Կարեն Անդրեասյանը Իրանում է. նա առաջինը հանդիպել է իրանցի գործընկերոջը
Երեկ՝ փետրվարի 20-ին, մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանի պաշտոնական այցն Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, որտեղ նախարարն առաջինը հանդիպել է Իրանի արդարադատության նախարար Ամին Հոսեյն Ռահիմիի հետ։
Կողմերը քննարկել են իրավական ոլորտին առնչվող մի շարք հարցեր։ Երկու երկրների արդարադատության նախարարները ստորագրել են համագործակցության հուշագիր, որի շրջանակում կողմերը կարող են համագործակցել՝ մարդու իրավունքների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, երեխաների իրավունքների և միջազգային իրավունքի, ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիայի (ՄԱԿ, ԿԴԿ) իրականացման և մի շարք այլ ոլորտներում։
Ձեռք են բերվել համագործակցությունը խորացնելու պայմանավորվածություններ, այդ թվում՝ հանձնաժողովի ձևավորման, «ՀՀ և ԻԻՀ միջև քաղաքացիական և քրեական գործերով իրավական օգնության մասին» համաձայնագրի գործողությունն ընդլայնելու մասին։ Երեկոյան ՀՀ արդարադատության նախարարի պատվին Իրանի արդարադատության նախարարի կողմից տրվել է պաշտոնական ընթրիք։

Карен Андреасян находится в Иране: его первая встреча была с иранским коллегой
20 февраля начался официальный визит министра юстиции Республики Армения Карена Андреасяна в Исламскую Республику Иран. Первая встреча министра была с министром юстиции Ирана Амином Хосейном Рахими.
Стороны обсудили ряд вопросов, касающихся правовой сферы.
Министры юстиции двух стран подписали Меморандум о сотрудничестве, в рамках которого стороны будут сотрудничать в области прав человека, борьбы с коррупцией, прав детей и международного права, реализации Конвенции ООН против коррупции и по ряду других сфер.
Достигнуты договоренности об углублении сотрудничества, в том числе о формировании совместной комиссии, о расширении действия Соглашения «О правовой помощи по гражданским и уголовным делам между РА и ИРИ».