Նախարարը դեսպանին է ներկայացրել է արդարադատության ոլորտում 5 մեծ երազանքները
Նիդերլանդների Թագավորությունը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին՝ դատաիրավական ոլորտում սկսած բարեփոխումներն իրականացնելու աշխատանքներում։
Հայաստան-Նիդերլանդներ համագործակցության հարցերն այսօր քննարկել են արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը և Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսը։ Դեսպանը նախարար Անդրեասյանից հետաքրքրվել է Նախարարության առաջնահերթություններով և ընդգծել, որ Նիդերլանդները բաց է բոլոր առաջարկների համար։
Կարեն Անդրեասյանը ներկայացրել է արդարադատության ոլորտի հետ կապված հինգ մեծ երազանքները՝ ուղղված Սահմանադրության, քրեակատարողական և պրոբացիոն համակարգերի բարեփոխումներին, բարեվարքության ստուգման միջոցով դատական համակարգի առողջացմանը, հարկադիր կատարման ոլորտում բարեփոխումներին և դատաիրավական համակարգի թվայնացմանը։
Այս համատեքստում նախարարը նշել է, որ ոլորտները մեծ են, կարևոր ու առանց միջազգային գործընկերների աջակցության այդ ուղղությամբ բարեփոխումները կյանքի կոչելը դժվար կլինի։ Դեսպան Սխերմերսը Նիդերլանդների պատրաստակամությունն է հայտնել մի շարք ուղղություններով համագործակցությունը խորացնելու հարցում։

Министр представил послу 5 предложений в сфере правосудия
Королевство Нидерландов готово содействовать Армении в осуществлении реформ, начатых в судебно-правовой сфере.
Об этом сообщает Министерство юстиции Армении, уточнив, что вопросы сотрудничества Армения-Нидерланды сегодня обсуждали министр Карен Андреасян и чрезвычайный и полномочный посол Королевства Нидерландов в Армении Нико Схермерс.
Посол интересовался приоритетами министерства и подчеркнул, что Нидерланды открыты для всех предложений.
Карен Андреасян представил пять предложений по сфере правосудия, направленных на реформы Конституции, уголовно-исполнительной и пробационной систем, оздоровление судебной системы посредством проверки добропорядочности, реформ в сфере принудительного исполнения и оцифровку судебно-правовой системы.
В этом контексте министр отметил, что сферы обширны, важны, и без содействия международных партнеров будет трудно осуществить реформы в этих направлениях.