Առուշ Առուշանյանը կմնա կալանքի տակ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի, մերժել է Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը գրավով փոխարինելու մասին միջնորդությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Առուշ Առուշանյանի պաշտպան Արմեն Մելքոնյանը:
Գորիսի համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանը մեղադրվում է համայնքի ընտրողներից առավելագույն քվեներ ապահովելու եւ ընտրություններում ցանկալի արդյունք արձանագրելու անձնական եւ խմբային շահերից ելնելով, ԱԺ արտահերթ ընտրությունների (որին ինքը մասնակցում էր «Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակով) նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում ուղղակի դիտավորությամբ ծանր հանցագործություն նախապատրաստելու, այն է` ընտրություններին մասնակցելու եւ «Հայաստան» դաշինքի օգտին կողմ քվեարկելու համար երկու կամ ավելի ընտրողի կաշառք տալու մեջ՝ ՀՀ ՔՕ 35-154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 38-149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով եւ 38-154.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:
Բացի այդ, ըստ մեղադրանքի, Առուշ Առուշանյանը Գորիս համայնքի Քարահունջ բնակավայրի վարչական ղեկավար Լուսինե Ավետյանի միջոցով կազմակերպել է նույն բնակավայրի ընտրողներին 2021 թվականի հունիսի 20-ին նշանակված ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցելուն եւ «Հայաստան» դաշինքի օգտին կողմ քվեարկելուն հարկադրելը: Առուշանյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։

Аруш Арушанян останется под арестом
Поддержи А1+!Апелляционный суд по уголовным делам под председательством судьи Рубика Мхитаряна отклонил ходатайство о замене ареста мэра Гориса Аруша Арушаняна на залог.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами после заседания суда сообщил адвокат Аруша Арушаняна Армен Мелконян.
Мэр Гориса Аруш Арушанян обвиняется в обеспечении максимального количества голосов избирателей общины и регистрации желаемого результата на внеочередных выборах в Национальное собрание, исходя из личных и групповых интересов, в умышленной подготовке тяжкого преступления в ходе предвыборной кампании Национального собрания, в которой он участвовал в составе блока «Айастан». Также в подкупе двух и более избирателей для участия в выборах и голосования в пользу блока «Айастан» по ст. 35-154.2, ч. 4, п. 2, ст. 38-149, ч. 2, п. 4 УК РА и статьей 38-154.2 ч. 3.
Кроме того, согласно обвинению, Аруш Арушанян посредством руководителя администрации поселка Караундж Горисской общины Лусине Аветян заставлял избирателей этого же поселка участвовать во внеочередных выборах в Национальное собрание, намеченных на 20 июня 2021 года и голосовать в пользу блока «Айастан». Аруш Арушанян не принимает выдвинутых против него обвинений.