Գարեգին Բ Ամենայն հայոց հայրապետի ամանորյա ուղերձը (տեսանյութ)
Ամանորի խորախորհուրդ այս երեկո Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից հղում ենք ձեզ Հայրապետական Մեր սերն ու օրհնությունը և սրտագին շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները: Տարեմուտի սեմին Բարձրյալից հայցում ենք խաղաղություն համայն աշխարհին, խաղաղություն մեր հայրենիքին, խաղաղություն խռովահույզ մեր ողջ ժողովրդին։
Անցնող տարին ազգիս համար լի էր տագնապալի իրադարձություններով՝ հասարակության մեջ տեղ գտած պառակտումներով, ատելության ու անհանդուրժողության դրսևորումներով։ Ցավոք, Նոր տարի մուտք ենք գործում նաև Հայոց Եկեղեցու և հոգևոր դասի թիրախավորման մտահոգիչ պայմաններում։ Շարունակում են բանտերում ապօրինաբար արգելափակված մնալ եկեղեցականները, ազգային բարերարը և նվիրյալ հայորդիներ։
Տարեմուտը, սիրելիներ, հրավեր է նորոգվելու, վանելու մեր կյանքից մերժելի իրողությունները, սրբագրելու մեղսալի ու կործանարար ընթացքները, դադարեցնելու եղբայրադավության քայլերը, իսպառ բացառելու ատելությունն ու թշնամանքը, անհանդուրժողության և անօրինականության հանցավոր երևույթները։ Մենք Աստծո ժողովուրդ ենք, իսկ «Աստված խռովության Աստվածը չէ, այլ՝ խաղաղության»,- հռչակում է Սուրբ Գիրքը (Ա Կոր. 14։33)։ Մեր կյանքում երկնապարգև խաղաղությունը, օրհնություններն ու շնորհները հաստատուն են մնում միմյանց նկատմամբ սիրո, ներողամտության և համերաշխության դրսևորմամբ։
Հիրավի, խաղաղության և սիրո մեջ է գործում Աստված, և իրական սերն ու ներքին խաղաղությունն են բարիք դառնում թե՛ անհատի և թե՛ ժողովրդի համար: Ազգը զորեղ է, և պետությունը՝ անսասան, երբ անխաթար են նվիրական արժեքները, ավանդույթներն ու նախնյաց ժառանգությունը, երբ որևէ պատրվակով չի ձևախեղվում պատմական հիշողությունը, կասկածի տակ դրվում մեր Սուրբ Եկեղեցու բազմադարյա առաքելությունը։ Այսօր ընդդեմ Եկեղեցու կատարվող պառակտիչ գործողությունները, որ արդարորեն առաջ են բերում մեր հավատավոր զավակների ընդվզումը հայրենիքում և սփյուռքում, չունեն որևէ արդարացում և չեն ունենա շահեկան արդյունք։ Եկեղեցին չի պատկանում որևէ դարաշրջանի, որում ապրում է, այլ՝ միայն Քրիստոսին։
Առաքելահիմն Հայոց Եկեղեցին Քրիստոսահաստատ Սուրբ Էջմիածնով Երկնավորի շնորհն է մեր ժողովրդին՝ ազգանվեր, հայրենաշեն ու հայապահպան իր ծառայությամբ։
Տարեմուտի խորհրդաշատ այս պահին, սիրելիներ, Հայրապետիս հորդորն է՝ ամուր և աներեր պահենք մեր հավատը, դժվարություններին արիաբար դիմակայելու կամքն ու վճռականությունը։ Թույլ չտանք, որ անցնող տարվա փորձությունները կարծրացնեն մեր սրտերը, հարմարվողականությունն ու անտարբերությունը լինեն մեր ուղեկիցը՝ տկարացնելով մեր հույսը և թուլացնելով մեր ազգային ոգին։ Աննվազ նախանձախնդրությամբ գործենք՝ հանուն արցախահայության իրավունքների պաշտպանության և Բաքվում անմարդկային նվաստացումների ենթարկվող մեր հայրենակիցների ազատ արձակման։ Սերն առ հայրենին, առ մեր ժողովուրդը և Մայր Եկեղեցին դարձնենք առանցքը մեր կյանքի, ներշնչող ուժը խիզախումների ու հանձնառությունների, իմաստավորումը ամեն զոհողության։ Բարի և արժանապատիվ ընթացքով վերահաստատենք եղբայրսիրության, փոխադարձ հարգանքի, զորակցության մթնոլորտը մեր հայրենիքում, ազգային կյանքում և միջանձնային հարաբերություններում։
Դժվարին այս շրջանը, անտարակույս, պիտի հաղթահարենք մեր լույս հավատի, մեր միասնականության, հաստատակամության ու տոկունության շնորհիվ՝ ունկնդիր առաքելական պատգամին. «Միաբա՛ն եղեք, խաղաղությո՛ւն արեք, և խաղաղության ու սիրո Աստվածը թող լինի ձեզ հետ» (Բ Կոր․ 13:11)։
Աղոթենք Հայոց բանակի սպաների և զինվորների, նեղությունների ու կարիքի մեջ գտնվողների, գերեվարված ու անհայտ կորած և բանտերում արգելափակված մեր զավակների ու նրանց ընտանիքների համար։ Առ Տերն ապավինությամբ թող մեր հայացքը դեպի ապագան համակված լինի լավատեսությամբ, որով 2026 թվականը կարող պիտի լինենք դարձնել նոր հնարավորությունների տարի՝ առավել ամրացնելու և զորացնելու մեր պետականությունը, ազգային ինքնությունն ու հոգևոր մեր կյանքը։ Ըստ առաքյալի պատգամի՝ ընթանանք ինչպես լուսո որդիներ, քանզի լուսո պտուղներն են բարությունը, արդարությունը և ճշմարտությունը (հմմտ․ Եփ․ 5։8-9)։ Թող Աստծո սերն ու շնորհները միշտ սփռված լինեն հայրենական ու ազգային մեր անդաստանում և ամենքիս սրտերում։

Новогоднее Послание Его Святейшества Гарегина Второго, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян (видео)
Возлюбленный благочестивый народ,
В этот знаменательный новогодний вечер, из Первопрестольного Святого Эчмиадзина посылаем вам Нашу Патриаршую любовь и благословение, сердечные поздравления и наилучшие пожелания. На пороге нового года Мы возносим молитвы ко Всевышнему о мире во всем мире, о мире в нашем Отечестве и среди нашего народа, испытывающего волнения и тревоги.
Минувший год был для нашего народа временем тревожных испытаний: раздоров в обществе, проявлений ненависти и нетерпимости. К сожалению, мы вступаем в Новый год также в неспокойных условиях, когда Церковь Армении и ее духовенство подвергаются несправедливым гонениям. Наши священнослужители, общенациональный благодетель и преданные сыны Армении по-прежнему незаконно содержатся в заключении.
Новый год, дорогие мои, — это призыв к обновлению, к изгнанию из нашей жизни предосудительных явлений, к исправлению греховного и пагубного пути, к прекращению измен, междоусобной вражды и раздоров между братьями, к устранению преступных проявлений ненависти, нетерпимости и беззакония.
Мы — народ Божий, и Святое Писание возглашает: «Бог не есть Бог неустройства, но мира» (1 Кор. 14:33). Небесные благодати, благословения и мир пребудут с нами и не иссякнут, когда живём в любви, прощении и согласии.
Воистину, в мире и любви проявляется Бог, и истинная любовь и душевный покой становятся благом как для каждого человека, так и для народа.
Народ могуч, а государство непоколебимо, когда незыблемы священные ценности, традиции и наследие предков, когда не искажается историческая память, когда не ставится под сомнение многовековая миссия нашей Святой Церкви. Сеющие раздор действия против Церкви вызывают справедливое возмущение наших верующих, как на Родине, так и в диаспоре; они не имеют оправдания и не принесут пользы.
Церковь — вне времени, и принадлежит лишь Христу. Апостольская Армянская Церковь с утвержденным Христом Святым Эчмиадзином является дарованной нашему народу Божьей благодатью, — самоотверженно служа народу, созидая Отечество и храня армянскую идентичность.
Дорогие мои! В сей знаменательный час оканчивающегося года призываем вас твердо хранить веру, смело и решительно противостоять трудностям. Не позволим испытаниям уходящего года ожесточить наши сердца, и не позволим приспособленчеству и равнодушию ослабить нашу надежду и национальный дух. С неиссякаемым рвением будем защищать права армян Арцаха и добиваться освобождения соотечественников, подвергающихся бесчеловечным унижениям в Баку.
Сделаем любовь к Родине, к народу и к Матери-Церкви осью нашей жизни, вдохновляющей силой для дерзновений и свершений, смыслом каждого самоотверженного подвига.
Пусть в нашем Отечестве, в жизни народа и в межличностных отношениях утвердится атмосфера братолюбия, взаимного уважения и взаимной поддержки.
Этот трудный период мы обязательно преодолеем светом нашей веры, единством, настойчивостью и стойкостью, внимая апостольскому наставлению: «Будьте единомысленны, мирны, — и Бог любви и мира будет с вами» (2 Кор. 13:11).
Вознесем молитвы за офицеров и солдат Армянской армии, за страждущих и нуждающихся, за наших сыновей, находящихся в плену, пропавших без вести и незаконно заключённых, а также за их семьи.
С упованием на Господа обратим взор в будущее с надеждой и с верой в лучшее, дабы 2026 год стал годом новых возможностей, направленных на укрепление и упрочения нашей государственности, национальной идентичности и духовной жизни.
По наставлению апостольскому, да будем чадами света, ибо плод Духа состоит во всякой благости, праведности и истине (Еф. 5:8-9).
Да пребудут любовь и благодать Божия всегда в каждом доме нашей родины и в сердце нашего народа.
Да будет Бог помощником и защитником нашего Отечества и нашего народа во всем мире ныне и во веки веков.