Հայաստանը կհամագործակցի Եվրոպական միության քրեական արդարադատության գործակալության հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը մարտի 25-ին ընդունել է Եվրոպական միության քրեական արդարադատության գործակալության (Եվրաջասթ) նախագահ Լադիսլավ Համրանին:
Նախարարն ընդգծել է, որ արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների շրջանակներում Եվրոպական միության հետ համագործակցությունն անգնահատելի դերակատարում ունի: Համագործակցության արդյունավետության մասին է վկայում նաև Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև «Եվրոպական միության քրեական արդարադատության գործակալության (Եվրաջասթ) և Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինների միջև քրեական գործերով դատական համագործակցության մասին» համաձայնագրի շուրջ պաշտոնական բանակցություններ սկսելու երկկողմ պատրաստակամությունը: Համաձայնագրի ստորագրումը թույլ կտա տվյալների փոխանակման միջոցով համատեղ ուժերով դիմակայել կազմակերպված հանցավորության և ահաբեկչության հետևանքով առաջացած ներկա և ապագա մարտահրավերներին:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Կարեն Անդրեասյանը ներկայացրել է նաև արդարադատության ոլորտում ընթացող բարեփոխումները:
Լադիսլավ Համրանը բարձր է գնահատել արդարադատության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները և այդ հարցում Կառավարության վճռականությունը: Լադիսլավ Համրանը ընդգծել է, որ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը ազդակն է նրա, որ Հայաստանը պատրաստակամ է համագործակցել այլ պետությունների հետ՝ հատկապես կազմակերպված հանցավորության, ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներում:
Կողմերը վերահաստատել են երկկողմ հետաքրքրվածությունը համաձայնագրի շուրջ և պայմանավորվել ակտիվ բանակցային գործընթացը հասցնել իր տրամաբանական ավարտին՝ միևնույն ժամանակ ապահովելով համապատասխան երաշխիքներ՝ կապված անձի հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների, այդ թվում՝ անձնական տվյալների գաղտնիության և պաշտպանության հետ:

Армения будет сотрудничать с Агентством Евросоюза по уголовной юстиции
Министр юстиции Армении Карен Андреасян принял президента Агентства ЕС по координированию сотрудничества по вопросам уголовной юстиции (Евроджаст) Ладислава Хамрана.
Карен Андреасян подчеркнул, что сотрудничество с Европейским союзом в рамках реформы сектора юстиции играет неоценимую роль. Об эффективности сотрудничества свидетельствует двусторонняя готовность Республики Армения начать официальные переговоры по Соглашению между Агентством ЕС по координированию сотрудничества по вопросам уголовной юстиции и Республикой Армения об уголовном сотрудничестве между компетентными органами. Подписание соглашения позволит посредством обмена информацией совместными усилиями противостоять текущим и будущим вызовам, связанным с организованной преступностью, терроризмом и терроризмом.
В ходе встречи министр Карен Андреасян также представил проводимые в сфере юстиции реформы.
Ладислав Хамран высоко оценил текущие реформы в сфере юстиции и решимость правительства в этом отношении. Ладислав Хамран подчеркнул, что начало переговоров по соглашению является сигналом готовности Армении к сотрудничеству с другими странами, особенно в борьбе с организованной преступностью и терроризмом.
Стороны подтвердили взаимную заинтересованность в соглашении, договорились довести активный переговорный процесс до логического завершения, обеспечивая при этом соответствующие гарантии защиты основных прав и свобод человека, в том числе в плане защиты и конфиденциальности персональных данных.