Կարիք լինի՝ կփոխենք․ Ա․ Դավթյանը՝ Սանասարյանի գործի վարույթը տեղափոխելու մասին (տեսանյութ)
Պետական վերահսկողության ծառայության  պետ Դավիթ Սանասարյանին առաջադրված քրեական  գործի վարույթը Ազգային անվտանգության ծառայութան քննչական դեպարտամենտից  այլ  քննչական ծառայություն տեղափոխելու կարիք լինելու դեպքում կփոխվի:
«Եթե այս պահին կարիքը լինի՝ կփոխենք, վաղը լինի այդ կարիքը՝ վաղը կփոխենք»,- Ազգային ժողովում լրագրողներին ասաց գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ու հավելեց.
«Հատուկ քննչական ծառայությո՞ւն, թե՞ քննչական կոմիտե, դատախազը 53-րդ հոդվածի իր լիազորություններով ինքը այդ պահին կընտրի»,-:
«Պետական վերահսկողության ծառայության ղեկավարը այն սուբյեկտների շարքում չկա, ում վերաբերյալ գործերը ՀՔԾ-ն զբաղվի»,- նկատեց դատախազը:
Ի դեպ, մայիսի 8-ին Ազգային ժողով- Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ԱԱԾ պետը առաջարակել է Դավիթ Սանասարյանի  գործը տեղափոխել  Հատուկ քննչական ծառայություն,  բայց վարչապետը համամիտ չի եղել:

Будет нужно – изменим: А. Давтян о перемещении производства дел Санасаряна (видео)
Производство уголовного дела, выдвинутого против начальника государственной контрольной службы Давида Санасаряна из следственного департамента Службы национальной безопасности в другую следственную службу, в случае необходимости будет изменено.
«Если в этот момент будет необходимость – изменим, завтра будет эта необходимость – завтра изменим»,   - сказал журналистам в Национальном собрании генеральный прокурор Артур Давтян и добавил:
«Специальная следственная служба или следственный комитет? Прокурор своими полномочиями 53-й статьи сам выберет сейчас»,-
«Начальник государственной контрольной службы не входит в число тех субъектов, делами которыми занимается ССС», - отметил прокурор.
Кстати, 8-го мая, во время вопросов-ответов Национальное собрание – Правительство премьер-министр Никол Пашинян заявил, что начальник СНБ предложил переместить дело Давида Санасаряна в Специальную следственную службу, но премьер был не согласен.