««Մարտի 1»-ը ավտորիտար համակարգի անցնելու քայլ էր, որին նախորդել են տարբեր տրամաչափերի մարտիմեկեր» (տեսանյութ)
Untitled-collage
Ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանն այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ, անդրադարձել է մարտի 1-ին հանրահավաք-երթ անցկացնելուն, նշելով, որ նախքան «Մարտի 1»-ի մասին խոսելը, նախ պետք է վեր հանել դրան նախորդած մի շարք իրադարձություններ: ««Մարտի 1»-ը  տրամաբանական շարունակությունը դարձավ բազմաթիվ գործողությունների։ Կարելի է ասել, որ «Մարտի 1»-ը հասունացած մի գործընթաց էր՝ որպես ավտորիտար բռնապետությանն անցնելու քայլ, ինչը մոտեցրեց «Սասնա Ծռերի» գործողությունները։ Կարծում եմ՝ «Մարտի 1»-ը ավտորիտար համակարգի անցնելու քայլ էր, որին նախորդել են տարբեր տրամաչափերի մարտիմեկեր․ օրինակ  եկեք հիշենք 1996 թվականին հնչած կրակոցները, ԱԺ պատգամավորի ծեծը․ այնպես որ «Մարտի 1»-ի բացահայտմանը հասնելու համար պետք է նախևառաջ դրա պատճառա-հետևանքային կապն ամբողջությամբ ուսումնասիրել, իսկ չգիտեմ հիմա այդպիսի ուսումնասիրություն տարվո՞ւմ է, թե՝ ոչ»,- տեսակետ հայտնեց Հրանուշ Խառատյանը։ Խոսելով 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքից, Հրանուշ Խառատյանն ասաց, որ Քոչարյանի նկատմամբ սկսված իրավական գործընթացում ինքը չի տեսնում քաղաքական ուղղակի գործողություններ. «Բայց ամբողջ գործը քաղաքական է և նույնիսկ առաջադրված մեղադրանքն է քաղաքական։ Մենք՝ շարքային քաղաքացիներս, առաջնորդվում ենք հրապարակում եղած վերլուծություններով, և ինձ թվում է, որ այդ գործն առայժմ գնում է իրավական գործընթացով։ Ուրիշ խնդիր է բարոյական կողմը և այն, թե ՀՀ-ի նախագահ եղած մարդու նկատմամբ գործ հարուցելը մեր երկրի  հեղինակության վրա ինչպես կարող է ազդել»։

««1 Марта» был шагом перехода к авторитарной системе, которому предшествовали первые марта различных калибров» (видео)
Этнограф Грануш Харатян на созванной сегодня пресс-конференции затронула проведение митинга-шествие 1-го марта, отметив, что прежде чем говорить о «1 Марта», сначало нужно раскрыть ряд предшествующих ему событий. ««1 Марта» стало логическим продолжением многочисленных действий. Можно сказать, что «1 Марта» был созревший процесс, шаг перехода к авторитарной тирании, что приблизило действия «Сасна црер». Думаю, «1 Марта» было шагом перехода к авторитарной системе, которому предшествовали первые марта различного калибра, к примеру, вспомним выстрелы, прозвучавшие в 1996 году, избиение депутата НС, так что для того, чтобы дойти до раскрытия «1 Марта» нужно прежде всего изучить в совокупности его причинно-следственную связь, а не знаю, сейчас проводится такое исследование или нет», - выразила точку зрения Грануш Харатян. Говоря об обвинении, выдвинутом против 2-го президента Роберта Кочаряна, Грануш Харатян сказала, что в правовом процессе, начатом против Кочаряна, она не видит прямых политических действий: «Но все это дело политическое и даже выдвинутое обвинение является политическим. Мы, рядовые граждане, руководствуемся анализами на площади, и мнен кажется, что это дело сейчас идет по юридическому процессу. Другое дело – моральная сторона, и то, как может повлиять возбуждение дела против человека, бывшего президентом РА, на репутацию нашей страны».