Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է ԱՄՆ-ի դեսպանին
Նոյեմբերի 27-ին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ) հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերը:
Մեծ նշանակություն տալով հայ-ամերիկյան հարաբերությունների շարունակական զարգացմանը՝ Տիգրան Ավինյանը կարևորել է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին ԱՄՆ ցուցաբերած աջակցությունը: Փոխվարչապետը նաև նշել է, որ այս տարի տեղի ունեցած Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության առաջին նիստը լուրջ քայլ էր երկկողմ համագործակցությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու համար:
Դեսպան Թրեյսին նշել է, որ Միացյալ Նահանգների կառավարությունը սատարում է Հայաստանի ժողովրդավարական ու տնտեսական բարեփոխումներին, հակակոռուպցիոն օրակարգին և մասնակցությանը տարածաշրջանային անվտանգության հարցերում։ Նա հավելել է, որ ԱՄՆ աջակցության այս տարվա 40% ավելացմամբ իրենք պատրաստ են օգնել այն ծրագրերի իրականացմանը, որոնք բխում են բարեփոխումների մասով Հայաստանի կառավարության սահմանած առաջնահերթություններից:

Вице-премьер Тигран Авинян принял посла США
Поддержи А1+!Вице-премьер Тигран Авинян 27 ноября принял посла США в Армении Линн Трейси. На встрече также присутствовала директор миссии USAID в Армении Дебора Гризер.
Отметив важность продолжительного развития армяно-американских отношений, Тигран Авинян подчеркнул важность поддержки США реформ в Армении. Вице-премьер также отметил, что состоявшееся в этом году первое заседание стратегического диалога Армения-США стало серьезным шагом по повышению двустороннего сотрудничества на новый уровень.
Посол Трейси отметила, что правительство Соединенных Штатов поддерживает демократические и экономические реформы Армении, антикоррупционную повестку и участие в вопросах региональной безопасности. Она добавила, что увеличением поддержки США на 40% в этом году они готовы помочь в реализации программ, которые исходят из приоритетов реформ правительства Армении.
В ходе встречи Дебора Гризер представила реализуемые в Армении проекты USAID.
Собеседники также обсудили ряд представляющих общий интерес вопросов, касающихся реформ общественного управления, высоких технологий и правосудия. Коснувшись процесса оцифровки, вице-премьер отметил, что через три года планируется оцифровать подавляющее большинство предоставляемых государством услуг.