ԳԱԱ-ն՝ «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ կառավարությունն իր 03․12․2020թ․ նիստի օրակարգում անհիմն, առանց օրենսդրորեն նախատեսված քննարկումների, որպես անհետաձգելի և չզեկուցվող հարց ընդգրկեց «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը և հավանություն տվեց՝ այն ուղարկելով ՀՀ Ազգային ժողով հրատապության կարգով քննարկելու և ընդունելու առաջարկությամբ: Որոշումն ընդունվեց, երբ երկրում հրատապ լուծում պահանջող մի շարք կարևորագույն՝ հումանիտար, տնտեսական, սոցիալական, պաշտպանական և բազմաթիվ այլ խնդիրներ կան:
«Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը լայնորեն քննարկվել է ԳԱԱ գիտական կազմակերպությունների կոլեկտիվների ժողովներում, ԳԱԱ տնօրենների խորհրդում, ԳԱԱ անդամների ժողովում: Բազմաթիվ սկզբունքային առաջարկություններ և դիտողություններ պարբերաբար ներկայացվել են ՀՀ կրթության, գիտության մշակույթի և սպորտի նախարարություն, որոնք հիմնականում չեն ընդունվել, նույնիսկ ներկայացված ամփոփագրերում զարմանալիորեն արտացոլված չեն:
Ներկայացված օրենքի նախագծով կազմաքանդվում է ՀՀ գիտությունների ակադեմիական համակարգը, և վտանգի տակ է դրվում հիմնարար գիտությունների զարգացումը: Վերացվում են ՀՀ Սահմանադրությամբ և տարբեր օրենքներով նախատեսված ԲՈՒՀ-ական և գիտական ինքնավարությունը, ակադեմիական ազատությունները, խախտվում են կրթության, գիտության հիմնական շահառուների իրավունքներն ու օրինական շահերը:
Անընդունելի է երկրում ռազմական դրության, հետպատերազմական և համավարակի այս ծանր ժամանակաշրջանում «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նման նախագծի՝ առանց վերջնական հանրային քննարկումների և հավանության արժանանալու հրատապ կերպով օրակարգ բերելը:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ ՀՀ ԳԱԱ-ն պահանջում է.
- անհապաղ հետ կանչել «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը ՀՀ Ազգային ժողովից
- շահագրգիռ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ կազմակերպել քննարկումներ բարձրագույն կրթության և գիտության զարգացումն ապահովող հայեցակարգային դրույթների և օրենքների նախագծերի մշակման համար:

1280px-Armenian_Academy_of_Sciences
Национальная академия наук Армении распространила заявление относительно законопроекта Республики Армения “О высшем образовании и науке”.
“Законопроект “О высшем образовании и науке” 03-12-2020, который был внесен в повестку дня заседания правительства Республики Армения как неотложный, не подлежащий обсуждению вопрос, без каких-либо законодательных обсуждений, был одобрен и направлен в Национальное Собрание Республики Армения с предложением обсудить и принять в срочном порядке. Решение было принято, когда в стране есть ряд ключевых вопросов, которые необходимо срочно решать: гуманитарные, экономические, социальные, оборонные и многие другие.
Проект Закона Республики Армения “О высшем образовании и науке” широко обсуждался на заседаниях сотрудников научных организаций Национальной академии наук, Совета директоров Национальной академии наук, собрании членов Национальной академии наук. В Министерство образования, науки, культуры и спорта регулярно поступали многочисленные принципиальные предложения и замечания, которые в целом не принимались, и удивительным образом не нашли отражения даже в представленных резюме.
Представленный законопроект разрушит академическую систему наук Республики Армения, он ставит под угрозу развитие фундаментальных наук. Академическая автономия, академические свободы, предусмотренные Конституцией Республики Армения, предусмотренные различными законами, отменяются, права и законные интересы основных бенефициаров образования и науки нарушаются.
Законопроект “О высшем образовании” в этот непростой период военного положения в стране без окончательных обсуждений недопустимо вносить в повестку дня.
Учитывая все вышесказанное, Национальная академия наук Республики Армения требует:
Немедленно отозвать проект Закона Республики Армения “О высшем образовании и науке” из Национального собрания;
Организовать обсуждения с представителями заинтересованных организаций для разработки концептуальных положений проекта закона, обеспечивающего развитие высшего образования и науки”.