Մակրոնը խոստացել Է շարունակել պաշտպանական սպառազինությունների մատակարարումներն Ուկրաինային
Աջակցիր «Ա1+»-ինՖրանսիան կշարունակի ռազմական աջակցությունն Ուկրաինային՝ նրան մատակարարելով հակահրթիռային եւ այլ պաշտպանական համակարգեր: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 14-ին հայտարարել Է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը:
«Մենք հակամարտության կողմ չենք Ուկրաինայում, բայց նրան ցուցաբերում ենք հումանիտար, տնտեսական եւ ռազմական աջակցություն: Եվ մենք պետք Է այդ աջակցությունն ուժեղացնենք հակահրթիռային եւ այլ պաշտպանական համակարգերի մատակարարումներով»,-հայտարարել Է Մակրոնը France Inter ռադիոկայանին տված հարցազրույցում:
Ինչպես նշել Է Ֆրանսիայի ղեկավարը, միջազգային հանրակցությունը պետք Է կրկնապատկի ջանքերն այն բանի համար, որպեսզի Ուկրաինան կարողանա վերապրել այս ձմեռը: Ավելի վաղ Մակրոնը հայտնել Էր, որ Ֆրանսիան Դանիայի հետ միասին աշխատում Է եւս վեց CAESAR հաուբիցներ մատակարարելու Ուկրաինային: Նաեւ Փարիզը պլանավորում Է Կիեւին ուղարկել ռադարներ, հակաօդային պաշտպանության համակարգեր եւ հրթիռներ: Ֆրանսիական ԶԼՄ-ները նաեւ գրել են, որ Ֆրանսիան մտադիր Է Ուկրաինային մատակարարել շուրջ 20 Bastion զրահափոխադրիչներ:
Ռուսաստանն ավելի վաղ ՆԱՏՕ-ի երկրներին նոտա Է հղել Ուկրաինային սպառազինություններ մատակարարելու պատճառով: ՌԴ ԱԳՆ-ի ղեկավար Սերգեյ Լավրովը նշել Է, որ բոլոր բեռները, որոնք սպառազինություն են պարունակում Ուկրաինայի համար, օրինական թիրախ կդառնան Ռուսաստանի համար: ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում հայտարարել են, որ ՆԱՏՕ-ի երկրները «կրակի հետ են խաղում»՝ զենք մատակարարելով Ուկրաինային: ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը նշել Է, որ Արեւմուտքի կողմից Ուկրաինային զենքի մատակարարումը չի նպաստում ռուս-ուկրաինական բանակցությունների հաջողությանը եւ ունենալու Է բացասական արդյունք, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Макрон обещал продолжить поставки оборонительных вооружений Украине
Поддержи А1+!Франция продолжит военную поддержку Украины, поставляя ей противоракетные и другие оборонительные системы, как передает Арменпресс, об этом заявил в понедельник французский президент Эммануэль Макрон.
"Мы не являемся стороной конфликта на Украине, но оказываем ей гуманитарную, экономическую и военную поддержку. И мы должны усилить эту поддержку поставками противоракетных и других оборонительных систем", - заявил Макрон в интервью радиостанции France Inter.
Как отметил французский лидер, международное сообщество должно удвоить усилия для того, чтобы Украина смогла пережить эту зиму.
Ранее Макрон сообщил, что Франция работает вместе с Данией для поставок Украине еще шести гаубиц CAESAR. Также Париж планирует направить Киеву радары, системы и ракеты ПВО. Французские СМИ также писали, что Франция намерена поставить Украине около 20 бронетранспортеров Bastion.
Россия направляла странам НАТО ноту из-за поставок вооружений Украине. Глава МИД РФ Сергей Лавров отмечал, что любые грузы, которые содержат вооружение для Украины, станут законной целью для России. Во внешнеполитическом ведомстве РФ заявляли, что страны НАТО "играют с огнем", поставляя оружие на Украину. Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков отмечал, что накачивание Украины оружием со стороны Запада не способствует успеху российско-украинских переговоров и будет иметь негативный эффект.