Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց ՀՀ-ում Իտալիայի նորանշանակ դեսպանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓետրվարի 28-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Իտալիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեսսանդրո Ֆերրանտիին։
Հայոց Հովվապետը, շնորհավորելով դեսպանին դիվանագիտական առաքելության ստանձման առիթով, մաղթեց արդյունավոր գործունեություն՝ ի նպաստ հայ-իտալական բարեկամական հարաբերությունների առավել զորացման:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը նշեց, որ երկու ժողովուրդների բարեկամությունն ունի պատմական խորը արմատներ, որի ամրապնդման գործում այսօր էլ կարևոր դերակատարություն ունեն Հայաստանյայց Առաքելական և Հռոմի Կաթոլիկ Եկեղեցիների ջերմ փոխհարաբերությունները:
Իր խոսքում Հայոց Հովվապետը մտահոգությամբ անդրադարձավ Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ոտնձգություններին, Բաքվում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձման խնդրին, Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության ոչնչացման և յուրացման քաղաքականությանը։
Այս առնչությամբ Նորին Սրբությունը կարևոր նկատեց միջազգային հանրության հստակ դիրքորոշումը Ադրբեջանի ծավալապաշտական նկրտումների դատապարտման և կանխման գործում։
Իր հերթին դեսպան Ալեսսանդրո Ֆերրանտին, կիսվելով Հայաստանից ստացած իր տպավորություններով, հավաստիացրեց Վեհափառ Հայրապետին, որ ջանքեր կգործադրի առավել խորացնելու և ընդլայնելու հայ-իտալական համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում:

Католикос всех армян принял посла Италии
Поддержи А1+!28 февраля Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос всех армян Гарегин II принял в Первопрестольном Святом Эчмиадзине чрезвычайного и полномочного посла Итальянской Республики в Республике Армения Алессандро Ферранти.
Католикос всех армян, поздравив посла с началом дипломатической миссии, пожелал ему плодотворной деятельности во имя дальнейшего укрепления армяно-итальянских дружественных отношений.
Католикос отметил, что дружба между двумя народами имеет глубокие исторические корни, а теплые отношения между Армянской Апостольской и Римско-Католической Церквями и сегодня играют важную роль в ее укреплении.
Армянский Патриарх с обеспокоенностью коснулся продолжающейся агрессии Азербайджана против Армении, вопроса возвращения армянских военнопленных, все еще незаконно удерживаемых в Баку, а также политики уничтожения и присвоения духовного и культурного наследия Нагорного Карабаха. Его Святейшество подчеркнул важность четкой позиции международного сообщества в осуждении и предотвращении экспансионистских амбиций Азербайджана.
Посол Алессандро Ферранти, поделившись своими впечатлениями об Армении, заверил Его Святейшество Патриарха, что приложит все усилия для дальнейшего углубления и расширения армяно-итальянского сотрудничества в различных сферах.