Ինչպես կազդի Լուգանսկի եւ Դոնեցկի անկախության ճանաչումը Հայաստանի վրա
Աջակցիր «Ա1+»-ինՌուս-ուկրաինական հակամարտությունը ավելի կխորանա և կարող է վերածվել ընդհուպ լայնածավալ պատերազմի. «Ա1+»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Արմեն Վարդանյանն անդրադառնալով ՌԴ-ի կողմից Դոնեցկի ԺՀ-ի և Լուգանսկի ԺՀ-ի անկախության ճանաչումից հետո սպասվող իրադարձություններին։
«Փաստացիորեն Ռուսաստանն ու Ուկրաինան արդեն մի քանի շաբաթ է հիբրիդային պատերազմի մեջ են։ Այժմ շատ հավանական է, ՌԴ-ն անմիջապես մասնակցի ևզորք մտցնի Ուկրաինայի արևելք», -ասաց քաղաքագետը՝ նշելով՝ իրավիճակը պայթյունավտանգ է և չի բացառվում, որ Երկրորդ համաշխարհայինից հետո ամենամեծ պատերազմը կսկսվի։
Հարցին՝ վատագույն սցենարի դեպքում ինչ սպասենք մենք՝ հայերս, քաղաքագետն ասաց, որ պատերազմի դեպքում միջազգային հանրությունը պատժամիջոցներ կկիրառի ՌԴ-ի դեմ, որից կտուժի Ռուսաստանի տնտեսությունը, իսկ դա ուղիղ կազդի մեր տնտեսության վրա։
«Եթե ռուսական տնտեսությունը մի թեթև մրսում է, Հայաատանի տնտեսությունը հիվանդանում է»,-պարզաբանեց Վարդանյանը։ Քաղաքագետն իր խոսքում նշեց, որ մեզ համար անվտանգային ռիսկ կարող է դառնալ այն հանգամանքը, որ ՌԴ-ի շատ թուլացումից կօգտվի Ադրբեջանը և Արցախի տարածքում պատերազմ կսանձազերծի։
Հիշեցնենք՝ քիչ առաջ ՌԴ- նախագահ Պուտինը ճանաչեց Դոնեցկի և Լուգանսկի անկախությունը։ «Ես անհրաժեշտ եմ համարում ընդունել վաղուց ուշացած որոշում՝ ճանաչելու ԴԺՀ–ն ու ԼԺՀ–ն։ Խնդրում եմ Դաշնային ժողովին վավերացնել երկու հանրապետությունները ճանաչող փաստաթղթերը, ինչպես նաև բարեկամության ու փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրերը»,- հայտարարել է Պուտինը։

75d153d565ad27203abc7721f5cf71fb.0
Российско-украинский конфликт ещё более углубится и может перерасти в широкомасштабную войну - такое мнение в беседе с «А1+» высказал политолог Армен Варданян, коснувшись событий, ожидаемых после признания Россией независимости Донецкой народной республики и Луганской народной республики.
«Фактически Россия и Украина уже несколько недель находятся в состоянии гибридной войны. Сейчас очень вероятно, что РФ примет непосредственное участие и введёт войска на восток Украины», - сказал политолог, отметив, что ситуация взрывоопасная, и не исключено, что начнётся самая большая война со времён Второй мировой войны.
На вопрос, чего ждать нам, армянам, в случае наихудшего сценария, политолог сказал, что в случае войны международное сообщество применит в отношении РФ санкции, от которых пострадает экономика России, а это прямо скажется на нашей экономике.
«Если российская экономика слегка простуживается, экономика Армении болеет»,  - пояснил Варданян. Политолог в своей речи отметил, что для нас риском безопасности может стать то обстоятельство, что ослаблением РФ воспользуется Азербайджан и развяжет войну на территории Арцаха.
Напомним, недавно президент РФ Путин признал независимость Донецка и Луганска. «Считаю необходимым принять уже давно назревшее решение, - подчеркнул президент. Незамедлительно признать суверенитет Донецкой народной республики и Луганской народной республики". Прошу Федеральный Совет поддержать это решение и ратифицировать документы о дружбе», - заявил Путин.