273475012_261306019521671_5557269412978439991_n
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսի հետ։
Հանդիպման ընթացքում Արման Թաթոյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան հետ արդյունավետ համագործակցությունը ՝ կարևորելով ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) և Ամերիկյան իրավաբանների ընկերակցության հայաստանյան ներկայացուցչության աջակցությամբ իրականացված համատեղ ծրագրերը:
Մասնավորապես, «Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության խթանում բոլորի համար» ծրագրի շրջանակում իրականացվել են կանանց և հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց իրավունքների վերաբերյալ իրազեկումներ ինչպես տեսանյութերի, այնպես էլ ուղեցույցների միջոցով:
Նշված ծրագրի շրջանակում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքի թափանցիկությունն ու հրապարակայնությունն ապահովելու համար վերազինվել է www.ombuds.am կայքէջը: Նորացված կայքը տալիս է նոր հնարավորություններ՝ տեղեկությունների մատչելիության առումով հատկապես: Նույն ծրագրի շրջանակում ստեղծվել է բջջային հեռախոսի հավելված ինչպես IOS, այնպես էլ Android համակարգերի համար, որը բեռնելով քաղաքացիները կկարողանան ծանոթանալ ինչպես Պաշտպան գործունեությանը, այնպես էլ ստանալ իրազեկման բնույթի նյութեր։
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) և Ամերիկյան իրավաբանների ընկերակցության հայաստանյան ներկայացուցչության աջակցությամբ իրականացված ծրագրի շրջանակում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, պետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների միջև տեղի են ունեցել աշխատանքային հանդիպումներ Հայաստանի տարբեր մարզերում:
Հանդիպմանը քննարկվել են մարդու իրավունքներին առնչվող մի շարք հարցեր:
Արման Թաթոյանը դեսպանին է ներկայացրել դատական համակարգում արձանագրված խնդիրները՝ կապված դատական նիստերի անհիմն ձգձգումների, ողջամիտ ժամկետների խախտումների հետ և այլն:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից կարծրատիպերի հաղթահարմանն ուղղված իրազեկման արշավները:
Պաշտպանը ներկայացրել է «Դեմ եմ բռնությանը» կոչի ներքո իրականացված իրազեկման արշավը, որ ժամանակ նկարահանվել և հանրությանն է ներկայացվել ընտանիքում բռնության ենթարկված անձի պաշտպանության օրենսդրական հնարավորությունները, ընտանիքում հավասարությունը խրախուսող ուղերձով տեսանյութ, Երևանի կանգառներում տեղադրվել են պոստերներ, որոնք քաղաքացիներին հնարավորություն են ընձեռել Arloopa հավելվածի միջոցով ակտիվացնել լուսանկարը և դիտել տեսաուղերձը։
Արման Թաթոյանը դեսպանին է ներկայացրել նաև ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից Հայաստանի սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումները: Նշել է Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ գերիների վերադարձի հրատապությունը:
Դեսպան Լին Թրեյսը բարձր է գնահատել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ համագործակցությունը պաշտոնավարման ողջ ընթացքում և համատեղ իրականացված ծրագրերի արդյունավետությունը

Арман Татоян встретился с послом США в Армении
Поддержи А1+!Защитник прав человека РА Арман Татоян встретился с чрезвычайным и полномочным послом США в Армении Линн Трейси.
Арман Татоян высоко оценил эффективное сотрудничество с посольством США в Армении, использование совместных программ, реализуемых при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID) и Американской ассоциации юристов.
Защитник особо отметил, что в рамках программы «Содействие защите прав человека для всех в Армении» проводится разъяснительная работа о правах женщин, людей с ограниченными возможностями, как с помощью видеороликов, так и специальных пособий.
В рамках указанной программы для обеспечения прозрачности и гласности работы Защитника прав человека был запущен сайт www.ombuds.am
«Обновленный сайт предоставляет новые возможности, особенно в плане доступа к информации. В рамках этой же программы создано мобильное приложение как для систем iOS, так и для Android, загрузив которое, граждане могут ознакомиться с деятельностью Защитника, а также получить информационные материалы», - говорится в сообщении ЗПЧ.
В рамках программы, реализованной при содействии Агентства США по международному развитию (USAID) и Армянского представительства Ассоциации американских юристов в разных областях Армении состоялись рабочие встречи Офиса Защитника прав человека с представителями государственных органов, органов местного самоуправления и общественных организаций.
Арман Татоян представил послу зафиксированные в судебной системе проблемы, связанные с необоснованными затягиваниями судебных заседаний, с нарушениями разумных сроков процессов, вопросы, касающиеся защиты прав женщин и детей, в том числе и кампании Защитника прав человека по преодолению стереотипов.
Омбудсмен представил кампанию по информированию, осуществленную под лозунгом «Я против насилия», в ходе которой общественности были представлены законодательные возможности защиты лица, подвергшегося насилию в семье, видеоматериалы с призывами о равенстве в семье, на остановках транспорта в Ереване были размещены постеры, которые знакомили граждан с возможностью посредством приложения Arloopa смотреть видеообращение ЗПЧ.
Арман Татоян также представил послу нарушения прав приграничных жителей Армении со стороны азербайджанских вооруженных сил. Он отметил актуальность возвращения армянских пленных, незаконно задерживаемых в Азербайджане.
Посол Линн Трейс высоко оценила сотрудничество с Омбудсменом Армении Арманом Татояном в течение всего срока его полномочий и эффективность совместных программ.