Աղետ է տեղի ունեցել 2016-ին բանակցություններում․ Փաշինյանը՝ Արցախի, բանակցությունների եւ իրավիճակի մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԼեռնային Ղարաբաղի հարցի լուծման պարամետրերը 2016-ին տեղափոխվել են ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդ: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր առցանց ասուլիսում՝ անդրադառնալով հարցին՝ արդյոք ՀՀ-ն քայլեր է ձեռնարկում ԼՂ ինքնավոր մարզի տարածքային ամբողջականության հարցը բանակցությունների մաս դարձնելու վերաբերյալ և եթե բանակցությունները երբևէ մեկնարկեն ՀՀ-ն բարձրացնելու արդյոք է Շուշիի և Հադրութի դեօկուպացիայի հարցը։
«Բանակցային ողջ գործընթացի ընթացքում երբեք, ոչ մի անգամ ոչ մի իշխանության և ոչ մի բանակցողի կողմից երբեք չի վիճարկվել Լեռնային Ղարաբաղում ապրած ադրբեջանցիների իրավունքների հարցը: Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը երբեք ոչ մի անգամ բանակցային գործընթացում չի դիտարկվել որպես զուտ և միայն հայկական միավորում, բանակցային սկզբունքներում արձանագրված է, որ ԼՂԻՄ-ում ապրել են նաև ադրբեջանցիներ, և նրանց իրավունքների պաշտպանությունը եղել է բանակցային թեմայի մեջ»,-ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ այն բանակցային բովանդակության մեջ, որում խոսվում էր ԼՂ-ի վերջնական կարգավիճակի ճշգրտման համար նախատեսվող հանրաքվեի մասին, խոսք էր գնում ԼՂ ողջ բնակչության մասին, ինչը նշանակում է ոչ միայն հայկական, այլ նաև ադրբեջանական բնակչություն: « Այդ հանրաքվեն երբեք հայկական մեկնաբանությամբ տեղի չէր ունենալու, բայց, ենթադրենք, եթե հայկական մեկնաբանությամբ տեղի ունենար, հայկական մեկնաբանությունը երբեք չի ժխտել, որ այդ պոտենցիալ հանրաքվեին պետք է մասնակցեն նաև ԼՂ ադրբեջանցիները: Ենթադրենք ադրբեջանցիները պետք է մասնակցեին այն չափով, ինչ չափով մեկնաբանում է հայկական կողմը: Հիմա, երբ ինքնորոշման իրավունքը, ենթադրենք, իրացվում էր հայկական կողմի մեկնաբանությունների շրջանակում, իսկ ԼՂ-ի ադրբեջանցիներն այդ համատեքստում իրենց հերթին կարո՞ղ էին արդյոք բարձրացնել իրենց ինքնորոշման սկզբունքը: Եվ այս պարագայում ինչպիսի՞ հարաբերություններ պետք է առաջանային»,-ասաց վարչապետը՝ շեշտելով, որ ազատ մեկնաբանություններ չի անում, խոսում է բանակցային եղած բովանդակության նրբությունների մասին, որոնք մինչև օրս ոչ մի անգամ հրապարակային չեն քննարկվել:
Փաշինյանը հարց բարձրացրեց՝ այս համատեքստում Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի տարածքային ամբողջականության ի՞նչ պատկեր պետք է արձանագրվեր: Ըստ նրա՝ այսօր հնչում են մտքեր, արվում են հայտարարություններ, որոնք իրականում 2018 թվականի դրությամբ առկա բանակցային բովանդակության հետ ոչ մի իրական կապ չունեն, կամ էլ դրանից մի նախադասություն է վերցված, բայց այդ փաթեթը մի նախադասությունից, նույնիսկ մի փաստաթղթից չի ձևավորված:
«Եվ, երբ ասում եմ, որ 2016-ին բանակցային գործընթացում տեղի է ունեցել աղետ, հենց այս համատեքստը նկատի ունեմ, որը մի շերտանի չէ: ԼՂԻՄ-ը երբեք,երբեք չի դիտարկվել այդ բանակցային բովանադակությունում որպես զուտ հայկական միավորում: Այն ընկալվել, դիտարկվել և արձանագրվել է որպես հայկական և ադրբեջանական միավորում, առնվազն բնակչության մասով նկատի ունեմ»,-ասաց Փաշինյանն ու հավելեց՝ այն, որ հայկական կողմը բանակցություններում ընդունել է այդ իրողությունը, ինքը կարող է դա ապացուցել:
Իսկ, թե 2016-ին բանակցություններում ինչ աղետ է տեղի ունեցել, վարչապետն ասաց, որ տեղի է ունեցել շատ կարևոր մի բան: «2016 թվականին ներկայացվել է առաջարկությունների 3 փաթեթ, որտեղ 2011-ից ի վեր առաջին անգամ չի ներառվել նախադասություն այն մասին, որ ԼՂ-ն ստանում է միջանկյալ կարգավիճակ: Հայկական կողմից շատ լայնորեն քարոզվում է, թե նորմալ է, որ ասում է, թե ԼՂ-ն այդ բանակցային փաթեթում ունի օրենսդիր մարմին, դատական իշխանություն և այլն: Բայց ոչ մեկ չի ասում, որ ԼՂ-ի այդ ժամանակավոր իրավիճակը և կարգավիճակը ճշգրտելու հարցը, ըստ այդ բանակցային բովանդակության, տեղափոխվել է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդ, և ասվել է, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն, խորհրդակցելով Ադրբեջանի, Հայաստանի, համանախագահների, ԵԱՀԿ նախագահողների հետ, որոշում է կայացնում իմ նշած համակարգերի իրավական և պրակտիկ կիրառման նրբությունների վերաբերյալ: Բանակցային ողջ գործընթացում հայկական կողմից դիրքորոշումը եղել է՝ ամեն ինչ անել, որպեսզի հարցի վերջնական լուծումը լինի Մինսկի խմբի համանախագահության տիրույթում: 2016-ին, ըստ էության, հարցի լուծման պարամետրերը տեղափոխվում են ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդ»,-ասաց վարչապետը:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք կանխատեսելի է, թե ինչ որոշում է կայացնելու այդ հարցով ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն՝ Փաշինյանն ասաց. «Այստեղ լուծվելու է մի հարց, որ մինչև վերջնական կարգավիճակը լինելը ի վերջո, թեկուզ միջանկյալ կարգավիճակով, Ղարաբաղը ո՞ր երկրի մաս է կազմում: Երբ սա ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում է, դա դառնում է շատ կանխատեսելի մի լուծում, որովհետև 1993-ին ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն ընդունել է բանաձև, որտեղ ասվում է՝ Ադրբեջանի Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջան, ասվում է, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անխախտելիությունը: Այս աղետն է տեղի ունեցել 2016-ին բանակցային գործընթացում: Սա կարևոր է նրանով, որ եթե ԼՂ այդ կարգավիճակն արձանագրվում է, նշանակում է՝ նրա վերջնական կարգավիճակի ճշգրտումը պետք է տեղի ունենա Ադրբեջանի սահմանադրության համաձայն»,-ասաց Փաշինյանը:

В переговорном процессе в 2016 году произошла катастрофа: Пашинян об Арцахе, переговорах и обстановке (видео)
Параметры урегулирования нагорно-карабахского конфликта в 2016 году были перенесены в Совет Безопасности ООН. Об этом на онлайн-пресс-конференции 24 декабря сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян, касаясь вопроса о том, предпринимает ли Армения шаги для того, чтобы вопрос территориальной целостности Нагорно-Карабахской автономной области стал частью переговоров, и если когда-либо переговоры начнутся, поднимет ли Армения вопрос деоккупации Шуши и Гадрута
«В течение всего переговорного процесса вопрос прав азербайджанцев, проживающих в Нагорном Карабахе, ни разу не оспаривался ни одним правительством или переговорщиком. Нагорно-Карабахская автономная область никогда не рассматривалась в переговорном процессе как чисто армянский субъект. В принципах переговоров указано, что азербайджанцы также проживали в Нагорно-Карабахской автономной области, и защита их прав была предметом переговоров», - сказал Пашинян.
По его словам, содержание переговоров, которые касались референдума об окончательном статусе Нагорного Карабаха, касалось всего населения Нагорного Карабаха, то есть не только армянского населения, но и азербайджанского.
«Этот референдум никогда бы не состоялся с армянской интерпретацией, но, предположим, если бы он прошел в рамках армянской интерпретации, но и армянская интерпретация никогда бы не отрицала, что азербайджанцы НКАО также должны принять участие в этом потенциальном референдуме. Допустим, азербайджанцы должны были участвовать в тех рамках, в которых это интерпретирует армянская сторона.
Теперь, когда право на самоопределение, допустим, было бы реализовано в рамках комментариев армянской стороны, могли ли азербайджанцы Нагорного Карабаха в этом контексте, в свою очередь, поднять принцип своего самоопределения? И в таком случае какие отношения должны были возникнуть?» - сказал премьер, подчеркнув, что не делает вольных комментариев, а говорит о нюансах содержания переговоров, которые до сих пор публично не обсуждались.
Пашинян поднял вопрос: какая в этом контексте картина территориальной целостности Нагорно-Карабахской автономной области должна была быть зафиксирована? По его словам, сегодня озвучиваются мысли, делаются заявления, которые, по сути, не имеют никакого отношения к содержанию переговоров по состоянию на 2018 год, или из них берется одно предложение, но этот пакет не состоит из одного предложения и даже из одного документа.
«И когда я говорю, что в переговорном процессе в 2016 году произошла катастрофа, я имею в виду именно этот контекст, который не является однослойным. НКАО никогда не рассматривалась в содержании этих переговоров как чисто армянский субъект. Она воспринималась и фиксировалась как армянский и азербайджанский субъект, по крайней мере, с точки зрения ее населения», - сказал Пашинян, добавив, что он может доказать тот факт, что армянская сторона приняла эту реалию на переговорах.
Что касается катастрофы, которая произошла на переговорах в 2016 году, премьер-министр сказал, что произошло очень важное событие. «В 2016 году было представлено три пакета предложений, в которые впервые с 2011 года не вошло предложение о предоставлении Нагорному Карабаху временного статуса.
С армянской стороны широко пропагандируется, что это нормально, в этом пакете говорится о том, что Нагорный Карабах имеет законодательную, судебную власть и т.д. Но никто не говорит, что вопрос прояснения временного статуса Нагорного Карабаха, по содержанию этих переговоров, передавался в СБ ООН, и говорилось, что СБ ООН по согласованию с Азербайджаном, Арменией, сопредседателями, вместе с сопредседателями ОБСЕ решает детали юридических и практических нюансов упомянутых мною систем.
На протяжении всего переговорного процесса позиция армянской стороны заключалась в том, чтобы сделать все возможное, чтобы поиск окончательного решения вопроса был в плоскости сопредседательства Минской группы. «Фактически в 2016 году параметры решения вопроса были переданы в СБ ООН», - сказал премьер.
Коснувшись вопроса о том, предсказуемо ли решение Совета Безопасности ООН по этому вопросу, Пашинян сказал: «Здесь будет решаться вопрос: частью какой страны является Карабах, даже с промежуточным статусом, прежде чем он станет окончательным? Когда этот вопрос решается в Совете Безопасности ООН, то становится очень предсказуемым его решение, потому что в 1993 году Совет Безопасности ООН принял резолюцию, в которой говорится Нагорно-Карабахский регион Азербайджана, говорится, что признается территориальная целостность и нерушимость границ Азербайджана.
Эта катастрофа в переговорном процессе произошла в 2016 году. Это важно тем, что если статус Нагорного Карабаха будет зарегистрирован, то уточнение его окончательного статуса должно произойти в соответствии с конституцией Азербайджана», - сказал Пашинян.