Մեզ անհրաժեշտ է, որ Ադրբեջանը դադարի մերժել  հանդիպելու և խաղաղության պայմանագիրը վերջնականացնելու՝ միջնորդների առաջարկները․ ԱԳ նախարարի ելույթը (տեսանյութ)
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի ելույթը ԵԱՀԿ նախարարական 30-րդ համաժողովին
Նախևառաջ կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Հյուսիսային Մակեդոնիայի նախագահությանը ԵԱՀԿ-ում` վերջին մեկ տարվա ընթացքում այս կազմակերպությունն առաջնորդելու համար: Իսկապես դա հեշտ գործ չէր, քանի որ ԵԱՀԿ-ն, որը դեռևս հանդիսանում է աշխարհի ամենամեծ անվտանգային կազմակերպությունը, արագորեն հետընթաց է ապրում, քանի որ ժամանակին պատշաճ կերպով ընդունված և լավ մշակված մանդատներն ու պարտավորությունները լիովին անտեսվում են:
Այս գործընթացը սկսվել է մի քանի տարի առաջ, երբ ԵԱՀԿ ձախողեց իր հիմնական խնդիրների իրականացումը՝ վաղ արձագանքումն ու հակամարտությունների կանխումը։ Ցավոք, այս գործընթացը կշարունակվի, քանի դեռ չկա ընդհանուր ըմբռնում, որ աշխարհի ցանկացած կետում միջազգային իրավունքի խախտումը պետք է միանշանակ դատապարտվի և չպետք է հանդուրժվի, այլապես այն անպատժելիության զգացում է առաջացնում՝ սովորական երևույթ դառնալով աշխարհի այլ մասերում։ Ցավոք, ԵԱՀԿ-ի պատասխանատվության տարածքը ևս բացառություն չէ:
Հարավային Կովկասում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը, որի հիմնական պատճառներն էին ատելությունն ու այլատյացությունն իր տարբեր դրսևորումներով և իրենց նախնյաց հայրենիքում ազատ և արժանապատիվ ապրել ցանկացող մարդկանց համար  գոյաբանական սպառնալիքը, այս տարի հասավ իր ավարտական փուլին: Ավելի քան ինն ամիս տևած անմարդկային պաշարումից հետո, սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը հերթական լայնածավալ ռազմական հարձակումն իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ, որը հանգեցրեց ԼՂ բնիկ բնակչության զանգվածային բռնի տեղահանմանը: Այս պահին կարող ենք արձանագրել որ միջազգային հանրության լուռ համաձայնությամբ Ադրբեջանը հասել է իր վաղեմի նպատակին՝ ստանալու Լեռնային Ղարաբաղի տարածքին առանց հայ բնակչության։
Այնուամենայնիվ, դա իրականացնելուց հետո էլ ադրբեջանական կողմի պահանջները չեն դադարել. հիմա Հայաստանի Հանրապետության ողջ ինքնիշխան տարածքն է դարձել մեր հարևանի թիրախը։ Զուգորդված լինելով շարունակական ատելությամբ, ռազմական հռետորաբանությամբ, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ, տարբեր միջազգային դերակատարների, այդ թվում՝ ԱՄՆ և ԵՄ կողմից կազմակերպված հանդիպումներին մասնակցելու մերժման հետ՝ սա ի ցույց է դնում, որ այս երկիրն անկեղծորեն շահագրգռված չէ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմամբ:
Չնայած տեղի ունեցած մարդասիրական աղետին, Հայաստանը հավատարիմ է մնում Հարավային Կովկասում խաղաղության նոր դարաշրջանի բացմանը և կարծում է, որ դա դեռ հնարավոր է։ Այդ հնարավորությունն իրականություն դարձնելու համար մեզ անհրաժեշտ է փոխադարձաբար Ադրբեջանի անկեղծ ներգրավվածությունը և միջազգային դերակատարների ամուր աջակցությունը մեր ջանքերին, որոնք հիմնված են լավ մշակված և հայտնի սկզբունքների վրա։ Այդ սկզբունքները, որոնք լայնորեն քննարկվել և ընդունվել կամ առնվազն չեն մերժվել Ադրբեջանի կողմից, ներառում են․
•  տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչում՝ հիմնված 1991 թ․ Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա և առանց երկիմաստությունների,
• Հայաստանի և Ադբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատում ամենավերջին և լեգիտիմ՝ ԽՍՀՄ Գլխավոր շտաբի 1974-78թթ․  քարտեզների հիման վրա,
• բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակում՝ երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության լիակատար հարգման, ինչպես նաև հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա։
Հայկական կողմը վերահաստատում է իր հանձնառությունը վերոնշյալ սկզբունքներին և, ի ցույց է դնելով գործուն քայլեր ձեռնարկելու իր պատրաստակամությունը, վերջերս ներկայացրել է հաղորդակցությունների ապաշրջափակման նախագծի հայեցակարգ, որը մենք կոչել ենք «Խաղաղության խաչմերուկ»: Այս հավակնոտ նախագիծը նպատակաուղղված է կապելու Արևելքը Արևմուտքի և Հյուսիսը Հարավի հետ և տարածաշրջանային համագործակցության միջոցով պայմաններ ստեղծելու տնտեսական և մշակութային կապերի ամրապնդման, ինչպես նաև հակասությունների հարթման և մեր տարածաշրջանի երկրների միջև ավելի լավ փոխկապակցվածության և քաղաքական երկխոսության խթանման համար:
Այս առումով Հայաստան֊Թուրքիա սահմանի բացումը ևս վճռորոշ կարևորություն ունի։ Ինչպես տեղյակ եք, մենք համաձայնություն ենք ձեռք բերել բացել ցամաքային սահմանը 3-րդ երկրների և դիվանագիտական ​​անձնագրեր կրող՝ Հայաստանի և Թուրքիայի քաղաքացիների համար, ինչը վերահաստատվել է նախարար Ֆիդանի կողմից հոկտեմբերի 23-ի մեր երկկողմ հանդիպման ժամանակ: Եվ նույնիսկ հստակ ժամկետներ են նշվել՝ նկատի ունենալով առաջիկա շաբաթները, և հուսով ենք, որ մոտ ապագայում մենք կյանքի կկոչենք այս առաջին, սակայն բավականին շոշափելի քայլը։
Հայաստան֊Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում կան նաև մի շարք մարդասիրական հարցեր, որոնք չեն կարող անտեսվել։ Բոլոր հայ գերիների և պահվող անձանց, այդ թվում՝ սեպտեմբերի 19-ից հետո կալանավորվածների ազատ արձակումը, անհայտ կորածների ճակատագրերի պարզաբանմանն ուղղությամբ համագործակցությունը, Լեռնային Ղարաբաղում և դրա շրջակայքում հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը  կարող է ճանապարհ հարթել դեպի երկարատև, արդար և արժանապատիվ խաղաղություն։
Եզրափակելով՝ կցանկանայի ընդգծել, որ Հայաստանը՝ որպես ԵԱՀԿ պատասխանատու անդամ, բազմիցս ապացուցել է իր նվիրվածությունը տարածաշրջանային և գլոբալ խաղաղությանը և շարունակելու է քայլեր ձեռնարկել այդ նպատակով։ Եվ ևս մեկ անգամ վերահաստատում եմ, որ Հայաստանը շարունակում է պատրաստ լինել բանակցություններին, և մեզ անհրաժեշտ է, որ Ադրբեջանը դադարի մերժել  հանդիպելու և խաղաղության պայմանագիրը վերջնականացնելու՝ միջնորդների առաջարկները։  Այս նպատակին հասնելու համար մեզ անհրաժեշտ են բոլոր շահագրգիռ կողմերի և ընդհանուր առմամբ միջազգային հանրության իրական ջանքերը՝ Հարավային Կովկասում բռնության էջը շրջելու և միջազգային օրենքների վրա հիմնված կարգ ամրապնդելու համար։

Нам нужно, чтобы Азербайджан перестал отвергать предложения посредников о встрече и заключении мирного договора: выступление главы МИД (видео)
В заявлении министра Мирзояна говорится:
“Уважаемые коллеги,
Прежде всего я хотел бы поблагодарить председательство Северной Македонии в ОБСЕ за руководство этой организацией в течение прошлого года. Действительно, это была непростая задача, поскольку ОБСЕ, которая до сих пор остается крупнейшей организацией безопасности в мире, быстро приходит в упадок, поскольку некогда должным образом принятые и хорошо разработанные мандаты и обязательства полностью игнорируются.
Этот процесс начался несколько лет назад, когда ОБСЕ не смогла выполнить свои основные задачи – раннее предупреждение и предотвращение конфликтов. К сожалению, этот процесс будет продолжаться до тех пор, пока не будет достигнуто общее понимание того, что нарушение международного права в любой части мира должно быть безоговорочно осуждено и недопустимо, иначе это создаст ощущение безнаказанности, которое станет новой нормой в других частях мира. К сожалению, зона ответственности ОБСЕ не является исключением.
На Южном Кавказе нагорно-карабахский конфликт, коренными причинами которого были ненависть и ксенофобия в различных формах, а также экзистенциальная угроза людям, которые хотели жить свободно и достойно на своей прародине, в этом году достиг завершающей стадии. После девятимесячной бесчеловечной блокады 19 сентября Азербайджан начал еще одно крупномасштабное военное наступление против народа Нагорного Карабаха, которое привело к массовому насильственному переселению его коренного населения. На данный момент можно констатировать, что при молчаливом согласии международного сообщества Азербайджан достиг своей давней цели – получить территорию Нагорного Карабаха без его армянского населения.
Однако даже после этого претензии азербайджанской стороны не были прекращены. Теперь вся суверенная территория Республики Армения стала мишенью нашего соседа. Это, в сочетании с продолжающейся ненавистью, военной риторикой, применением силы и угрозами ее применения, отказом приехать на встречи, организованные различными международными игроками, включая США и ЕС, показывает, что эта страна не искренне заинтересована в мире и стабильность в нашем регионе.
Несмотря на гуманитарную катастрофу в Нагорном Карабахе, Армения по-прежнему привержена открытию новой эпохи мира на Южном Кавказе и считает, что это все еще возможно. Для того, чтобы превратить эту возможность в реальность, нам необходимо взаимное искреннее участие Азербайджана и решительная поддержка международных игроков нашим усилиям, которые основаны на хорошо разработанных и хорошо известных принципах. Эти принципы, которые широко обсуждались и были признаны или, по крайней мере, не отвергнуты азербайджанской стороной, включают:
взаимное признание территориальной целостности на основе Алма-Атинской декларации 1991 года и без какой-либо дальнейшей двусмысленности,
делимитация государственной границы между Арменией и Азербайджаном на основе самых свежих и легитимных карт - карт Генерального штаба СССР 1974-1978 годов,
открытие всех транспортных и экономических коммуникаций при полном уважении суверенитета и юрисдикции стран, а также на принципах равенства и взаимности.
Армянская сторона, подтвердив свою приверженность вышеупомянутым принципам и продемонстрировав готовность предпринять практические шаги, недавно представила концепцию проекта коммуникаций, который мы назвали «Перекресток мира». Этот амбициозный проект направлен на соединение Востока с Западом и Севера с Югом и создание посредством регионального сотрудничества условий для укрепления экономических и культурных связей, смягчения противоречий и содействия улучшению связей и политического диалога между странами нашего региона.
В этом отношении открытие армяно-турецкой границы также имеет решающее значение. Как вам, возможно, известно, мы достигли соглашения об открытии сухопутной границы для граждан третьих стран, а также граждан Армении и Турции, имеющих дипломатические паспорта, что было подтверждено моим коллегой министром Фиданом на нашей двусторонней встрече 23 октября; даже были обозначены конкретные сроки, имея в виду ближайшие недели, и мы надеемся, что в ближайшее время мы осуществим этот первый, но вполне ощутимый шаг.
Госпожа председатель,
В процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений существует также ряд гуманитарных вопросов, которые нельзя игнорировать. Освобождение всех армянских удерживаемых лиц, в том числе тех, кто был заключен в тюрьму после 19 сентября, сотрудничество в решении судьбы пропавших без вести лиц, защита армянских культурных ценностей в Нагорном Карабахе и вокруг него могут проложить путь к долгосрочному, справедливому и достойному миру.
В заключение хотел бы подчеркнуть, что Армения как ответственный член ОБСЕ неоднократно доказывала свою приверженность региональному и глобальному миру и будет продолжать предпринимать шаги в этом направлении. И еще раз повторяю, что Армения по-прежнему готова к переговорам, и нам нужно, чтобы Азербайджан перестал отвергать предложения посредников о встрече и заключении мирного договора. Для достижения этой цели нам нужны искренние усилия всех заинтересованных сторон и международного сообщества в целом, чтобы перевернуть страницу насилия на Южном Кавказе и укрепить международный порядок, основанный на правилах.