ՊԵԿ-ը կանխել է չգրանցված դեղանյութերի վաճառքի դեպքեր (տեսանյութ)
ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցները, հարկային իրավախախտումների և տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարի շրջանակում, իրացնելով ստացված օպերատիվ տվյալները, բացահայտել են Հայաստանում  չգրանցված դեղերի վաճառքի դեպքեր: Մասնավորապես, սույն թվականի մայիս-հունիս ամիսներին ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցները ձեռնարկել են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ, որի  արդյունքում բացահայտվել և կանխվել են Հայաստանի տարածքում տարբեր դեղատների միջոցով իրականացվող չգրանցված դեղերի մանրածախ վաճառքի դեպքեր:
Այսպես, տեղեկություններ էին ստացվել, որ հանրապետությունում գործող մի քանի դեղատներում  իրացվում են իմունոթերապիայի բուժման ժամանակ օգտագործվող, ՀՀ դեղերի գրանցամատյանում չգրանցված, չդրոշմապիտակավորված, հայերեն տառերով չմակնշված, առանց տուփի դեղամիջոցներ, որոնց շուկայական գինը հանրապետությունում  տատանվում է 150,000-800,000 դրամի շրջանակում: Ստացված տեղեկությունները ճշտելու և օրինախախտներին բացահայտելու նպատակով ձեռնարկվել և իրականացվել են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ:
Մի շարք տնտեսվարողների նկատմամբ ձեռնարկված և իրականացված  համապատասխան միջոցառումների ժամանակ կանխիկ դրամով գնվել են տարբեր դեղանման ապրանքներ: Նշված դեղանման ապրանքների էությունը, ՀՀ դեղերի գրանցամատյանում գրանցված լինելը և դրանց մեջ հոգեմետ նյութերի առկայության հանգամանքը պարզելու նպատակով համապատասխան հարցումներ են կատարվել Առողջապահության նախարարություն  և  Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմին։ Ստացված պատասխան գրություններից պարզվել է, որ ՀՕՀՎ աշխատակիցների կողմից ձեռք բերված դեղանման ապրանքները հանդիսանում են դեղամիջոցներ և գրանցված չեն ՀՀ դեղերի գրանցամատյանում: Կազմված համապատասխան արձանագրությունները, պետությանը պատճառված վնասի նախնական հաշվարկները՝ կից նյութերով ուղարկվել են ՊԵԿ ՀՕՀՎ հետաքննության բաժին, հետագա ընթացքն ապահովելու համար:
Տվյալ դեղերի իրական մատակարարների շրջանակը և այդ դեղերը հանրապետության տարածքում զարտուղի ճանապարհներով հայտնվելու հանգամանքները պարզելու նպատակով կատարվում են համապատասխան աշխատանքներ։
Նշենք, որ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում արձանագրվել են նաև ՀՀ հարկային օրենսգրքի 408 և 416 հոդվածների պահանջների խախտումներ, այն է՝ ՀԴՄ կտրոններ չտրամադրելու, ՀԴՄ սարք չունենալու, ինչպես նաև առանց համապատասխան լիցենզիայի, լիցենզավորման ենթակա գործունեության իրականացման դեպքեր:
Ի դեպ, ՊԵԿ համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից իրականացվում են հանրապետությունում  դեղերի վաճառքի, ՀՀ սուբյեկտների կողմից իրականացվող առևտրային գործարքների օրինականության վերահսկողություն և մշտադիտարկումներ: Կոմիտեն հորդորում է հարկ վճարողներին զերծ մնալ նմանատիպ գործունեություն իրականացնելուց՝ հետագա վարչական և քրեական պատասխանատվությունից խուսափելու համար:

КГД предотвратил случаи продажи незарегистрированных лекарственных средств (видео)
Выявлены и предотвращены случаи розничной продажи незарегистрированных лекарств в Армении через различные аптеки Армении. Об этом мы узнаем из сообщения Комитета государственных доходов (КГД).
«Поступила информация, что в ряде аптек, действующих в республике, имеются лекарственные средства, применяемые в иммунотерапевтическом лечении, не зарегистрированные в реестре лекарственных средств РА, не проштампованные, не маркированные армянскими буквами, без коробки, рыночная цена которых в республике колеблется в пределах 150 000-800 000 драмов. В целях проверки поступившей информации и выявления нарушителей были приняты и проведены оперативно-розыскные мероприятия.
В ходе принятия и реализации соответствующих мер в отношении ряда предпринимателей за наличный расчет были приобретены различные лекарственные средства. С целью выяснения природы указанных лекарственных средств, их регистрации в реестре лекарственных средств РА и наличия в них психоактивных веществ были сделаны соответствующие запросы в Министерство здравоохранения и Инспекцию здравоохранения и труда. Из полученных ответов выяснилось, что лекарственные средства, приобретаемые сотрудниками, являются лекарственными средствами и не зарегистрированы в реестре лекарственных средств РА. Соответствующие протоколы, предварительные расчеты ущерба, причиненного государству, с приложенными материалами направлены в следственное управление КГД, для обеспечения дальнейших действий», - говорится в сообщении.
В целях выяснения масштабов реальных поставщиков данных препаратов и обстоятельств появления этих препаратов на дорогах республики проводятся соответствующие работы.
В результате оперативно-розыскных мероприятий также были зафиксированы нарушения требований статей 408 и 416 НК РА, то есть случаи невыдачи контрольно-кассовых чеков, отсутствия контрольно-кассового аппарата, а также случаи деятельности, подлежащей лицензированию, без соответствующей лицензии.
Контроль и надзор за законностью реализации лекарственных средств в республике, коммерческих сделок, осуществляемых субъектами Республики Армения, осуществляют соответствующие подразделения КГД. Комитет призывает налогоплательщиков воздержаться от подобных действий, чтобы избежать дальнейшей административной и уголовной ответственности.