Դեկտեմբերի 31-ից հունվարի 7-ը Արցախի Մոր և Մանկան առողջության պահպանման կենտրոնում ծնվել է 19 երեխա
Ամանորյա ոչ աշխատանքային օրերին Արցախի Հանրապետության առողջապահական համակարգը աշխատել է առավել ուժեղացված ռեժիմով:
ԱՀ առողջապահության նախարարի համապատասխան հրամանի հիման վրա բուժհիմնարկներում կազմվել է հերթապահությունների ժամանակացույց, ուժեղացվել է հսկողությունը հիվանդանոցային պայմաններում բուժում ստացող հիվանդների նկատմամբ, ինչպես նաև կազմակերպվել է այլ քաղաքային բուժման անհրաժեշտություն ունեցող հիվանդների տեղափոխումը:
Նշված օրերին ԱՀ առողջապահության նախարարության կողմից սահմանվել է վերին շնչառական ուղիների սուր վարակների (ՎՇՈւՍՎ) և COVD-19-ի նկատմամբ համաճարակաբանական հսկողություն և լաբորատոր հսկողություն:
Տոնական օրերին Հանրապետությունում ապահովվել է
շտապ բժշկական օգնության 314 կանչ, որից 248-ը Ստեփանակերտի շտապ բժշկական օգնության կայանի կողմից, 66-ը՝շրջաններում:
Արցախի Հանրապետության բուժկանխարգելիչ հիմնարկներում ամբուլատոր դիմելիությունը կազմել է 334 դեպք, որից մինչև 18 տարեկաններ` 224 դեպք: Ստացիոնար բաժանմունքներ են ընդունվել 31 անձ, որից մինչև 18 տարեկան`16-ը:
Համաձայն ԱՀ առողջապահության նախարարության Հանրապետական բժշկական կենտրոնից ստացված տեղեկության՝ ամբուլատոր-պոլիկլինիկական բաժանմունք է դիմել 46, անհետաձգելի բուժօգնության բաժանմունք՝ 276 քաղաքացի, որոնցից ստացիոնար բաժանմունք են ընդունվել 120-ը: Կենտրոնում կատարվել է 17 անհետաձգելի վիրահատություն:
Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոնում կատարվել է 9 վիրահատություն, որից 8-ը` կեսարյան հատում, 1-ը` գինեկոլոգիական անհետաձգելի միջամտություն: «Արևիկ» բուժմիավորումում կատարվել է 1 վիրահատություն:
Դեկտեմբերի 31-ից հունվարի 7-ը Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության Մոր և Մանկան առողջության պահպանման կենտրոնում ծնվել է 19 երեխա, որից 10-ը՝ իգական, 9-ը` արական սեռի են:

С 31 декабря по 7 января в арцахском Центре охраны здоровья матери и ребенка родилось 19 детей
Система здравоохранения Республики Арцах в нерабочие дни новогодних праздников работала в усиленном режиме. В частности, усилен контроль за пациентами, получающими лечение в больничных условиях, а также организована перевозка пациентов, нуждающихся в другом лечении. Министерство здравоохранения Республики Арцах сообщает, что в праздничные дни в республике было зарегистрировано 314 вызовов скорой помощи, из них 248 - в Степанакерте, 66 - в регионах.
В амбулатории лечебно-профилактических учреждений Республики Арцах поступило 334 больных, из них 224 - младше 18 лет. В стационар поступил 31 человек, из них 16 - младше 18 лет. Согласно информации, полученной из Республиканского медицинского центра Министерства здравоохранения Арцаха, в амбулаторное отделение обратилось 46 граждан, в отделение неотложной помощи - 276 человек, из них 120 поступили в стационар. В центре выполнено 17 срочных операций.
В Центре охраны здоровья матери и ребенка выполнено девять операций, из которых 8 - кесарево сечение, а 1 - экстренное гинекологическое вмешательство. В Медицинском объединении “Аревик” проведена одна операция.
С 31 декабря по 7 января в Центре охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Республики Арцах родилось 19 детей, из них 10 девочек и 9 мальчиков.