Արա Այվազյանը ՀՀ-ում ԵԽ գրասենյակի նորանշանակ ղեկավարի հետ խոսել է Արցախում ստեղծված իրավիճակի մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄայիսի 25-ին ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանն ընդունեց ԵԽ Գլխավոր քարտուղարության ծրագրերի գրասենյակի տնօրեն Վերենա Թեյլորին և ՀՀ-ում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Մարտինա Շմիդտին։
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ ԵԽ Գլխավոր քարտուղարության ծրագրերի գրասենյակի տնօրենը ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարին հանձնեց Մարտինա Շմիդտին ԵԽ երևանյան գրասենյակի ղեկավար նշանակելու մասին ԵԽ Գլխավոր քարտուղարի նամակի բնօրինակը: ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը շնորհավորեց Մարտինա Շմիդտին՝ ՀՀ-ում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարի կարևոր առաքելության ստանձնման առթիվ՝ համոզմունք հայտնելով, որ Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան գերատեսչությունների հետ շարունակական համագործակցության միջոցով կարձանագրվեն նոր ձեռքբերումներ։ Խոսելով ԵԽ-ին Հայաստանի անդամակցության 20-ամյակի մասին՝ Արա Այվազյանը կարևորեց Եվրոպայի խորհրդի հետ փոխգործակցության հարուստ օրակարգը՝ ընդգծելով Հայաստան-ԵԽ 2019-2022թթ. Գործողությունների ծրագրի կարևորությունը՝ երկրում բարեփոխումների շարունակական իրականացման և ժողովրդավարության ամրապնդման գործում։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձ կատարեց Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված վերջին պատերազմի հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակին։ Այս համատեքստում Արա Այվազյանը նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կարևոր դեր է վերապահում Եվրոպայի խորհրդին՝ Արցախում հումանիտար խնդիրների հասցեագրման, ներառյալ՝ տեղահանության, մշակութային և կրոնական կոթողների ավերման, Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց շարունակվող պատանդառության հարցերում, ինչպես նաև Արցախի բնակչության՝ մարդու անքակտելի իրավունքների պաշտպանության և լիարժեք իրացման ապահովման գործում։
ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը զրուցակիցների ուշադրությունը հրավիրեց միջազգային մասնագիտացված կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհրդի կառույցների և պաշտոնական ներկայացուցիչների՝ Արցախ անարգել մուտքի ապահովման անհրաժեշտության վրա՝ այս առումով ընդգծելով Ադրբեջանի կողմից խոչընդոտներ հարուցելու անթույլատրելիությունը։ Նախարարի պաշտոնակատարը հատուկ կարևորեց հայ ռազմագերիների վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի միջանկյալ որոշումների կատարումը:

Ара Айвазян обсудил с новоназначенным руководителем офиса СЕ в РА ситуацию в Арцахе (видео)
Поддержи А1+!Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазян 25 мая принял директора офиса программ генерального секретариата Совета Европы Верену Тейлор и новоназначенного руководителя офиса Совета Европы в Армении Мартину Шмидт.
Выразив признательность за встречу, Верена Тейлор передала исполняющему обязанности министра иностранных дел Республики Армения оригинал письма Генерального секретаря Совета Европы о назначении Мартины Шмидт главой ереванского офиса Совета Европы.
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Армения поздравил Мартину Шмидт с принятием на себя важной миссии главы офиса Совета Европы в Республике Армения, выразив уверенность, что новые достижения будут зафиксированы благодаря постоянному сотрудничеству с соответствующими ведомствами Республики Армения.
Говоря о 20-летии членства Армении в Совете Европы, Ара Айвазян подчеркнул важность богатой повестки сотрудничества с Советом Европы, сделав акцент на План действий Армении-СЕ на 2019-2022 годы для постоянного осуществления реформ и укрепления демократии в стране.
И.о. главы МИД коснулся ситуации в Арцахе после развязанной Азербайджаном войны. В этом контексте Ара Айвазян отметил, что Республика Армения подчеркивает важность роли Совета Европы в решении гуманитарных вопросов в Арцахе, включая депортацию, разрушение культурных и религиозных памятников, продолжающееся удерживание военнопленных и гражданских лиц в Азербайджане.
Исполняющий обязанности министра иностранных дел обратил внимание собеседников на необходимость обеспечения беспрепятственного доступа в Арцах специализированных представителей международных профильных организаций, в том числе Совета Европы, подчеркнув недопустимость чинимых со стороны Азербайджана препятствий в этом отношении. Исполняющий обязанности министра особо подчеркнул важность выполнения промежуточных решений Европейского суда по правам человека в отношении армянских военнопленных.