Ինչո՞ւ ենք մենք ցանկանում ռազմական օգնություն տրամադրել ագրեսոր Ադրբեջանին․ Բոբ Մենենդեսը բացատրություն է պահանջել Բլինքենից (տեսանյութ)
ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը լուրջ մտահոգություն է հայտնել ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին տրվող ռազմական օգնության կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մենենդեսն իր վրդովմունքն արտահայտել է հանձնաժողովում լսումների ժամանակ, որտեղ որպես պատասխանող կողմ հանդես էր գալիս ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը:
«Վերջին տարվա ընթացքում մենք տեսել ենք, թե ինչպես է Ադրբեջանը նվաճում Հայաստանի տարածքները, սննդի անվտանգության ճգնաժամ ստեղծում Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող շրջափակմամբ… Վերջին 5 տարվա ընթացքում մենք տեսել ենք, թե ինչպես է Ադրբեջանը հրահրում պատերազմ, որի հետևանքով 6500 մարդ է զոհվել, Ղարաբաղի գրեթե 100 հազար հայ տեղահանվել է իրենց տներից: Ես մտահոգված եմ Ալիևի վարչակարգին օգնության տրամադրմամբ», - ասաց Մենենդեսը:
Նա արձանագրեց, որ պետքարտուղարությունը 700 հազար ԱՄՆ դոլար է խնդրել ադրբեջանցի զինվորականների միջազգային զինվորական կրթության և վերապատրաստման համար:
«Կարո՞ղ եք բացատրել ամերիկյան ժողովրդին, թե ինչու ենք մենք ցանկանում զինվորական կրթություն և վերապատրաստում տրամադրել ագրեսոր պետությանը, որը հարձակվում է իր հարևանի վրա և ոտնահարում (խմբ.` այդ երկրի) քաղաքացիների իրավունքները», - հարց ուղղեց Բլինքենին Մենենդեսը:
«Դրա համար կան պրակտիկ պատճառներ, որոնցից մեկն է՝ ամրապնդել նրանց ուժերի, մեր ուժերի և ՆԱՏՕ-ի միջև փոխգործակցությունը. նրանք զբաղվում են խաղաղապահ գործունեությամբ: Նրանք Իրանի հետ ունեն երկար սահման, որը պաշտպանության կարիք ունի: Բայց նաև մենք կարծում ենք, որ իսկապես օգտակար է մեծացնել նրանց որոշ սպաների արևմտյան կրթությունը, գուցե՝ կողմնորոշումը», - ասաց Բլինքենը:
Այս պատասխանը վրդովեցրեց Բոբ Մենենդեսին:
«Հուսով եմ՝ այդ արևմտյան կրթության ժամանակ չեն նրանք սովորել այն, ինչ արել են՝ շրջափակելով այդ մարդկանց, հակամարտություն սկսելով, 6500 զոհ, հուսով եմ՝ դա չէ արևմտյան կրթությունը», - նշեց Մենենդեսը:

Почему мы хотим оказать военную помощь агрессору Азербайджану? Боб Менендес потребовал объяснений от Блинкена (видео)
Председатель комитета по международным отношениям Конгресса США Боб Менендес выразил серьезную озабоченность по поводу военной помощи, оказываемой США Азербайджану. Как сообщает «Арменпресс», Менендес выразил возмущение во время слушаний в комиссии, где ответчиком выступал госсекретарь США Энтони Блинкен.
«За последний год мы видели, как Азербайджан завоевывает армянские территории, создает кризис продовольственной безопасности продолжающейся блокадой Нагорного Карабаха. За последние 5 лет мы видели, как Азербайджан разжег войну, в результате которой погибло 6500 человек, почти 100 000 армян были перемещены из своих домов в Карабахе. Меня беспокоит оказание помощи режиму Алиева», - сказал Менендес.
Он отметил, что Госдеп запросил 700 000 долларов США на военное образование и подготовку азербайджанских военных.
«Можете ли Вы объяснить американскому народу, почему мы хотим предоставить военное образование и подготовку государству-агрессору, которое нападает на своего соседа и нарушает права граждан (этой – страны, - ред.)?» - спросил Менендес Блинкена.
«На то есть практические причины, одна из которых заключается в укреплении сотрудничества между их силами, нашими силами и НАТО: они занимаются миротворческой деятельностью. У них протяженная граница с Ираном, которая нуждается в защите. Также мы думаем, что действительно полезно повысить западное образование, может быть, и ориентацию их офицеров», - ответил Блинкен.
Этот ответ возмутил Боба Менендеса.
«Надеюсь, что не западное образование научило их тому, что они сделали, заблокировав этих людей, начав конфликт, который привел к 6500 жертвам, я надеюсь, что это не западное образование», - заметил Менендес.
Как ранее сообщал «Арменпресс», в ходе слушаний Блинкен выразил мнение, что Армения и Азербайджан в скором времени могут прийти к мирному соглашению.