Կյանքից հեռացել է բարերար Հրայր Հովնանյանը
Աջակցիր «Ա1+»-ին91 տարեկանում կյանքից հեռացել է ամերիկահայ ձեռնարկատեր, բարերար, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Հրայր Հովնանյանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հրայր Հովնանյանի մահվան կապակցությամբ մահախոսական է գրել ՍԴ նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Մեր ժողովրդին պատուհասած մեծ ցավերի մեջ մեկն էլ ավելացավ: Կյանքից հեռացավ հայ ժողովրդի արժանավոր զավակ, ազգային նվիրյալ, իր կյանքն ու գործը հայության ներկային ու ապագային նվիրած մեծ բարերար Հրայր Հովնանյանը:
Ես այն քչերից եմ, ովքեր քաջածանոթ են 1990-ից մինչև իր մահկանացուն կնքելը Հրայր Հովնանյանի հայրենանվեր բոլոր գործերին:
Դրանց մասին գուցե նաև ապագայում հատորներ գրվեն: Սակայն այսօր իսկ վստահաբար կարող ենք արձանագրել, որ, առանց Հրայր Հովնանյանի անձնուրաց մասնակցության՝
- չէր կայանա «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը,
- 90-ականների արցախյան հերոսամարտում դժվար կլիներ հասնել այն հաջողություններին, ինչը պատմական իրողություն է,
- Հայաստանը չէր ունենա անվտանգության այն երաշխիքները, որոնք ապահովվեցին նախորդ 25-30 տարիների ընթացքում,
- այն դերն ու դերակատարությունը չէր ունենա ԱՄՆ Հայկական համագումարը՝ որը Հայաստանի ու Արցախի շահերի պաշտպանության գործում ծանրակշիռ դերակատարություն է ունեցել և շարունակում է ունենալ,
- չէին իրականացվի տասնյակ այն ծրագրերը, որոնք վերաբերում են աղետի գոտուն, Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղուն, Արցախի շենացմանը, հայ սերնդի ապագային ու կենսական անհրաժեշտության այլ հիմնախնդիրների լուծմանը:
Այս թվարկումները կարելի է երկար շարունակել:
Պարզապես ցանկությունս է, որպեսզի ժամանակակից սերունդը ճանաչի իր լեգենդներից մեկին, ում կյանքն ու գործն իմաստավորվել է հայրենիքին ու ժողովրդին անձնուրաց ծառայելով:
Սփյուռքահայերից շատերն են հայրենաշինության գործին իրենց մասնակցությամբ հարգանքի արժանացել: Հրայր Հովնանյանը նույնիսկ նրանց մեջ առանձնահատուկ դերակատարություն ուներ: Նա առաջին մեծահարուստ հայն էր, ով Հայաստանում իր տունն ու օջախը կառուցեց և բնակություն հաստատեց Մայր հայրենիքում:
Վազգեն Սարգսյանը հաճախ էր նրան ասում. «Հրայր, դու մեզանից ավելի հայ ես, ի՞նչ էինք անելու, եթե դու մեր կողքին չլինեիր»:
Նա մայր հայրենիքի կողքին եղավ մինչև իր մահկանացուն կնքելը:
Գնաս խաղաղությամբ Մեծ հայ, անձնուրաց հայրենասեր, քո կյանքն ու գործը սրբագործված հուշարձան կդառնա հայ սերունդների համար:

Ушел из жизни благотворитель Грайр Овнанян
На 91-м году жизни скончался предприниматель, благотворитель, член Совета попечителей Всеармянского фонда “Айастан” Грайр Овнанян.
Как передает «Арменпресс», в связи с кончиной Грайра Овнаняна бывший председатель КС Гагик Арутюнян написал некролог, который мы представляем ниже.
“К страданиям, постигшим наш народ, прибавилось еще одно. Ушел из жизни достойный сын армянского народа, преданный нации, посвятивший свою жизнь и дело настоящему и будущему всего армянства меценат Грайр Овнанян.
Я из тех немногих, кто хорошо осведомлен о всех патриотических делах Грайра Овнаняна с 1990 года до дня его смерти.
О них, возможно, в будущем будут написаны тома. Однако сегодня мы с уверенностью должны признать, что без самоотверженного участия Грайра Овнаняна не состоялся бы Всеармянский фонд “Айастан”, в героической Арцахской войне 90-х трудно было бы достичь тех успехов, которые являются историческими реалиями, Армения не имела бы тех гарантий безопасности, которые были обеспечены ей за прошедшие 25-30 лет, Армянская Ассамблея США не имела бы той весомой роли в деле защиты интересов Армении и Арцаха, которую имеет и поныне, не были бы реализованы десятки программ, касающихся зоны бедствия, трассы Горис-Степанакерт, обустройства Арцаха, будущего армянского поколения и решения других проблем жизненной необходимости.
Эти перечисления можно продолжать долго.
Я просто хочу, чтобы нынешнее поколение знало одну из своих легенд, чья жизнь и дело были осмыслены самоотверженным служением своей Родине и своему народу.
Многие армяне диаспоры своим участием в деле строительства Родины удостоились уважения. Но даже среди них Грайр Овнанян выделяется своей особой ролью. Он был первым обеспеченным армянином, который построил в Армении свой дом и очаг, и обосновался на родине.
Вазген Саркисян часто говорил ему: “Что бы мы делали, если бы ты не был рядом с нами?”
Он до самой смерти был рядом с Матерью-Родиной.
“Почуй с миром, Великий армянин, самоотверженный патриот. Твоя жизнь и твои дела для многих поколений армян останутся освященным памятником.