Նոր աշխատատեղերի վճարված եկամտային հարկի 50 տոկոսը՝ որպես պետական աջակցություն ՏՏ ոլորտին
Գործադիրը հաստատել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի առևտրային կազմակերպություններին և անհատ ձեռնարկատերերին պետական աջակցության տրամադրման կարգը: Որոշման ընդունումը պայմանավորված է հանրապետությունում ՏՏ ոլորտի զարգացմանը օժանդակելու, ինչպես նաև տարածաշրջանի երկրների համեմատ նշյալ ոլորտում գործունեության խթանների առումով տնտեսավարող սուբյեկտների գործունեության իրականացման համար համապատասխան մրցունակ միջավայր ստեղծելու անհրաժեշտությամբ։ Միաժամանակ, այն կնպաստի բարձր մասնագիտական որակավորում ունեցող աշխատուժի ներգրավվմանը։ Նախատեսվող կարգավորումները, որպես ոլորտում պիլոտային աջակցության ծրագիր, նպաստելու են նաև տվյալ ոլորտում համապատասխան մրցունակ միջավայր ստեղծելուն ուղղված ռազմավարական պլանների մշակմանը և իրագործմանը։  Հիմնավորման համաձայն՝ ՏՏ ոլորտում գործունեություն իրականացնող տնտեսավարող սուբյեկտների գործունեության խթանների առումով տարբեր երկրներում կիրառվում են մի շարք հարկային արտոնություններ։ Ինչպես նշել է Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը, որոշմամբ ՏՏ ոլորտի կազմակերպություններին,  որոշակի պայմաններ բավարարելու դեպքում, կվերադարձվի  նոր ստեղծված աշխատատեղերի համար վճարված եկամտային հարկի 50 տոկոսը: «Մենք ցանկանում ենք այնպես անել, որ հայկական ՏՏ ընկերությունները մրցունակ լինեն շուկայում: Արտոնության տրամադրման համար սահմանում ենք հետևյալ պայմաննները՝ առևտրային կազմակերպություններն ու ԱՁ -ները պետք է 90 տոկոսով գործունեություն իրականացնեն այնպիսի դասակարգիչներով, որոնք վերաբերելի են ՏՏ ոլորտին, մարտի 1-ի դրությամբ հետագա հաշվարկներում պետք է աշխատատեղերի քանակը ավելանա առնվազն 50-ով, նկատի ունենք թե՛ աշխատանքային պայմանագրերը, թե՛ քաղիրավական պայմանագրերը: Եվ այդ 50 նոր աշխատատեղի դեպքում վերջին 6 ամսվա ընթացքում չպետք է երկամտային հարկ  վճարած լինեն: Այսինքն՝ պետք է լինեն բոլորովին նոր ստեղծված աշխատատեղեր և չպետք է ունենան 100 հազար դրամը գերազանցող հարկային պարտավորություններ: Այս պայմանները բավարարելու դեպքում  թե՛ գործող, թե՛ նոր ստեղծված ընկերությունները պետության կողմից կստանան նոր աշխատատեղերի վճարված եկամտային հարկի 50 տոկոսը՝ որպես պետական աջակցություն», -ասել է Ռուստամ Բադասյանը:
Վարչապետը կարևորել է ընդունված որոշումը և նշել, որ դրանով կառավարությունը խթանում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում նոր աշխատատեղերի ստեղծումը:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն էլ հավելել է, որ սա միանգամյա օժանդակության միջոցառում չէ. արդեն իսկ շրջանառվում է նախագիծ՝ արտոնութ

50% подоходного налога, уплаченного за новые рабочие места, в качестве государственной поддержки ИТ-сектора
Правительство утвердило порядок оказания государственного содействия ИТ-компаниям и индивидуальным предпринимателям. Проект был одобрен правительством на заседании правительства 24 марта. Проект представил председатель Комитета государственных доходов Рустам Бадасян.
«Согласно проекту, при выполнении определенных условий ИТ-компаниям, будет возвращаться 50% налога на прибыль, уплаченного за вновь созданные рабочие места. Преследуются две цели. Во-первых, у нас есть большая группа фрилансеров, которые работают в тени, то есть дома, работают по разным договорам с иностранными организациями или иностранными клиентами и находятся в тени. Мы предлагаем такие условия, что в случае регистрации и легальной деятельности они смогут воспользоваться государственными социальными кредитами. Быть зарегистрированным будет выгоднее, чем быть незарегистрированным. Во-вторых, разные страны борются, чтобы удержать высококвалифицированных ИТ-специалистов внутри страны, конкуренция большая. В частности, существуют разные виды льгот как в европейских странах, так и в странах СНГ. В частности, в Узбекистане и Грузии существуют различные механизмы предоставления сфере ИТ льгот», - сказал Бадасян.
Председатель Комитета государственных доходов отметил, что они хотят сделать армянские ИТ-компании конкурентоспособными и в этом отношении. Бадасян представил условия предоставления льготы.
«Деятельность коммерческих организаций и частных предприятий должна осуществляться классификаторами, имеющими отношение к сфере информационных технологий. С 1 марта количество рабочих мест должно увеличиться как минимум на 50, я имею в виду как трудовые, так и юридические контракты. И в этом случае, имея эти 50 рабочих мест, они не заплатят подоходный налог за шесть месяцев, предшествующих 1 марта. Речь идет о новых рабочих местах. У них не должно быть налоговых обязательств, превышающих 100 000 драмов. При выполнении этих условий как действующие, так и вновь создаваемые компании, создающие 50 новых рабочих мест, получат в качестве государственного содействия 50% от налога на прибыль, что позволит им регулировать отношения работодатель-работник и обеспечить хорошие условия для ИТ-специалистов. Уполномоченным органом, который будет возвращать налог на прибыль, будет Министерство высокотехнологичной промышленности», - заключил Бадасян.