Ազատամարտիկը պնդում է՝ իրենց դատապարտել են անհիմն (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախյան պատերազմի մասնակից, ուղղաթիռային էսկադրիլիայի նախկին հրամանատար Ստեփան Նիկողոսյանը նշում է, որ 2002 թվականին իր և իր երեք ընկերների ձերբակալությունը եղել է անհիմն։ Նրա խոսքով՝ 2002թ իրենք դատապարտվել են 8 տարվա ազատազրկման, սակայն 3 տարի անց վաղաժամկետ ազատ են արձակվել։
Ստեփան Նիկողոսյանը նշում է, որ իրենց մեղադրել են «Երևան Կրեդիտ Սերվիս» բանկի փաստացի տնօրեն և սեփականատեր Սլավիկ Հովակիմյանի դեմ սպանության փորձ կազմակերպելու համար, որպեսզի բանկին հասանելիք գումարը չվճարեն, ինչը նա համարում է անհեթեթություն․
«Ամբողջ դատական նիստի ընթացքում որքան փորձեցինք պարզել, թե ինչ ձևով է հնարավոր սպանել նրան և ոչ մի ձևով չվճարել, մեզ ոչ մի ձևով չպարզաբանեցին և չբացատրեցին։ Հետաքրքիրն այն է, որ տուժող Սլավիկ Հովակիմյանը դատարանում հայտարարել է, որ ԱԱԾ ոմն աշխատող նշել է, որ կա մի հանցավոր խումբ, որը պատրաստվում էր սպանել ՀՀ նախագահին և իրեն՝ մեքենան պայթեցնելու միջոցով»․- նշում է Ստեփան Նիկողոսյանը։
Նրա խոսքով՝ ըստ մեղադրանքի, ինքը եղել է կազմակերպիչը, սպանության պատվիրատուն եղել է բանկից վարկ վերցնողն, իսկ մյուս երկու ընկերները եղել են կատարող։
«Երբ մեզ մեղադրանք առաջադրեցին, որ փորձել ենք սպանել Սլավիկ Հովակիմյանին, մենք պաշտպանի հետ միջնորդություն ներկայացրեցինք և ասացինք՝ եթե մեղադրում եք, ներկայացրեք մեղադրանքի հիմքերը, ինչի՞ համար եք մեղադրում։ Քննիչը գրավոր պատասխանել էր՝ քանի որ մեղադրյալ կողմը չի ներկայացնում մեղադրանքը հերքող ապացույցներ, մենք համարում ենք, որ մեղադրանքը հիմնավորված է։ Քննիչը մեղադրանքը առաջադրել էր, բայց փաստեր չէր ներկայացրել, բայց հետո պարզվեց, որ լսել են մեր հեռախոսային զրույցները, որը կազմել էր 46 ձայներիզ։ Քննիչն արձանագրում է, որ 46 ժամանոց ձայներիզը լսել է 1 օրվա մեջ՝ ընթերականների ներկայությամբ, բայց հետաքրքիրն այն է, որ 7 ձայներիզը ստացել է անվտանգության կողմից ավելի ուշ։ Սակայն երբ ընթերականն եկավ և հայտնեց, որ իրենք 46 ձայներիզ չեն լսել և լսած ձայներիզների մեջ էլ սպանության մասին ոչ մի բառ չեն լսել, դատարանը դա շան տեղ չդրեց» ։

Воин-освободитель утверждает: их осудили безосновательно (видео)
Участник Арцахской войны, бывший командир вертолетной эскадрильи Степан Никогосян отмечает, что задержание его и его трех товарищей в 2002 году было безосновательным. По его словам, в 2002г. они были осуждены на 8 лет лишения свободы, однако спустя 3 года были досрочно освобождены.
Степан Никогосян отмечает, что их обвиняли в организации покушения на убийство фактического директора и владельца банка “Ереван Кредит Сервис” Славика Овакимяна, чтобы не платили причитающуюся банку сумму, что он считает нелепостью:
“На протяжении всего судебного заседания сколько б мы ни пытались выяснить, каким образом можно убить его и никаким образом не заплатить, нам никак не разъяснили и не объяснили. Интересно то, что пострадавший Славик Овакимян заявил в суде, что некий сотрудник СНБ отметил, что есть преступная группа, которая готовится к убийству президента РА и его посредством взрыва автомобиля”, - отмечает Степан Никогосян.
По его словам, согласно обвинению, он был организатором, заказчиком убийства был взявший кредит из банка, а другие два товарища были исполнителями.
“Когда нам предьявили обвинение, что мы пытались убить Слвика Овакимяна, мы с адвокатам подали ходатайство и сказали: если обвиняете, предьявите основания для обвинения, в чем обвиняете? Следователь письменно ответил: поскольку сторона обвинения не предьявляет доказательств, опровергающих обвинение, мы считаем, что вина обоснована. Следователь предьявил обвинение, но не представил фактов, но затем выяснилось, что прослушивали наши телефонные разговоры, которые составили 46 звукозаписей. Следователь констатирует, что 46 часовых звукозаписей он прослушал в течение 1 дня в присутствии понятых, но интересно то, что 7 звукозаписей он получил от безопасности позднее. Однако когда понятой пришел  и сказал, что он не прослушивали 46 звукозаписей и в прослушанных записях не слышали ни слова о убийстве, суд ни во что не поставил это”.