ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը Արգենտինայի պատվիրակությանն է ներկայացրել ԼՂ-ի հակամարտության շուրջ ստեղծված ներկա իրավիճակը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ապրիլի 25-ին հանդիպում է ունեցել ճանաչողական այցով Հայաստանում գտնվող արգենտինացի լրագրողների, գործարարների, իրավաբանների և հասարակական գործիչների պատվիրակության հետ։
ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված ներկա իրավիճակը, 2023 թ. ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակման և ապօրինի անցակետի տեղադրման հանգամանքը, ինչը կոպտորեն ոտնահարում է 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը։ Այդ առնչությամբ շեշտվել է միջազգային դերակատարների հասցեական արձագանքների կարևորությունը՝ ճնշում գործադրելու Ադրբեջանի վրա՝ վերացնելու ապօրինի շրջափակումը և կատարելու Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ին կայացված որոշումը:

Замглавы МИД РА представил аргентинской делегации текущую ситуацию вокруг нагорно-карабахского конфликта
Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян 25 апреля встретился с делегацией находящихся с ознакомительным визитом в Армении аргентинских журналистов, бизнесменов, юристов и общественных деятелей.
Заместитель министра иностранных дел представил гостям положительный прогресс в традиционно дружественных армяно-аргентинских двусторонних отношениях. В этой связи была подчеркнута важность периодического политического диалога, расширения договорно-правовой базы, развития торгово-экономических, межпарламентских и культурных связей.
Паруйр Ованнисян представил текущую ситуацию вокруг нагорно-карабахского конфликта, продолжающееся блокирование Лачинского коридора и факт установления властями Азербайджана незаконного КПП, что является грубым нарушением 6-го пункта трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
В этой связи была подчеркнута важность ответных мер международных акторов по оказанию давления на Азербайджан с целью прекращения незаконной блокады и выполнения решения Международного суда ООН от 22 февраля.