Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ եվրոպական ծառայության գլխավոր քարտուղարի տեղակալին (տեսանյութ)
Հունվարի 26-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Էնրիկե Մորային: Կողմերը կարևորել են նույն օրը տեղի ունեցած ՀՀ-ԵՄ քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսության առաջի նիստի անցկացումը:
Քննարկվել են նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր:Արարատ Միրզոյանը և Էնրիկե Մորան անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի: Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության տեղակայման մասին որոշումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները: Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները հանդիսանում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների, ինչպես նաև` միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտում:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանի կողմից իր ստանձնած միջազգային հանձնառությունների չկատարումը և առավելապաշտական դիրքորոշումը մեծապես խաթարում է տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հաստատման հայկական կողմի ջանքերը:

Арарат Мирзоян принял генерального секретаря Европейской службы ЕС (видео)
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял 26 января заместителя генерального секретаря Европейской службы внешних связей ЕС по политическим вопросам Энрике Мору.
Стороны отметили важность проведенного 26 января первого заседания диалога по вопросам политики и безопасности Армении-ЕС. Были обсуждены также вопросы, связанные с расширением партнерства Армения-ЕС.
Арарат Мирзоян и Энрике Мора обсудили вопросы региональной безопасности. Министр Мирзоян высоко оценил решение о размещении в Армении гражданской наблюдательной миссии ЕС, выразив уверенность, что это будет способствовать установлению стабильности и мира в регионе.
Собеседники также обсудили последние развития в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений.
Коснувшись гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе в результате блокирования Лачинского коридора, Арарат Мирзоян подчеркнул, что действия Азербайджана являются грубым нарушением положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, а также норм международного гуманитарного права. Министр Мирзоян подчеркнул, что невыполнение Азербайджаном своих международных обязательств и его максималистская позиция сильно подрывают усилия армянской стороны по установлению стабильности и безопасности в регионе.