Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանի հետ (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 24-ին Նյու Յորքում արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում ունեցավ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանի հետ:
Զոհրաբ Մնացականյանը և Ժան-Բատիստ Լըմուանն անդրադարձ կատարեցին հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների օրակարգային հարցերի լայն շրջանակի: Երկուստեք դրական գնահատվեցին Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև բարձր և բարձրագույն մակարդակով պարբերական փոխայցելությունները և շփումները, որոնք նոր լիցք են հաղորդում արյդունավետ երկխոսության և բազմաոլորտ համագործակցության զարգացմանը։
Հանդիպման օրակարգում էին Հայաստան-ԵՄ համագործակցությանն առնչվող հարցերը։ Հայաստանի ԱԳ նախարարը և Ֆրանսիայի պետքարտուղարը կարևորեցին համագործակցության իրավական հենք հանդիսացող Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորեց մարդկանց միջև շփումների խթանումը և մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին հոկտեմբերին Մոնակոյում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարական համաժողովի օրակարգի և հաջորդ տարի Կազմակերպության 50-ամյակին նվիրված միջոցառումների շուրջ։ Նախարար Մնացականյանը վերահաստատեց Հայաստանի պատրաստակամությունն իր նպաստը բերելու ՖՄԿ առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման և ֆրանկոֆոն արժեքների տարածման գործում։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ ՀՀ արտգործնախարարը զրուցակցին տեղեկացրեց օրերս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպման մասին և իր երախտագիտությունը հայտնեց  Ֆրանսիային՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների հետ միասին հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի առնչությամբ:

Зограб Мнацаканян встретился с государственным секретарем при МИД Франции Жан-Батистом Лемуаном (видео)
Министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян 24 сентября встретился в Нью-Йорке с государственным секретарем при МИД Франции Жан-Батистом Лемуаном.
Зограб Мнацаканян и Жан-Батист Лемуан коснулись широкого круга вопросов, стоящих в повестке дня армяно-французских привилегированных отношений. Собеседники положительно оценили визиты на высоком уровне и контакты между Францией и Арменией, которые придают новый импульс развитию эффективного диалога и многостороннего сотрудничества.
В повестке встречи были вопросы, связанные с сотрудничеством Армения-ЕС. Министр иностранных дел Армении и госсекретарь Франции подчеркнули важность Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, которое является правовой основой для сотрудничества. В этом контексте глава МИД Армении подчеркнул важность развития контактов между людьми и начала диалога по либерализации визового режима.
Собеседники обменялись мнениями по повестке дня министерской конференции Международной организации Франкофонии в Монако в октябре и мероприятиям, посвященным 50-летию Организации в следующем году. Министр Мнацаканян подтвердил готовность Армении содействовать преодолению трудностей, с которыми сталкивается МОФ, и распространению ценностей Франкофонии.
Коснувшись вопроса Нагорного Карабаха, министр иностранных дел Армении проинформировал собеседника о встрече с сопредседателями Минской группы ОБСЕ и министром иностранных дел Азербайджана и выразил благодарность Франции за усилия стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ совместно с Россией и США.