Ավինյանը Իրանի դեսպանի հետ հանդիպմանը կարևորել է գերիների փոխանակումը, որպես առաջնային հարց
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓետրվարի 5-ին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին:
Ողջունելով հյուրին՝ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ հայ-իրանական հարաբերություններն առանձնանում են դարավոր բարեկամությամբ՝ հիմնված փոխվստահության ու փոխադարձ հարգանքի վրա: Կողմերը համակարծիք էին, որ հայ-իրանական համագործակցությունն ունի ընդգրկուն օրակարգ, որը պետք է քայլ առ քայլ կյանքի կոչել այն:
Կայունությունը, խաղաղությունն ու կայուն զարգացումը դիտելով Հայաստանի և Իրանի ընդհանուր հետաքրքրությունների տիրույթում՝ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին: Փոխվարչապետը հատուկ ուշադրություն է հրավիրել գերիների փոխանակման հարցի վրա՝ որպես Հայաստանի համար առաջնային կարևորություն ներկայացնող խնդիր:
Կողմերը քննարկել են նաև երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության հարցերը: Դեսպան Զոհուրին կարևորել է համատեղ ջանքերը, որպեսզի տնտեսական հարաբերություններում առկա ներուժն առավելագույնս օգտագործվի:
Իրանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համատեքստում Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է Իրան-Հայաստան 400կՎ երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի ու «Նորավան» ենթակայանի կառուցման ծրագրի իրականացումը: Փոխվարչապետը նշել է նաև, որ համագործակցության ռազմավարական հիմնական ուղղություններից է «գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագիրը՝ կարևորելով համաձայնագրի ժամկետները երկարացնելու, ինչպես նաև գազի և էլեկտրաէներգիայի ծավալների մեծացման վերաբերյալ 2020թ. դեկտեմբերին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «Պարսից ծոց – Սև ծով» միջազգային տրանսպորտային միջանցքին վերաբերող հարցեր:
Փոխվարչապետը խոսել է նաև տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության հնարավորությունների մասին, այդ թվում՝ Եվրոպա-Հայաստան-Իրան-Կատար տարածաշրջանային հեռահաղորդակցության նախագծի շրջանակներում:

Авинян на встрече с послом Ирана уделил особое внимание вопросу обмена пленными как приоритетной проблемы
Вице-премьер Тигран Авинян 5 февраля встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Исламской Республики Иран в Республике Армения Аббасом Бадахшаном Зохури.
Приветствуя гостя, Тигран Авинян отметил, что армяно-иранские отношения выделяются многовековой дружбой, основанной на взаимном доверии и взаимоуважении. Стороны согласились, что армяно-иранское сотрудничество имеет обширную повестку дня, которая должна быть поэтапно реализована.
Подчеркнув, что стабильность, мир и устойчивое развитие находятся в плоскости общих интересов Армении и Ирана, Тигран Авинян коснулся сложившейся вследствие военной агрессии Азербайджана против Арцаха ситуации в регионе. Вице-премьер уделил особое внимание вопросу обмена пленными как приоритетной для Армении проблемы.
Стороны также обсудили вопросы торгово-экономического сотрудничества между двумя странами. Посол Зохури подчеркнул важность совместных усилий для максимального использования существующего потенциала экономических отношений.
В контексте реализации достигнутых с Ираном договоренностей Тигран Авинян подчеркнул важность строительства третьей линии электропередачи Иран-Армения мощностью 400 кВт и строительства подстанции “Нораван”. Вице-премьер отметил, что одним из основных стратегических направлений сотрудничества является программа “Газ в обмен на электроэнергию”, подчеркнув важность продления срока действия соглашения, а также достигнутых в декабре 2020 года договоренностей по увеличению объемов газа и электроэнергии.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся международного транспортного коридора “Персидский залив - Черное море”.
Вице-премьер также коснулся возможностей сотрудничества в области информационных и телекоммуникационных технологий, в том числе в рамках регионального телекоммуникационного проекта Европа-Армения-Иран-Катар.