հայ խաղաղապահներ Ղազախստանում (1)
Հիմք ընդունելով ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի՚ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 4- րդ հոդվածի համաձայն սահմանափակ ժամանակահատվածով Ղազախստանի Հանրապետություն ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժեր ուղարկելու վերաբերյալ որոշումը, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խաղաղապահ գործունեության մասին պայմանագրի դրույթներին համաձայն, ՀՀ զինված ուժերը ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի կազմում Ղազախստանի Հանրապետություն են գործուղել խաղաղապահ ստորաբաժանում (թվով` 100 զինծառայող)։
Առաքելության ընթացքում ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահ ստորաբաժանումը կիրականացնի բացառապես ռազմավարական նշանակության շենք-շինությունների և ենթակառուցվածքների պահպանության գործառույթներ:

Армянские миротворцы отправились в Казахстан
В составе миротворческих сил ОДКБ в Республику Казахстан направлено миротворческое подразделение Вооруженных сил РА. Об этом стало известно из сообщения Минобороны РА.
«На основании решения об отправке Коллективных миротворческих сил ОДКБ на ограниченный срок в Республику Казахстан в соответствии со статьей 4 Совета коллективной безопасности ОДКБ, в соответствии с положениями Организации Договора о коллективной безопасности, Вооруженные Силы РА направили в Республику Казахстан миротворческое подразделение в составе 100 военнослужащих.
В ходе миссии миротворческое подразделение ВС РА будет выполнять исключительно функцию охраны зданий и инфраструктур, имеющих стратегическое значение», - говорится в сообщении МО РА.