Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագետները ադրբեջանական վայրագությունից տուժած Գեղարքունիքի մարզում են (Լուսանկարներ)
Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ավելի քան 45 ներկայացուցիչներ Սոթքում են։ Նրանք ժամանել են Գեղարքունիքի մարզ, որտեղ նրանց կներկայացվեն Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից խաղաղ բնակավայրերը թիրախավորելու հետևանքները:
MHM0148775.jpg (1.17 MB)
MHM0148771.jpg (1.57 MB)
MHM0148764.jpg (1.44 MB)
MHM0148767.jpg (1.34 MB)
MHM0148766.jpg (1.63 MB)
Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով Գեղարքունիքի մարզում սպանվել է 1 քաղաքացիական անձ, վիրավորվել են 4-ը, որոնցից 1-ի վիճակը գնահատվում է ծանր, 1 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրն անհայտ է։ Վարդենիս համայնքի Չարենցի փողոցն արկի հարվածից վնասվել է: Ներքին Շորժա բնակավայրում հոսանքազրկվել են հեռախոսային և ինտերնետ կապերը (այժմ վերականգնվել է): Վերին Շորժա բնակավայրում վնասվել են թվով 8 բնակելի տներ, հրդեհվել են 5 բնակիչների 40 հա խոտհարք, 10 հա գարու և 70 հա ցորենի տարածքներ: Կուտական բնակավայրում սատկել է 1 գլուխ կով: Սոթք բնակավայրում վնասվել է վարչական շենքը, դպրոցի պատուհանները և մասնակի տանիքը, մասնակի վնասվել են մոտ 120 բնակելի տներ (մոտ 60-ը՝ ամբողջությամբ): Կութ բնակավայրում վնասվել է գյուղապետարանի շենքը և բուժկետը, 2 բնակչի օժանդակ կառույցը, 1 ավտոմեքենա, 2 անասնագոմ:

Дипломаты, аккредитованные в Армении, находятся в Гегаркуникской области
Представители аккредитованных в Армении дипломатических миссий совершили визит в Гегаркуникскую область, где им будут представлены последствия обстрела мирных населенных пунктов вооруженными силами Азербайджана.
Дипломатов встретили министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян и губернатор Гегаркуникской области Карен Саркисян.
Запланировано посещение общины Кут. Затем в Варденисе ситуацию в регионе представят министр ТУИ Гнел Саносян, губернатор Карен Саркисян и заместитель начальника Генерального штаба генерал-майор Аракел Мартикян. После они ответят на вопросы дипломатов и представителей СМИ.
В результате нападения Азербайджана в Гегаркуникской области погиб 1 мирный житель, 4 ранены, состояние 1 из них оценивается как тяжелое, местонахождение 1 мирного жителя неизвестно. Снарядом повреждена улица Чаренца общины Варденис. В общине Неркин Шоржа была отключена телефонная и интернет-связь (уже восстановлена). В общине Верин Шоржа повреждены 8 жилых домов, сожжено 40 га пастбищ, 10 га ячменных и 70 га пшеничных полей 5 жителей. В общине Сотк повреждены здания администрации, школы, частично повреждено около 120 жилых домов (полностью около 60). В поселке Кут повреждены здание сельской администрации и медпункта, подсобные строения 2 жителей, 1 автомобиль, 2 хлева.