21568_gevorg_petrosyan_M (1)
Ազգային ժողովում «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը մերկապարանոց հայտարարություն որակեց Քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Նաիրա Հարությունյանի խոսքերը, թե ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը ծանուցագիրը պատռել է:
«Քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակի ասածն ինձ համար Աստվածաշունչ չի, որ ես անվերապահ հավատամ»,- նկատեց պատգամավորը:
Պետրոսյանը կասկած հայտնեց, թե Գագիկ Ծառուկյանը ծանուցագիրը պատռել է:
«Դա պետք է ապացուցել, ո՞վ է ասել, որ եղել է»:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 11-ին Գագիկ Ծառուկյանը Քննչական կոմիտեի կողմից հարցաքննության է կանչվել՝ հունիսի 8-ին Աբովյանում տեղի ունեցած հրկիզման դեպքի առիթով։
«Գագիկ Ծառուկյանը պետական ինստիտուտների նկատմամբ հարգանք ունեցող մարդ է, ինքը որևէ խնդիր չունի խուսափելու որևէ պրոցեսից»,- շեշտեց ԲՀԿ-ական պատգամավորը:
Գևորգ Պետրոսյանը հակված է մտածելու, որ  Աբովյանում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության Գրիգոր Գուլյանի նախընտրական շտաբներից մեկի ղեկավարի ավտոմեքենայի հրկիզումը բեմադրված է:
Նշենք, որ հունիսի 10-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում Գագիկ Ծառուկյանը նշել էր, որ այդ գործը սարքած է:
ԲՀԿ պատգամավորն անդրադարձավ նաև Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու Վահե Գրիգորյանին: Այս պահին խորհրդարանում տեղի է ունենում «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության և Վահե Գրիգորյանի հանդիպումը:
Գևորգ Պետրոսյանը ՍԴ անդամի թեկնածուին հարց է ուղղել, որի պատասխանը իրեն չի գոհացրել: Նա վստահ չէ, որ Վահե Գրիգորյանը, ՍԴ դատավոր ընտրվելու պարագայում, քաղաքական ուղղորդմամբ չի ղեկավարվելու:
«Ես իրեն հարց եմ տալիս՝ Դուք այն տեսակետը ընդունո՞ւմ եք, որ Սահմանադրական դատարանի կազմը պիտի համալրվի քաղաքական կոմպոնենտով։ Ինքը չասաց, որ չի ընդունում այդ տեսակետը»,- պարզաբանեց պատգամավորը:
Գևորգ Պետրոսյանը մտադիր է դեմ քվեարկել նրա թեկնածությանը, բայց վերջնական որոշում կկայացնի խմբակցությունում այդ հարցը քննարկելուց հետո:

21568_gevorg_petrosyan_M (1)
В Национальном собрании депутат от фракции «Процветающая Армения» Геворг Петросян квалифицировал слова пресс-секретаря Следственного комитета Наиры Арутюнян как беспочвенное заявление, что глава ППА Гагик Царукян порвал повестку.
«Сказанное пресс-секретарем Следственного комитета – для меня не Библия, чтобы я безоговорочно верил»,   - отметил депутат.
Петросян выразил сомнение, что Гагик Царукян порвал повестку.
«Это нужно доказать, кто сказал, что было?»
Напомним, что 11-го июня Гагик Царукян был вызван на допрос Следственным комитетом по случаю поджога  в Абовяне, который произошел 8-го июня.
«Гагик Царукян – человек, уважающий государственные институты, у него нет никаких проблем избегать какой-либо процесс», - подчеркнул депутат от ППА.
Геворг Петросян склонен думать, что поджог автомобиля главы одного из предвыборных штабов Григора Гуляна партии «Гражданский договор» в Абовяне был инсцинирован.
Отметим, что 10-го июня в беседе с журналистами в Национальном собрании Гагик Царукян отметил, что это дело сфабриковано.
Депутат от ППА также затронул кандидата в судьи Конституционного суда Вагэ Григоряна. В настоящий момент в парламенте проходит встреча между фракцией «Процветающая Армения» и Вагэ Григоряном.
Геворг Петросян направил вопрос кандидату в члены КС, ответ на который его не устроил. Он не уверен, что Вагэ Григорян, в случае избрания судьей КС, не будет руководствоваться политическим направлением.
«Я задаю ему вопрос: вы признаете точку зрения, что состав Конституционного суда должен быть пополнен политической компонентой. Он не сказал, что не признает этой точки зрения», - пояснил депутат.
Геворг Петросян намерен проголосовать против его кандидатуры, но окончательное решение примет после обсуждения этого вопроса во фракции.