ԵԽԽՎ-ն ՍԴ-ի շուրջ լարվածության թուլացման կոչ է արել
ԵԽԽՎ-ն մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի պետական ինստիտուտների, նախագահի գրասենյակի և Սահմանադրական դատարանի միջև լարվածության բարձր մակարդակի կապակցությամբ։ Այս մասին ասվում է ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Անդրեյ Շիրցելի և Կիմո Կիլունենի հայտարարության մեջ։
«Մենք շատ մտահոգված ենք Հայաստանի երկու պետական ինստիտուտների ՝ վարչապետի գրասենյակի եւ Սահմանադրական դատարանի նախագահության միջեւ լարվածության բարձր մակարդակով: Վերահսկողությունը և հավասարակշռությունը կարևոր են ցանկացած ժողովրդավարության համար։ Սա նշանակում է, որ բոլոր ինստիտուտները պետք է գործեն օրենքի գերակայությանը համապատասխան, հարգեն այն իրենց խոսքում և գործում, այդ թվում հաշվի առնելով անմեղության կանխավարկածը։ Եթե նրանք չկարողանան համագործակցել ըստ այս սկզբունքների, դրանով նրանք կթերագնահատեն և կվնասեն միմյանց։ Հետևաբար` մենք անհանգստացած ենք, որ այս աննախադեպ չափերի հասած լարվածությունը երկարաժամկետ կտրվածքով կարող է վնաս հասցնել արդարադատությանն ընդհանուր առմամբ, որի նկատմամբ վստահությունն առանց այն էլ ցածր է»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
«Մինչ այժմ կառավարությունն ու խորհրդարանը պահպանել են իրավական ընթացակարգերը ՝ իրավիճակը կարգավորելու համար ։  Բացի այդ, իշխանությունները խնդրել են Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությունը Սահմանադրական դատարանի դատավորների վաղաժամկետ հրաժարականի մեխանիզմի վերաբերյալ ։  Եվրոպական չափանիշների համաձայն ՝ Վենետիկի հանձնաժողովն ընդգծել է, որ վաղաժամ թոշակի անցնելը պետք է լինի խիստ կամավոր, եւ որ այդ սկզբունքը պետք է պահպանվի: Որպես համազեկուցողներ ՝ մենք ուշադիր հետևելու ենք, որպեսզի Հայաստանի իշխանությունները շարունակեն գործել այդ ուղղությամբ, նույնիսկ եթե այդ մեխանիզմի նպատակը ՝ ՝ այն է 2015 թվականի սահմանադրական փոփոխությունների ոգին պահպանելը, թվում է վավեր»,-հավելել են նրանք ։
Հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ մինչ այժմ կառավարությունն ու խորհրդարանը կարողացել են հարգել իրավական գործընթացները իրավիճակը հաղթահարելու համար։ Ավելին, այդ հարցով իշխանությունները հարցրել են Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը։ Ըստ վերջինիս վաղաժամ կենսաթոշակը պետք է լինի խիստ կամավոր հիմունքներով, և որ այս սկզբունքը պետք է հաշվի առնվի։ Համազեկուցողները խոստանում են ուշադիր հետևել այդ գործընթացին։
Նրանք նաեւ կոչ են արել քաղաքական գործիչներին զերծ մնալ ցանկացած գործողություններից և հայտարարություններից, որոնք կարող են ընկալվել որպես ճնշում դատական համակարգի վրա, և կոչ են արել բոլոր կողմերին թուլացնել լարվածությունը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ այս լարվածությունը չպետք է ստվերի բարեփոխումների անհրաժեշտությունը, որոնց նախապատրաստումն արդեն սկսվել է Եվրախորհրդի համար կարևորություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում։