Արթուր Վարդանյանի գործով նիստ տեղի կունենա, խափանման միջոցի հարցը դեռ չի որոշվել
Նորքի զինված խմբի պարագլուխ ներկայացվող Արթուր Վարդանյանի եւ մյուսների գործով երկարատեւ ընդմիջումից հետո կրկին նիստ է նշանակվել։  Դատավոր Մեսրոպ Մակյանը  սեպտեմբերի 13-ին նիստ է նշանակել։
Այս մասին «Ա1+»-ին հայտնեց Արթուր Վարդանյանի պաշտպան Արայիկ Պապիկյանը։
Հիշեցնենք, որ դատավորը դատական քննություն նշանակելու որոշման մեջ պետք է նաեւ որոշում կայացնի՝ խափանման միջոցները եւ պատճառված վնասի ապահովման միջոցները վերացնելու, փոխելու կամ ընտրելու մասին։
Արթուր Վարդանյանը գրեթե 4 տարի է գտնվում է կալանքի տակ։  Շուրջ երեք տարի գործը մակագրված էր դատավոր Արմեն Բեկթաշյանին։  Սակայն Արմեն Բեկթաշյանը օգոստոսի 1-ի  նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրամանով տեղափոխվել է Վերաքննիչ դատարան: Արմեն  Բեկթաշյանի տեղափոխվելուց միայն 22 օր անց է գործի մակագրում տեղի ունեցել, թեեւ Արթուր Վարդանյանը բազմիցս  բարձրաձայնել է ողջամիտ ժամկետում գործի քննության իր իրավունքի խախտման մասին:
Կալանքի տակ գտնվելու ընթացքում պաշտպանական կողմը բազմաթիվ միջնորդություններ է ներկայացրել՝ Արթուր Վարդանյանի խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ։  Պաշտպան Արայիկ Պապիկյանը նույնիսկ  դատաբժշկական փորձաքննություն նշանակելու եւ խափանման միջոցը փոխելու միջնորդություններ էր ներկայացրել։ Սակայն հազվադեպ դատական նիստեր անցկացնող Արմեն Բեկթաշյանը դա չէր քննարկել։
Անազատության մեջ գտնվելու ընթացքում Արթուր Վարդանյանը բազմաթիվ առողջական խնդիրներ է ձեռք բերել։ Գործով անցնող 20 անձանցից միայն Արթուր Վարդանյանն է կալանքի տակ։ Մյուսների խափանման միջոցները փոխվել են։ Թեեւ բոլորին էլ նույն մեղադրանքն է առաջադրված։
Ըստ գործի նյութերի՝  2015-ի ապրիլից գտնվելով ՀՀ տարածքում, Արթուր Վարդանյանը ստեղծել ու ղեկավարել է ՀՀ քաղաքացիներից կազմված հանցավոր համագործակցություն, կազմակերպված խմբի կազմում ապօրինի կերպով ձեռք է բերել, պահել, փոխադրել և կրել մեծ քանակությամբ զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր, պայթուցիկ սարքեր` նպատակ ունենալով Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը յուրացնել, այսինքն զավթել՝ բռնություն գործադրելու կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով, ինչն ավարտին չի հասցվել՝ նրա կամքից անկախ հանգամանքներում, քանի որ հանցավոր գործակցության մեջ ներգրավված անձինք բացահայտվել ու 2015թ. նոյեմբերի 25-ին վնասազերծվել են ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից:

Заседание по делу Артура Варданяна состоится: вопрос меры пресечения пока не решился
Поддержи А1+!По делу главаря Норкской вооруженной группы Артура Варданяна и остальных после длительного перерыва вновь назначено заседание. Судья Месроп Макян назначил заседание на 13-е сентября.
Об этом «А1+» сообщил адвокат Артура Варданяна Араик Папикян.
Напомним, что судья должен также принять решение в решении о назначении судебного расследования об устранении, изменении или выборе. средств обеспечения причиненного ущерба.
Артур Варданян почти 4 года находится в заключении. Около трех лет как дело закреплено за судьей Арменом Бекташяном. Однако Армен Бекташян 1-го августа по приказу президента Армена Саркисяна был перемещен в Апелляционный суд. Закрепление дело имело место только спустя 22 дней после перемещения Армена Бекташяна, несмотря на то, что Артур Варданян неоднократно поднимал вопрос нарушения его права на расследование дела в разумные сроки.
Во время пребывания в заключении сторона защиты подала многочисленные ходатайства об изменении меры пресечения Артура Варданяна. Адвокат Араик папикян даже назначил судебно-медицинскую экспертизу и подал ходатайства об изменении меры пресечения. Однако Армен Бекшанян, проводящих редкие судебные заседания, это не обсудил.
Во время пребыванияи в заключении Артур Варданян получил множество проблем со здоровьем. Из 20 человек, проходящих по делу, только Артур Варданян находится под стражей. Меры пресечения остальных изменились. Хотя всем выдвинуто одно и то же обвинение.
По материалам дела, с апреля 2015 года находясь на территории РА, Артур Варданян создал и руководил состоящее из граждан РА преступное сообщество, в составе организованной группы незаконно приобрел, хранил, перемещал и носил большое количество оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ, взрывчатых устройств, с целью присвоения власти Республики Армения, то есть захватить, с применением насилия или угрозой применения насилия, что не было доведено до завершения, при независящих от его воли обстоятельства, поскольку лица, вовлеченные в преступное сообщество, были выявлены и 25-го ноября 2015г. были обезврежены сотрудниками Службы национальной безопасности РА.