UCOMxFPWC_Carbon_1200x630-03
Ucom-ը՝ «Արևորդի» ՀԿ-ի հետ համագործակցությամբ, հայտարարում է բնապահպանական կայունության ուղղությամբ հերթական կարևոր քայլի մասին՝ մեկնարկելով իր գլխամասային գրասենյակի ածխածնային հետքի համապարփակ գնահատման ծրագիրը։ Այն հիմնված է ջերմոցային գազերի հաշվառման միջազգային ստանդարտի վրա (GHG Protocol)։
Այս նախաձեռնությունը ձևավորվում է այն համատեքստում, երբ կլիմայական փոփոխությունները, կենսաբազմազանության կորուստը և բնական ռեսուրսների սպառումը դարձել են ոչ թե ապագայի, այլ ներկայի մարտահրավերներ։
«Ucom-ում մենք հավատում ենք, որ տեխնոլոգիական ընկերությունները պետք է առաջնորդեն բնապահպանական նախաձեռնությունները՝ նպաստելով Հայաստանում ավելի պատասխանատու և կայուն ապագայի ձևավորմանը։ Որպես կանաչ ընկերություն, մենք պատրաստվում ենք գնահատել և հնարավորինս նվազեցնել մեր ընկերության ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա։ Մենք բնապահպանական կայունությունը դիտարկում ենք ոչ թե որպես առանձին նախաձեռնություն, այլ որպես մեր բիզնեսի և երկարաժամկետ ռազմավարության կարևոր բաղադրիչ», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ծրագրի շրջանակներում գնահատվելու են ընկերության գործունեության արդյունքում առաջացող արտանետումները և մշակվելու են դրանց նվազեցման հստակ ուղիներ։ Գնահատվելու են գործունեության բոլոր հիմնական ուղղությունները՝ էներգիայի սպառում, տրանսպորտ, թափոններ և գնումներ, ջերմոցային գազերի արտանետումներ: Այնուհետև կմշակվի ածխածնային հետքի կրճատման հստակ ճանապարհային քարտեզ՝ կարճաժամկետ և միջնաժամկետ նպատակներով, կներդրվեն մշտադիտարկման մեխանիզմներ՝ արդյունքների շարունակական գնահատման համար, կապահովվի թափանցիկ և հաշվետու հաղորդակցություն՝ հանրության և գործընկերների հետ։
«Այս նախաձեռնությունը կարևոր քայլ է, որին, կարծում եմ, պետք է հետևեն Հայաստանի բոլոր ընկերությունները։ Բնապահպանական կայունությունը ցանկացած բիզնեսի երկարաժամկետ զարգացման առանցքային պայմաններից է, և ուրախ եմ, որ արդեն տարիներ շարունակ Ucom-ի հետ միասին անցնում ենք այս ճանապարհը», - նշել է «Արևորդի» ՀԿ տնօրեն Ս. Քալանթարյանը։
Հայաստանի համար այս գործընթացը ստանում է լրացուցիչ կարևորություն՝ հաշվի առնելով, որ երկիրը կհյուրընկալի ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը (COP17)։ Սա հնարավորություն է ոչ միայն ցուցադրելու Հայաստանի բացառիկ կենսաբազամազանությունն ու մշակույթը, այլև այն, որ Հայաստանում բիզնեսը ևս պատրաստ է ուրվագծել կայուն ապագայի ճանապարհը։
Ucom-ը շարունակելու է զարգացնել իր բնապահպանական նախաձեռնությունները՝ համադրելով տեխնոլոգիական առաջընթացը և պատասխանատու բիզնեսի սկզբունքները։

Поддержи А1+!Ucom в сотрудничестве с НПО «Ареворди» объявляет об очередном важном шаге на пути к экологической устойчивости — запуске комплексной программы оценки углеродного следа своего головного офиса. Инициатива основана на международном стандарте учёта выбросов парниковых газов — протоколе GHG Protocol.
Инициатива реализуется в контексте, в котором изменение климата, утрата биоразнообразия и истощение природных ресурсов перестали быть проблемами будущего и стали вызовами настоящего.
«В Ucom мы убеждены, что технологические компании должны играть ведущую роль в реализации экологических инициатив, способствуя формированию более ответственного и устойчивого будущего в Армении. Как зелёная компания, мы намерены оценить и по возможности сократить воздействие на окружающую среду. Мы рассматриваем экологическую устойчивость не как отдельное направление, а как неотъемлемую часть нашего бизнеса и долгосрочной стратегии», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
В рамках программы будут оценены выбросы, возникающие в ходе деятельности компании, а также разработаны чёткие пути их сокращения. Анализ охватит ключевые направления деятельности, включая потребление энергии, транспорт, управление отходами, закупки и выбросы парниковых газов. По итогам будет сформирована детальная дорожная карта сокращения углеродного следа с краткосрочными и среднесрочными целями. Также будут внедрены механизмы мониторинга для постоянной оценки результатов и обеспечена прозрачная и подотчётность в коммуникации с общественностью и заинтересованными сторонами.
«Данная инициатива является важным шагом, которому, на мой взгляд, должны последовать все компании в Армении. Экологическая устойчивость — ключевое условие долгосрочного развития любого бизнеса, и я рад, что уже на протяжении нескольких лет мы движемся по этому пути вместе с Ucom», — отметил директор НПО «Ареворди» Сона Калантарян.
Для Армении этот процесс приобретает дополнительную значимость в связи с тем, что страна примет 17-ю Конференцию Сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17). Это возможность не только продемонстрировать уникальное биоразнообразие и культуру Армении, но и показать, что бизнес-сообщество страны готово участвовать в формировании устойчивого будущего.
Ucom продолжит развивать свои экологические инициативы, сочетая технологический прогресс с принципами ответственного ведения бизнеса.
Ucom — оператор №1 в Армении с самым быстрым мобильным интернетом и лучшей фиксированной сетью (на основании данных Ookla® Speedtest Intelligence® за 2-е полугодие 2025 года), предлагающий интернет, IPTV и OTT-телевидение, услуги фиксированной и мобильной связи, а также конвергентные пакеты.