Սոցիալ-տնտեսական օժանդակության ընթացիկ ծավալը կազմել է 43.4 մլրդ դրամ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել հերթական խորհրդակցությունը՝ կորոնավիրուսի հետևանքով ստեղծված սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի, մեղմման միջոցառումների և հետագա անելիքների վերաբերյալ։
Նախ ամփոփվել են կառավարության հաստատած միջոցառումների կատարման արդյունքները: Նշվել է, որ այսօրվա դրությամբ շահառուներին հասանելի սոցիալական և տնտեսական օժանդակության ընդհանուր ծավալը կազմել է 43.4 մլրդ դրամ: Դեռևս ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերով այս պահի դրությամբ արձանագրվել են հետևյալ ցուցանիշները՝ 1-ին միջոցառում՝ 264 բավարարված հայտ, տրամադրված աջակցության ծավալ՝ 19.5 մլրդ դրամ, 2-րդ միջոցառում՝ 3887 բավարարված հայտ, 5.2 մլրդ դրամ, 3-րդ միջոցառում՝ 430 բավարարված հայտ, 4.8 մլրդ դրամ, 5-րդ միջոցառում՝ 11 296 շահառու, 1.8 մլրդ դրամ, 8-րդ միջոցառում՝ 86 522 շահառու,  6 մլրդ դրամ, 9-րդ միջոցառում՝ 72 403 շահառու, 1.9 մլրդ դրամ, 10-րդ միջոցառում՝ 2365 շահառու, 141.7 մլն դրամ։ Նշվել է, որ այս ծրագրերով շահառուների նույնականացման և օժանդակության տրամադրման գործընթացը շարունակվում է։ 13-րդ և 14-րդ միջոցառումները կատարման փուլում են, նախատեսված ֆինանսական աջակցությունը կտրամադրվի հաջորդ շաբաթվա ընթացքում։ Ավարտված են 4-րդ, 6-րդ, 7-րդ, 11-րդ  և 12-րդ ծրագրերը, ցուցանիշները հետևյալն են. 4-րդ միջոցառում՝ 2093 շահառու, աջակցության ծավալ՝ 209.3 մլն դրամ, 6-րդ միջոցառում՝ 6723 շահառու, 457 մլն դրամ, 7-րդ միջոցառում՝ 8751 շահառու, 875 մլն դրամ, 11-րդ միջոցառում՝ 450 827 շահառու, 786 մլն դրամ, 12-րդ միջոցառում՝ 486 434 շահառու, 1.8 մլրդ դրամ։
Հաջորդիվ ներկայացվել են սոցիալական թիրախային աջակցության շրջանակի ընդլայնմանը վերաբերող գաղափարներ։ Քննարկվել են մի շարք առաջարկներ, այդ թվում՝ շահառուների խոցելի խմբերի նույնականացման չափանիշների և կատեգորիաների առնչությամբ։ Վարչապետը հանձնարարել է քննարկման արդյունքներով նախագծային տեսքի բերել գաղափարները և ներկայացնել հաստատման։
Մտքերի փոխանակության ընթացքում քննարկման առարկա են դարձել նաև երկարաժամկետ կտրվածքով անելիքները։ Անդրադարձ է եղել աշխարհում տեղի ունեցող գործընթացների տրամաբանության ներքո Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման հեռանկարներին, հնարավորություններին և ոլորտային առաջնահերթություններին։ Այս համատեքստում արծարծվել են սոցիալական և տնտեսական օժանդակության շրջանակին և գործիքակազմին առնչվող հարցեր։

Текущий объем социально-экономической помощи правительства составляет 43,3 млрд драмов
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось очередное совещание, в ходе которого были обсуждены сложившееся вследствие коронавируса социально-экономическое состояние, мероприятия по ослаблению ситуации и дальнейшие шаги.
Сначала были подведены итоги проводимых правительством мероприятий. Было отмечено, что на сегодняшний день объем доступной бенефициарам социальной и экономической помощи составляет 43,4 млрд драмов. В рамках реализуемых мероприятий на данный момент зафиксированы следующие показатели: 1-е мероприятие - 264 удовлетворенные заявки, объем оказанной помощи - 19,5 млрд драмов; 2-е мероприятие - 3887 удовлетворенных заявок, 5,2 млрд драмов; 3-е мероприятие - 430 удовлетворенных заявок, 4,8 млрд драмов; 5-е мероприятие - 11 296 бенефициаров, 1,8 млрд драмов; 8-е мероприятие - 86 522 бенефициара, 6 млрд драмов; 9-е мероприятие - 72 403 бенефициара, 1,9 млрд драмов; 10-е мероприятие - 2365 бенефициаров, 141,7 млн драмов. Было отмечено, что процесс идентификации бенефициаров и оказания помощи в рамках этих программ продолжается.
13-е и 14-е мероприятия находятся на стадии реализации, и запланированная финансовая помощь будет предоставлена в течение следующей недели. 4-е, 6-е, 7-е, 11-е и 12-е мероприятия завершены, зафиксированы следующие показатели: 4-е мероприятие - 2093 бенефициара, объем помощи - 209,3 млн драмов; 6-е мероприятие - 6723 бенефициара, 457 млн драмов; 7-е мероприятие - 8751 бенефициар, 875 млн драмов; 11-е мероприятие - 450 827 бенефициаров; 786 млн драмов, 12-е мероприятие - 486 434 бенефициара, 1,8 млрд драмов.
Затем были представлены идеи по расширению рамок целевой социальной поддержки. Был обсужден ряд предложений, в том числе касающиеся критериев и категорий выявления уязвимых групп бенефициаров. Премьер-министр поручил привести идеи в проектный вид и представить их на утверждение.
В ходе обмена мнениями были обсуждены также долгосрочные проекты. Были затронуты перспективы, возможности и отраслевые приоритеты социально-экономического развития Армении в рамках логики происходящих в мире процессов. В этом контексте были затронуты вопросы, касающиеся сферы социальной и экономической помощи и инструментария.