Մայթը՝ հետիոտնին. մեկնարկել է հատուկ արգելապատնեշների տեղադրման ծրագիրը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄայթային հատվածը հետիոտնին վերադարձնելու և մեքենաների կայանումը մայթերին բացառելու նպատակով մայրաքաղաքում մեկնարկել է հատուկ արգելապատնեշների տեղադրման ծրագիրը:
«Մայթերն ամբողջությամբ զբաղեցված են լինում մեքենաներով և մարդկանց տեղաշարժը հաճախ դառնում է դժվարին, իսկ այն մարդիկ, ովքեր տեղափոխվելու խնդիր ունեն, օրինակ, հաշմանդամություն ունեցող մեր քաղաքացիները, ինչու չէ, նաև սայլակով երեխաներին տեղափոխոխ մայրերը լրջագույն խնդրի առաջ են կանգնում և ստիպված են լինում դուրս գալ փողոցի բանուկ հատված»,- նշում է Երևանի ավագանու անդամ Լևոն Զաքարյանը:
Երևանի քաղաքապետարանի տարեկան ծրագիրն ընդգրկում է բոլոր վարչական շրջանները: 2021-ին ընդհանուր առմամբ մայրաքաղաքում կտեղադրվի 610 թուջե արգելապատնեշ:
«Վարչական շրջանները, Ճանապարհային ոստիկանությունը մեզ ցանկ են տրամադրում, և ըստ դրա տեսնում ենք, թե որտեղ ինչ ծավալի աշխատանք կարող ենք իրականացնելու: Կենտրոնում արդեն իսկ 60 հատ տեղադրել ենք, Շենգավիթում 30 հատ է նախատեսված, և այսպես ծրագիրը կիրականացնենք բոլոր անհրաժեշտ տեղերում»,- նշում է Երևանի քաղաքապետարանի շինարարության և բարեկարգման վարչության պետ Գրիգոր Հարությունյանը:
Խնդրահարույց վայրերից մեկն էլ Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի հարակից տարածքն էր, բայց հիմա արդեն մայթն ամբողջությամբ հետիոտնինն է:
«Ես հասկանում եմ, իհարկե, վարորդներին, որովհետև շատ հաճախ ուղղակի տեղ չի լինում կայանելու, բայց համաձայն չեմ այն մտքին, որ տեղ չլինելը մայթերին կայանելու պատճառ կարող է լինել»,- նկատում է Լևոն Զաքարյանը:
Ճանապարհային ոստիկանությունը մայթերին փոխադրամիջոցների կայանումն արգելելու վարչական լծակ ունի: Վարչական իրավախախտումների մասին օրենքն, ի դեպ, այս առումով պատասխանատվություն է նախատեսում։
«Տուգանքներ են նախատեսված 5000 դրամի չափով, եթե վարորդը կանգառ է կատարում մայթին, իսկ եթե մեքենան կայանում է մայթին՝ տուգանքը 20 հազար դրամի է հասնում»,- ասում է ՀՀ ՃՈ առաջին գումարտակի ծառայության ավագ տեսուչ Աղասի Խաչատրյանը:
2020թ. մայթին կանգառելու, ինչպես նաև կայանելու համար կազմվել է 702 արձանագրություն, 2021-ի մինչև մայիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ 138:
«Կարգախմբերը շրջում են քաղաքում, և որտեղ վարորդին հայտնաբերում են՝ տուգանում են, իսկ եթե վարորդները չեն հայտնաբերվում՝ քարշակով մեքենաները տեղափոխվում են հատուկ պահպանվող տարածք»,- նշում է Աղասի Խաչատրյանը:
Տեղադրվող արգելապատնեշներն, իհարկե, տվյալ տարածքներում կլուծեն խնդիրը, Ճանապարհային ոստիկանությունն էլ պետք է էլ ավելի խստացնի հսկողությունը, սակայն խնդիրը համալիր լուծելու համար նախ յուրաքանչյուր քաղաքացի ինքը պետք է գիտակցի քաղաքին ու իր համաքաղաքացիներին իր գործողության հետևանքով պատճառվող վնասը:

Тротуары - пешеходам: стартовала программа по установке специальных заграждений (видео)
Для возвращения тротуаров пешеходам и исключения парковок машин на тротуарах в столице началась установка специальных ограждений.
«Тротуары полностью заняты машинами, и передвижение людей часто становится проблемным, особенно для тех, у кого проблемы с перемещением, например, для людей с ограниченными возможностями, для матерей, перевозящих детей в колясках. Они сталкиваются с серьезнейшей проблемой и вынуждены выходить на проезжую часть улицы», - отметил член Совета старейшин Еревана Левон Закарян.
Эта программа мэрии Еревана, рассчитанная на год, охватит все административные районы столицы.
«Административные районы, дорожная полиция предоставляют нам списки, из которых мы видим, где и какой объем работы предстоит нам осуществить. В центре уже установлено 60 заграждений, в Шенгавите предусмотрено 30 штук, и таким образом мы осуществим эту программу во всех необходимых местах», - отметил начальник Управления по строительству и благоустройству мэрии Еревана Григор Арутюнян.
Одним из проблемных мест был тротуар у Национального академического театра имени Габриела Сундукяна, сейчас этот тротуар стал полностью пешеходным.
«Я, конечно, понимаю водителей, потому что очень часто не бывает места для парковки, но я не согласен с тем, что отсутствие места может стать причиной парковки на тротуарах», - отметил Левон Закарян.
Дорожная полиция имеет административный рычаг для запрета на парковку транспортных средств на тротуарах. Закон об административных правонарушениях, кстати, предусматривает  за это ответственность.
«Штрафы за парковку на тротуаре предусмотрены в размере 5 000 драмов, если машина остается там, то штраф может дойти до 20 000 драмов», - представил старший инспектор дорожной службы первого батальона ДП Агаси Хачатрян.
За остановку на тротуаре, а также за парковку в 2020 г. было составлено 702 протокола, в 2021 г. до 1 мая -138.
«Наряды полиции разъезжают по городу,  при обнаружении водители штрафуются. При отсутствии  водителя, машины на буксире перевозятся на особо охраняемую территорию», - отмечает Агаси Хачатрян.
Дорожная полиция должна еще больше ужесточить контроль, однако для комплексного решения это проблемы, прежде всего, каждый человек сам должен осознавать ущерб, причиняемый его действиями городу и согражданам.