Նախագահ Սարգսյանն ընդունել է Ռուսաստանի հայերի միության պատվիրակությանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին միության՝ ՌԴ տարբեր շրջաններում գործող կառույցների ղեկավարները:
Ողջունելով ռուսաստանցի մեր հայրենակիցներին՝ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնավորապես ասել է. «Կարևոր չէ, թե որտեղ ես ծնվել կամ քանի տոկոս հայի արյուն ունես, եթե սիրում ես քո երկիրը: Որքան ավելի շատ սիրես պատմական հայրենիքդ, այնքան ավելի լավ քաղաքացի կլինես Ռուսաստանի Դաշնությունում»:
Նշելով, որ Հայաստանը և Ռուսաստանը բարեկամ ու դաշնակից երկրներ են, նախագահն ասել է. «Դուք Հայաստանի Հանրապետության ամենալավ դեսպաններն եք Ռուսաստանում՝ լինելով այդ երկրի քաղաքացիներ, քանի որ ներկայացնում եք մի ամբողջ ժողովուրդ և պետություն: Հայաստանի նախագահի աշխատակազմը պատրաստ է աջակցել ցանկացած դրական և լավ նախաձեռնության, որ պատրաստ կլինեք սկսել՝ մշակույթի, գիտության կամ բիզնեսի ոլորտում»:
Արմեն Սարգսյանը հյուրերին ներկայացրել է նախագահական հատուկ նախաձեռնությունները, այդ թվում՝ Հայաստանում գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced Tomorrow) ծրագիրը, Մատենադարանը հին ձեռագրերի ուսումնասիրման և պահպանման միջազգային կենտրոն դարձնելու և «Հայրենիքի պաշտպան» նախաձեռնությունները, ինչպես նաև խոսել Գյումրու վերականգնմանն աջակցելու իր ծրագրերի մասին:
Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Արմեն Սարգսյանին հանդիպման համար և ներկայացրել Հայաստանում և Արցախում Ռուսաստանի հայերի միության օրերի շրջանակներում անցկացվող բազմաբնույթ միջոցառումները:

Президент Саркисян принял делегацию Союза Армян России
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Армен Саркисян принял делегацию, возглавляемую председателем Союза Армян России Ара Абрамяном, в составе которой руководители структур Союза, действующих в разных регионах РФ.
Приветствуя наших российских соотечественников, президент республики Армен Саркисян, в частности, сказал: “Если ты любишь свою страну, неважно, где ты родился или сколько процентов крови армянина в тебе. Чем больше любишь свою историческую родину, тем лучшим гражданином будешь для Российской Федерации”.
Отметив, что Армения и Россия являются дружественными и союзными странами, президент сказал: “Вы самые лучшие послы Республики Армения в России, будучи гражданами этой страны, поскольку представляете целый народ и государство. Аппарат президента Армении готов содействовать любой позитивной и хорошей инициативе, которую Вы будете готовы начать в сфере культуры, науки или бизнеса”.
Армен Саркисян представил гостям специальные президентские инициативы, в том числе программу ATOM (Advanced Tomorrow), направленную на развитие науки и технологий в Армении, инициативы “Защитник Родины”, а также рассказал о своих планах по содействию восстановлению Гюмри.
Председатель Союза армян России Ара Абрамян выразил благодарность президенту Армену Саркисяну за встречу и представил разнообразные мероприятия, проводимые в рамках Дней Союза Армян России в Армении и Арцахе.