Ի՞նչ սպառնալիքներ կան, եթե «Մարտի 1»-ի նյութերը լինեն փաստաբանների մոտ (տեսանյութ)
Վերաքննիչ դատարանն այսօր չհասցրեց քննել սահմանադրական կարգի տապալման գործով ամբաստանյալ  Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին Մարտի 1-ի ամբողջական նյութերի տրամադրման դեմ դատախազության կողմից բերված բողոքը, որովհետև պաշտպանական կողմը ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց դատավորին, որն էլ հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու։
Դատական նիստի ավարտից հետո լրագրողները մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանից հետաքրքրվեցին, թե ինչո՞ւ է դատախազությունը բողոք ներկայացրել, որ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին տրամադրվել է  Մարտի 1-ի ամբողջական նյութերը։ Մեղադրող դատախազը որպես պատճառ ներկայացրեց այն, որ քրեական գործի նախաքննությունը դեռ չի ավարտվել, իսկ նախաքննությունը իրականացվում է գաղտնիության պայմաններում։
«Քրեական դատավարության օրենսդրությունը նախատեսում է  քրեական գործից մաս անջատելու ռեժիմ։ Երբ առկա են որևէ գործով դատարան ուղարկելու բավարար ապացույցներ, վարույթն իրականացնող մարմինը որոշում է կայացնում համապատասխան մեղադրյալների նկատմամբ քրեական գործ անջատելու։ Սա վարույթն իրականացնող մարմնի բառառիկ լիազորությունն է, և այդ լիազորությունն իրականացնելով՝ վարույթն իրականացնող մարմինը որոշում է կայացրել՝ անջատվել են գործի նյութերը և տրամադրվել են պաշտպանական կողմին։ Իսկ այն քրեական գործը, որը դեռևս գտնվում է նախաքննության փուլում, ունի գաղտնիության ռեժիմ և հետևաբար չի կարող տրամադրվել պաշտպանական կողմին։ Դրանով կարող են վնասվել այլ անձանց իրավունքները»,- պարզաբանեց մեղադրող դատախազը։
Պաշտպանական կողմն էլ կարծում է, որ իրավունք ունի պաշտպանությունը լիարժեք կատարել։ Ըստ Հովհաննես Խուդոյանի՝ պաշտպանական կողմին տրամադրած նյութերը վերաբերում են  2008թ․-ի հարցաքաննություններին, սպանությունների հանգամանքների վերաբերյալ մոտ 13 հատոր կիսատ գործերի նյութերին,  Ազատության հրապարակի առավոտյան իրադարձությունների, 2008թ․-ի հունիսից հետո ոստիկանության ենթադրյալ կեղծիքների մասին։
Պաշտպանական կողմը չի հասկանում, թե ի՞նչ կապ կա սպանությունների հանգամանքների վերաբերյալ կիսատ գործերի նյութերի և 2008թ․-ի հունիսից հետո ոստիկանության ենթադրյալ կեղծիքների մասին նյութերի՝ քրեական գործին կցման հետ։
«Բայց սրանք առանձնացվել են, ընդ որում՝ ընտրողաբար։ Օրինակ՝ 2008-ից դրված է մի ոստիկանի ցուցմունք, դրված չէ 2-րդ ոստիկանի ցուցմունքը նույն բանի մասին։ Մենք չենք կարող վստահել դատախազությանը»,- ասաց Հովհաննես Խուդոյանը և հավելեց․
«Նախաքննության տվյալները, որոնք, ըստ էության, մեր գործին չեն վերաբերվել, նաև այդ մասով է տրամադրվել մեզ և հղում կատարել, որ այլ մարդկանց վերաբերյալ գործերով նույնպես տվյալներ կան, բացարձակ անհիմն է»։
Ըստ Հովհանես Խուդոյանի՝ բողոք ներկայացնելու պատճառն այն է, որ այդ նյութերում կան տվյալներ, որոնք կարող են օգտագործել պաշտպանական կողմը, իսկ դատախազությունը չի ցանկանում կիսվել այդ նյութերով։

В чем угроза, если материалы «1-го Марта» будут у адвокатов? (видео)
Поддержи А1+!Апелляционный суд сегодня не успел расследовать жалобу, поданную прокуратурой против предоставления полных документов 1-го Марта адвокатам подсудимого по делу о свержении конституционного порядка Роберта Кочаряна, поскольку сторона защита представила судье ходатайство о самоотводе, который удалился в совещательный кабинет для принятия решения.
После окончания судебного заседания журналисты поинтересовались у обвиняющего прокурора Петроса Петросяна, почему прокуратура подала жалобу, что адвокатам Роберта Кочаряна были предоставлены полные материалы по делу 1-го Марта. Обвиняющий прокурор представил в качестве причины то, что предварительное расследование уголовного дела пока не завершилось, а предварительное расследование осуществляется в условиях конфиденциальности.
«Законодательство уголовного судопроизводства предусматривает режим отделения части от уголовного дела. Когда по какому-либо делу имеются достаточные доказательства для того, чтобы направить в суд, орган, осуществляющий производство, принимает решение об отделении уголовного дела в отношении соответствующих обвиняемых. Это – исключительное полномочие органа, осуществляющего производство, и осуществляя это полномочие, орган, осуществляющий производство, принял решение: отделены материалы дела и предоставлены стороне защиты. А уголовное дело, все еще находящееся на стадии предварительного расследования, обладает режимом конфиденциальности, и следовательно, не может быть предоставлено стороне защиты. Тем самым может быть нанесен ущерб правам других лиц», - пояснил обвиняющий прокурор.
Сторона защиты считает, что имеет право на полноценное осуществление защиты. По мнению Ованнеса Худояна, материалы, предоставленные стороне защиты, относятся к допросам 2008 года, к 13 томам неполных дел относительно обстоятельств убийств, утренним событиям на Площади свободы, предполагаемым фальсификациям полиции после июня 2008г.
Сторона защиты не понимает, какова связь между материалами неоконченных дел относительно обстоятельств убийств и прикреплением материалов предполагаемых фальсификаций полиции после июня 2008г.
«Но они были отделены, причем – избирательно. К примеру, из 2008 года положено показание одного полицейского, не положено показание 2-го полицейского о том же самом. Мы не можем доверять прокуратуре», - сказал Ованнес Худоян и добавил:
«Данные предварительного расследования, которые по сути не относились к нашему делу, также по этой части были предоставлены нам, и ссылаться на то, что также есть материалы по делам о других лицам, абсолютно безосновательно».
По словам Ованнеса Худояна, причина подачи жалобы в том, что в этих материалах есть данные, которые может использовать сторона защиты, а прокуратура не хочет делиться этими материалами.