Այս ռազմակայանն է, որ ռուս չինովնիկներին հնարավորություն է տալիս Հայաստանը ցինկաբար անվանել ֆորպոստ. Ա. Բաբաջանյան
«Ա1+»-ի հարցազրույցը ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի հետ
- ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատը երեկ ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ բանաձև: Ձեր կարծիքով Սենատը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նույնպե՞ս կընդունեն այն, թե այս բանաձևը նորից կարժանանա նախորդների ճակատագրին, ու այն ընդամենը Թուրքիային զգուշացնելու համար է:
- Այս պահին չափազանց դժվար է գնահատել բանաձևի հետագա ճակատագիրը, որովհետև այն ընդունվել է ոչ թե ասենք, որպես հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ինչ-որ հանգրվանի արտահայտություն, այլ սոսկ որպես Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոց: Որքան էլ ցավալի է, սակայն մենք պետք է ընդունենք այս իրողությունը և արձանագրենք, որ հերթական անգամ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման լծակը կիրառվում է Թուրիքայի հետ ինչ-ինչ հարաբերություններ պարզելու համար: Զգայական հարթությունում սա իհարկե ոչ հաճելի, սակայն մեծ քաղաքականության տիրույթում նորմալ իրողություն է: Հետևաբար հարցի պատասխանը՝ արդյոք Սենատը, Սպիտակ տունը նույնպե՞ս կընդունեն այն, կախված է առաջիկա զարգացումներից, որոնք տեղի կունենան թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների տիրույթում: Եթե ԱՄՆ-ը կարողացավ Թուրքայից ստանալ այն, ինչի համար նախաձեռնվել է այս գործընթացը, ապա մեծ հավանականությամբ բանաձևը հավանության չի արժանանա Սենատի և Սպիտակ տան կողմից: Հիշենք, որ սա, այսպես կոչված, երկկուսակցական բանաձև է, դրա կողմ են քվերակել 223 դեմոկրատ և 177 հանրապետական կոնգրեսականներ: Այսինքն մենք տվյալ դեպքում գործ ունենք ոչ թե հատվածական, կուսակցական նախաձեռնության, այլ ամերիկյան պետական շահին վերաբերող նախաձեռնության հետ: Ի դեպ այդպես է եղել  միշտ և, կարծում եմ, լինելու է նաև այս ապագայում:
Այս զարգացումների հետ կապված ոգևորությունից բացի մեզ համար առկա են նաև որոշակի մտահոգիչ գործոններ` ԱՄՆ-ի կողմից Թուրիքայի նկատմամբ ճնշումները վերջինիս որպես կանոն մղում են մերձեցման Ռուսաստանի  հետ, իսկ դրա բացասական, ողբերգական հետևանքները Հայաստանի ու հայ ժողովրդի համար, ցավոք առկա են պատմության դասագրքերում: Այնպես որ, պետք է ամենայն ուշադրությամբ և զգուշավորությամբ հետևել առաջիկա զարգացումններին՝ կենտրոնանալով ոչ միայն թուրք-ամերիկյան, այլ նաև ռուս-թուրքական հարաբերությունների վրա:
- Դուք ասում եք, որ եթե ԱՄՆ-ը կարողացավ Թուրքայից ստանալ այն, ինչի համար նախաձեռնվել է այս գործընթացը, ապա մեծ հավանականությամբ բանաձևը հավանության չի արժանանա Սենատի և Սպիտակ տան կողմից: Իսկ այս գործընթացով ԱՄՆ-ն ի՞նչ է ցանկանում ստանալ Թուրքիայից:
- Թուրքիան՝ իր վերջին գործողություններով, Սիրիայում ըստ էության հակաամերիկյան քաղաքականություն է վարում և լայն իմաստով միացել է համակամերկյան կոալիցիային: Սիրիայի հյուիսիում իրականցված ռազմական գործողություններն ընդդեմ քրդերի դրա միայն երևացող մասն էին: Կարծում եմ՝ ԱՄՆ-ի ակնկալիքները Թուրքիայից ավելի երկարաժամկետ են ու գլոբալ և դրանք վերաբերում են Թուրիքայի՝ որպես ԱՄՆ-ի դաշնակցի ու ՆԱՏՕ-ի անդամ պետության վարքագծին: Թուրքիան իրենց չի դրսևորում որպես ԱՄՆ-ի դաշնակից ու որպես ՆԱՏՕ-ի անդամն ըստ էության ամերիկյան շահերին համակետ քաղաքականություն է վարում: Կարծում եմ՝ ԱՄՆ-ի ակնկալիքները Թուրքիայից այս տիրույթում են, և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևն ընդամենը մեկն է այն գործիքներից, որն ԱՄՆ-ը կարող է կիրառել և կիրառում է Թուրքիայի նկատմամբ:
- Ի դեպ Գյումրիում ռուսական ռազմաբազայի հրամանատար Նիկոլայ Մարտինյուկը նախօրեին Հայաստանում գտնվող ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուին զեկուցել է, որ արդիական նոր սպառազինություններով ու նոր տեխնիկայով վերազինվելուց հետո ռազմակայանի ռազմական ներուժը գրեթե կկրկնապատկվի: Իչպե՞ս եք գնահատում այդ իրողությունը:
- Խիստ բացասաբար եմ գնահատում այդ հայտարարությունը, որովհետև դրանից բխում է, որ այսօր Գյումրիում տեղակայված 3000-4000 անոց ռուսական զորախմբի անդամների թիվը կարող է հասնել 7000-8000-ի: Իրականում մեր հանրային-քաղաքական օրակարգում պետք է քննարկվեր հակառակ հարցը՝ Հայաստանում ռուսական ռազմաբազային տեղակայման նպատակահարմարության հարցը և դրա պայմանները: Ասածս չի նշանակում, թե մենք այսօր պետք է խոսենք ռազմաբազան հանելու մասին, սակայն կան շատ տեխնիկական, ֆինանասական դետալներ, որոնք պետք է քննության արժանանան՝ սկսած նրանից, որ ռազմակայանի տեղակայման, կումունալ վճարումների և այլ կենցաղային խնդիրների համար ծախսերը կատավրվում են մեր բյուջեից, վերջացրած Գյումրիում ռուս զինծառայողների վարքագծի խնդիրներով: Ահա այս հարցերը օրակարգ բերելու փոխարեն, մենք փաստորեն լուռ համաձայնություն ենք տալիս, որ ռազմակայանի ներուժը կրկնապատվի: Այն դեպքում, երբ խիստ կասկածելի է Հայաստանի անվտանգության, անվտանգային միջավայրին աջակցության առումով այդ ռազմակայանի դերակատարության հարցը:
Այդ ռազմակայանը Ռուաստանի վերջին ներկայությունն է մեր տարածաշրջանում, այդ ռազմակայանն է, որ ռուս չինովնիկներին հնարավարություն է տալիս Հայաստանը ցինկաբար անվանել ֆորպոստ, վերջապես դա այն ռազմակայանն է, որի զինծառայողը տարիներ առաջ հայ ընտանիքի գնդակահարեց: Իրականում Հայաստանում ռուսական ռազմակայանը տասնամյակներ շարունակ ու այսօր էլ ծառայեցվում է այն առասպելի, այն միֆի սնուցմանը, թե այն անհրաժեշտ է Հայաստանի դեմ թուրքական վտանգի զսպման համար: Միֆ է, քանի որ ռուս-թուրքական պարբերական մերձեցումների, ընհանուր մշտական շահերի առկայության պարագայում խիստ կասկածելի է ռուսական զորքի կողմից Թուրքիայի դեմ որևէ գործողության իրականացումը: Իսկ մեզ համար կենսական նշանակություն ունեցող ղարաբաղյան խնդրում ռուսական ռազմակայանը որևէ գործառութային նշանակություն ունենալ չի կարող: Այնպես որ, դրա ներուժի կրկնապատկման փաստը գնահատում եմ խիստ բացասաբար և հույս ունեմ առաջիկայում Հայաստանի իշխանությունները, պատկան մարմինները հանդես կգան այդ հարցի առնչությամբ հիմնավոր պարզաբանումներով:
- Միգուցե իսկապե՞ս դա բխում է ՀՀ շահերից, քանի որ բավականին լարված իրավիճակ է մեր հարևանությամբ Թուրքիայի և Սիրիայի, հատկապես քրդական համայնքի միջև:
- Ես արդեն նշեցի, որ խորապես կասկածում եմ թուրքական որևէ գործողության դեմ ռուսական զինուժի կիրառման հնարավարությանը: Ասածս վերաբերում է նաև ձեր նշած պարագաներին:
- Իսկ ինչպե՞ս եք գնահատում Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի հայտարարությունը ՀՀ Սահմանադրական դատարանի վերաբերյալ: Նա մտահոգություն է հայտնել Հայաստանում ՍԴ-ի շուրջ ստեղծված «բացահայտ կոնֆլիկտով»: Հանդես է եկել հայտարարությամբ, որով կոչ է անում «զսպվածություն, փոխադարձ հարգանք և կառուցողական ինստիտուցիոնալ համագործակցություն հանդես բերել՝ այս մտահոգիչ իրադրությունը թուլացնելու և Հայաստանի Սահմանադրության նորմալ կիրառումը վերականգնելու համար»:
- Հայտարարությունը գնահատելուց առաջ հիշենք, թե ով է դրա հեղինակը և ինչպիսի դիրքորոշումներ է արտահայտել հեռավոր և ոչ հեռավոր անցյալում Հայաստանում տեղի ունեցած գործընթացների վերաբերյալ: Մասնավորապես բավական է միայն հիշել նույն Բուքիքիոյի ոգևորությունն ու հիացմունքը 2005թ. կեղծված սահմանդրական հանրաքավեի առիթով. այս գործիչն այն ժամանակ հայտարարում էր, որ խայտառակ ընտրակեղծիքներով ընունված այդ սահմանադրությունը Եվրոպայի լավագույն սահմանադրություններից է: Ինչ վերաբերում է նրա երեկվա հայտարարությանը՝ կապված Հայաստանի ընթացիկ զարգացումների հետ, ապա այն ըստ էության ոչնչ չասող և սոսկ մտահգություն արտահայտող հայտարարություն է՝ եվրոպացիների կողմից հաճախ կկիրառվող երկակի ստանդարտների ոճով: Խորապես հարգելով միջազգային, այդ թվում եվրոպական ինստիտուտների դերը նաև Հայաստանում ժողովրդավարության կայացման գործում, այդուհանդերձ համոզված եմ, որ կոնկրետ սահմանադրական ճգնաժամի հաղթահարումը առավելապես մեր ներքին խնդիրն է, որը մենք պետք է լուծենք ներքին ընթացքակարգերով ու գործընթացներով: Դա չի նշանակում, թե մենք չպետք է հարգանքով վերաբերվենք միջազգային կառույցների կարծինքներին: Ամենևին, ոչ: Սակայն միշտ պետք է հիշել, որ դրանք որքան էլ կարևոր, այդուհանդերձ իմպերատիվ նշանակություն չունեն և չպետք է ունենան մեզ համար:

Эта военная база дает возможность российским чиновникам цинично называть Армению форпостом: А. Бабаджанян
Поддержи А1+!Интервью «А1+» с депутатом НС Арманом Бабаджаняном
- Палата представителей Конгресса США вчера приняла резолюцию о признании Геноцида армян. По Вашему мнению, Сенат, президент США Дональд Трамп также примут ее или эта резолюция вновь удостоится судьбы предшествующих, и всего лишь для того, чтобы предупредить Турцию?
- В настоящий момент чрезвычайно трудно оценить дальнейшую судьбу резолюции, поскольку она была принята не как, скажем, выражения какого-то этапа армяно-американских отношений, а чисто как санкция в отношении Турции. Как это ни больно, мы должны принять эту действительность и констатировать, что в очередной раз рычаг признания Геноцида армян применяется для выяснения каких-то отношений с Турцией. На эмоциональной плоскости это, конечно, неприятно, но в сфере большой политики – нормальное явление. Следовательно ответ на вопрос примут ли ее также Сенат, Белый дом, зависит от дальнейшего развития событий, которые будут иметь место в сфере турецко-американских отношений. Если США сможет получить от Турции то, для чего был инициирован этот процесс, то с большой вероятностью резолюция не удостоится одобрения со стороны Сената и Белого дома. Вспомним, что это, так называемая, двухпартийная резолюция, за нее проголосовали 223 демократа и 177 республиканских конгрессмена. То есть мы в данном случае имеем дело не с отрывочной, партийной инициативой, а с инициативой, относящейся к американскому государственному интересу. Кстати, так было всегда и, думаю, будет и в будущем.
В связи с этими развитиями для нас помимо воодушевления имеются также некоторые вызывающие беспокойство факторы: давление на Турцию со стороны США как правило толкают последнюю на сближение с Россией, а негативные, трагические последствия этого для Армении и армянского народа, к сожалению, имеются в учебниках истории. Так что нужно внимательно и осторожно следить за дальнейшим развитием событий, сосредотачиваясь не только на турецко-американских, но и на русско-турецких отношениях.
- Вы говорите, что если США сможет получить от Турции то, для чего был инициирован этот процесс, то с большой вероятностью резолюция не удостоится одобрения Сената и Белого дома. А этим процессом что США хочет получить от Турции?
- Турция с ее последними действиями ведет в Сирии по сути антиамериканскую политику и в широком смысле присоединилась к антиамериканской коалиции. Военные действия на севере Сирии против курдов были лишь видимой частью этого. Думаю, ожидания США от Турции более длительные и глобальные и они относятся к поведению Турции как союзника США и члена НАТО. Думаю, что ожидания США от Турции находятся в этой плоскости, и резолюция признания Геноцида армян – всего один из тех инструментов, которые США может применить и применяет по отношению к Турции.
- Кстати, командующий российской военной базой в Гюмри Николай Мартинюк доложил находящемуся накануне в Армении министру обороны РФ Сергею Шойгу, что после переоснащения новым современным вооружением и новой техникой, военный потенциал военной базы почти что удвоится. Как вы оцениваете это событие?
- Я оцениваю это заявление крайне отрицательно, потому что из этого вытекает, что число российской военной базы, размещенной в Гюмри, составляющее сегодня 3000-4000 человек, может достичь 7000-8000. В действительности в нашей общественно-политической повестке должен был обсуждаться противоположный вопрос – вопрос целесообразности размещения в Армении российской военной базы и его условия. Сказанное мною не означает, что сегодня мы должны говорить о том, чтобы убрать военную базу, однако есть множество технических, финансовых деталей, которые должны удостоиться анализа – начиная с того, что расходы на размещение военной базы, коммунальные платежи и прочие бытовые вопросы производятся из нашего бюджета, заканчивая проблемами поведения российских военнослужащих в Гюмри. Вместо того, чтобы вынести на повестку дня эти вопросы, мы фактически молча соглашаемся, чтобы потенциал военной базы удвоился. В том случае, когда крайне сомнителен вопрос роли этой военной базы в плане безопасности Армении, поддержки безопасной среде.
Эта военная база – последнее присутствие России в нашем регионе, эта военная база дает возможность российским чиновникам цинично называть Армению форпостом, наконец, эта военная база, военнослужащий которой несколько лет назад расстрелял армянскую семью. В действительности российская военная база в Армении десятилетиями и сегодня служит подпитке легенды, мифа, что она необходима для сдерживания турецкой опасности против Армении. Миф, поскольку в случае периодических российско-турецких сближений, наличия постоянных общих интересов, крайне подозрительно осуществление российским войском какого-либо действия против Турции. А в жизненно важном для нас карабахском вопросе российская военная база не может иметь никакого функционального значения. Таким образом, факт удвоения ее потенциала я оцениваю крайне негативно и надеюсь, что в ближайшее время власти Армении, надлежащие органы выступят с основательными разъяснениями в связи с этим вопросом.
- Может это действительно вытекает из интересов РА, поскольку довольно напряженная ситуация по соседству с нами между Турцией и Сирией, в особенности, курдской общиной.
- Я уже отметил, что глубоко сомневаюсь в возможности применения российской военной силы против какого-либо действия Турции. Сказанное мною касается и указанных вами обстоятельств.
- А как Вы оцениваете заявление председателя Венецианской комиссии Джанни Букиккио относительно Конституционного суда РА. Он выразил беспокойство “явным конфликтом”, созданным вокруг КС в Армении. Выступил с заявлением, которым призывал “проявить сдержанность, взаимоуважение и конструктивное институциональное сотрудничество для ослабления этой беспокоящей ситуации и восстановления нормального применения Конституции Армении”.
- Прежде чем оценивать заявление, вспомним, кто является его автором и какие позиции он выражал в далеком и недалеком прошлом о происходящих в Армении процессах. В частности достаточно вспомнить воодушевление и восхищение того же Букиккио в связи с сфальсифицированным конституционным референдумом 2005 года; этот деятель в свое время заявлял, что эта конституция, принятая с позорными избирательными фальсификациями, является одной из лучших конституций Европы. Касательно его вчерашнего заявления, связанного с текущими событиями в Армении, оно по сути является ничего не говорящим и просто выражающим обеспокоенность заявлением, в стиле часто применяемых европейцами двойных стандартов. Глубоко уважая роль международных, в том числе европейских институтов также в становлении демократии в Армении, тем не менее, я уверен, что преодоление конкретного конституционного кризиса главным образом является нашей внутренней задачей, и мы должны решить внутренними процедурами и процессами. Это не значит, что мы не должны относиться с уважением к мнениям международных структур. Отнюдь нет. Однако всегда нужно помнить, что сколь бы важны они ни были, тем не менее, они не имеют и не должны иметь для нас императивного значения.