Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ընդունել է Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԷկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ընդունել է Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը և Հայաստանում Շվեդիայի փոխդեսպան Իզաբելա Էրիկսոնը։
Նախարարը շնորհավորել է դեսպանին Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և կարևորել է Շվեդիայի՝ որպես Հայաստանի վստահելի գործընկերոջ կողմից տարբեր ոլորտներում իրականացվող ծրագրերը, որոնք նպաստում են Հայաստանում տնտեսական բարեփոխումների շարունակականությանը։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-շվեդական համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր և նշել երկկողմ տնտեսական համագործակցության շրջանակն ընդլանելու անհրաժեշտությունը:
Դեսպանը նախարարի հետ զրույցում նշել է, որ իրենք պատրաստակամ են համագործակցելու Հայաստանի կառավարության հետ մի շարք ուղղություններով՝ մասնավորապես անդրադառնալով գյուղատնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, առևտրի, տարածքային կառավարման ոլորտում իրականացվող ծրագրերին։
Նախարարը կարևորել է նաև շվեդական IKEA և H&M ընկերությունների մուտքը հայկական շուկա, ինչպես նաև տեղեկացրել ներկայումս իրականացվող ծրագրերի մասին, մասնավորապես վենչուրային ֆոնդի կառավարման գործընթացի, և հրավիրել է շվեդական ընկերություններին իրենց մասնակցությունն ունենալ նաև վերջիններիս իրականացման գործընթացում։
Դեսպան Պատրիկ Սվենսոնն իր հերթին տեղեկացրել է, որ շվեդական ընկերությունները ցանկություն են հայտնել մասնակցել Հայաստանում տնտեսության թվայնացման, աղբի վերամշակման, ինչպես նաև օդանավակայանների գործարկման գործընթացներին։
Դեսպանը կարևորել է Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակում իրականացվող միջոցառումները, այդ թվում՝ գործարար միջավայրի բարելավման, արդարադատության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և այլ ուղղություններով:
Հանդիպման ավարտին կողմերը ևս մեկ անգամ հավաստել են իրենց պատրաստակամությունը զարգացնելու հայ-շվեդական առևտրատնտեսական փոխգործակցությունը։

Министр экономики Ваан Керобян принял чрезвычайного и полномочного посла Швеции в Армении Патрика Свенссона
Поддержи А1+!Министр экономики Армении Ваан Керобян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Швеции в Армении Патрика Свенссона. Во встрече также приняли участие заместитель министра экономики Армении Варос Симонян и вице-посол Швеции в Армении Изабелла Эрикссон.
Министр поздравил посла с началом дипломатической миссии в Армении и отметил важность программ, реализуемых Швецией как надежным партнером Армении в различных сферах, которые способствуют продолжению экономических реформ в Армении.
Собеседники обсудили вопросы, относящиеся к повестке дня армяно-шведского сотрудничества, отметили необходимость расширения рамок двустороннего экономического сотрудничества.
В беседе с министром посол отметил, что они готовы сотрудничать с правительством Армении по ряду направлений, в частности, в плане программ, реализуемых в области сельского хозяйства, информационных технологий, торговли, территориального управления.
Министр отметил важность выхода на армянский рынок шведских компаний IEKA и H&M, проинформировав о текущих программах, в частности о процессе управления венчурным фондом, и пригласил шведские компании принять участие в их реализации.
Посол Патрик Свенссон, в свою очередь, сказал, что шведские компании выразили желание участвовать в процессе цифровизации экономики Армении, утилизации мусора, а также эксплуатации аэропортов.
Посол подчеркнул важность мероприятий, проводимых в рамках программы Восточного партнерства, включая улучшение деловой среды, правосудие, защиту прав человека и другие области.
В завершение встречи стороны подтвердили готовность развивать армяно-шведское торгово-экономическое сотрудничество.