Աննա Հակոբյանը Մոնակոյում հանդիպել է մանկական երկու հիմնադրամների ղեկավարների
ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը հունիսի 28-ին հանդիպել է Մոնակոյի «Երեխաներ և ապագա» հիմնադրամի ասոցիատիվ կյանքի ղեկավար Կլեր լե Գրանի և գլխավոր գանձապահ Իլս Բերտելսի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի գրասենյակից, Իլս Բերտելսին, ընդունելով Աննա Հակոբյանին, ներկայացրել է հիմնադրամի գործունեության ուղղությունները։ Նրա խոսքով ՝ հաշմանդամություն ունեցող և սոցիալապես անապահով երեխաների խնդիրներն իրենց կազմակերպության ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում է։
«Վարչապետի տիկինը ներկայացրել է իր կողմից ստեղծված հիմնադրամների կատարած աշխատանքները։ Քննարկման ընթացքում կողմերը համաձայնել են, որ երկու հիմնադրամների գործունեությունները ունեն շատ ընդհանրություններ և հնարավոր է արդյունավետ փոխգործակցության եզրեր գտնել։
Վարչապետի տիկինը «Երեխաներ և ապագա» հիմնադրամի ներկայացուցչի հետ պայմանավորվեցին հնարավորինս արագ քննարկել համագործակցությունը մանրամասն համատեղ ծրագրերի վերաբերյալ, ապա տիկինը սեպտեմբերին ամսին հրավիրել արդեն Հայաստանում քննարկելու և առարկայականացնելու հնարավոր ծրագրերը: Հրավերը սիրով ընդունվել է Իլս Բերտելսի կողմից»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ վարչապետի տիկինը Մոնակոյում հանդիպել է նաև «Երեխաների բարեկամության համաշխարհային ասոցիացիա» հիմնադրամի նախագահ Ժերոմ Ֆրուասարին, ով Աննա Հակոբյանին ծանոթացրել է կազմակերպության գործունեության մանրամասներին։ Նրա խոսքով՝ Մոնակոյի արքայազն Ալբերտ II-ի պատվավոր նախագահությամբ գործող հիմնադրամը տարեկան աջակցություն է տրամադրում շուրջ 40 հազար երեխաների, որպեսզի նրանք անկախ իրենց սոցիալական, կրոնական կամ մշակութային ծագումից, կարողանան ապրել ապահով և արժանապատվորեն։ Վարչապետի տիկինը իր հերթին հիմնադրամի նախագահին ներկայացրել է «Իմ քայլը» և «City of Smile» հիմնադրամների գործունեությունը։ Աննա Հակոբյանը և Ժերոմ Ֆրուասարը քննարկել են հնարավոր համագործակցության հիմնական ուղղությունները, պայմանավորվել են սկսել հստակեցնել Հայաստանում իրականացվելիք ծրագրի դրույթները և հնարավորինս արագ կյանքի կոչել դրանք։

Анна Акопян провела в Монако встречи с руководителями двух детских фондов Сохранить Поделиться
Супруга премьер-министра Республики Армения Анна Акопян 28 июня встретилась с руководителем монакского фонда «Дети и будущее» Клэр Ле Гран и главным казначеем Илс Бертельс. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса супруги премьер-министра, Илс Бертельс, принимая Анну Акопян, представила направления деятельности фонда. По ее словам, проблемы социально незащищенных детей и детей с инвалидностью находятся в центре внимания их организации.
Супруга премьер-министра представила работу созданных ею фондов. В ходе обсуждения стороны сошлись во мнении, что в деятельности двух фондов много общего и возможно налаживание эффективного сотрудничества.
Супруга премьер-министра и представитель фонда «Дети и будущее» договорились как можно скорее детально обсудить сотрудничество в рамках совместных программ. Анна Акопян пригласила Илс Бертельс посетить в сентябре Армению для начала реализации возможных программ. Приглашение было принято.
В Монако супруга премьер-министра также встретилась с президентом фонда “Всемирная ассоциация друзей детей” Жеромом Фруассаром, который ознакомил Анну Акопян с подробностями деятельности организации. По его словам, фонд под почетным председательством князя Монако Альбера II ежегодно оказывает поддержку около 40 тысячам детей, чтобы они могли жить безопасно и достойно, независимо от их социального, религиозного или культурного происхождения.
Супруга премьер-министра, в свою очередь, представила президенту фонда деятельность фондов «Мой шаг» и «Город улыбок». Анна Акопян и Жером Фруассар обсудили основные направления возможного сотрудничества, договорилась приступить к уточнению положений реализуемой в Армении программы и начать реализовывать их в кратчайшие сроки.