Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է ՊԵԿ զարգացման և վարչարարության բարելավման ռազմավարության գործողությունների ծրագրի կատարման ընթացքը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Պետական եկամուտների կոմիտեի զարգացման և վարչարարության բարելավման ռազմավարության գործողությունների ծրագրի կատարման ընթացքը:
Զեկուցվել են ՊԵԿ գործունեության հիմնական արդյունքային ցուցանիշները, հանրային կարևորության ծրագրերն ու առաջիկա անելիքները, նշվել է, որ ռազմավարության շրջանակում նախատեսվել է 70 միջոցառում: Մշակվել և վերջնականացման փուլում են գտնվում հարկային ու մաքսային վարչարարության բարեփոխումների առանձին ռազմավարությունների նախագծերը:
Ներկայացնելով կառավարման համակարգերի կատարելագործման, հարկ վճարողներին թվայնացված ծառայությունների մատուցման շրջանակում իրականացված միջոցառումները, ընդգծվել է, որ կատարված աշխատանքների արդյունքում կրճատվել է մաքսային պարտավորությունների կատարման ժամանակը, ներդրվել է թափանցիկ և դյուրին ընթացակարգ, օպտիմալացվել են ՊԵԿ ստորաբաժանումների գործառույթներն ու գործընթացները, ներդրվել է կառավարման արդյունավետ մոդել, բարձրացվել է աշխատանքի արդյունավետությունը, ձեռք է բերվել տեղեկատվության անվտանգության միջազգային ստանդարտներին համապատասխանության հավաստագիր և այլն:
Վարչարարության արդյունավետության բարձրացման, եկամուտների ավելացման, ստվերի կրճատման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների արդյունքում նվազեցվել են օրինապահ հարկ վճարողների ու ՊԵԿ միջև շփումները, կրճատվել է ստվերի և անբարեխիղճ մասնակիցների քանակը, ներդրվել է պետական տուրք գանձող սուբյեկտների մոտ թեմատիկ ստուգման հնարավորություն, նվազեցվել են պետական տուրքի հաշվառման գործընթացում հնարավոր ռիսկերը և այլն:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ընթացքում գտնվող միջոցառումներին, որոնք ուղղված են փաստաթղթաշրջանառության համար ծախսվող ռեսուրսների կրճատմանը, նպաստների գծով գումարները ստանալուց հետո ճշտված հաշվարկների ներկայացման դեպքում ռիսկերի վերահսկմանը, մարդկային գործոնով պայմանավորված սխալի հավանականության նվազեցմանը, աշխատանքային ռեսուրսների առավել նպատակային օգտագործմանը և այլն։
2024թ. գրանցված արդյունքային ցուցանիշների մասով ընդգծվել է հարկային եկամուտների 5.1 տոկոս աճը, հարկ վճարողների վերադարձի աճը՝ 8.1 տոկոս, տնտեսության դինամիկան բնութագրող, ստվերի որոշակի նվազման ցուցիչ հանդիսացող եկամուտ ապահոված աշխատատեղերի աճը՝ 4.9 տոկոս, միջին աշխատավարձի աճը՝ 6.5 տոկոս:
Առաջիկա անելիքների շարքում ներկայացվել է, որ նախատեսվում է մաքսային և հարկային թվայնացման, վերլուծական և հսկողական /վարչարարական/ գործիքների զարգացման, լոգիստիկ և վարչական ենթակառուցվածքների կառուցման և արդիականացման, հաղորդակցման գործիքակազմի զարգացման ուղղությամբ աշխատանքների իրականացում:
Զեկույցի հիման վրա ծավալվել է քննարկում, մտքեր են փոխանակվել ռազմավարության կատարման ընթացքի, իրականացված աշխատանքների արդյունքների վերաբերյալ:
Վարչապետը կարևորել է անկանխիկ վաճառքի ժամանակ էլեկտրոնային ՀԴՄ կտրոնի գեներացման հետ կապված համակարգված աշխատանքների, հարկ վճարողների աշխատանքի պարզեցման, արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցառումների իրականացումը: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է ապրանքների դրոշմավորման համակարգի հետ կապված խնդիրների լուծման ուղղությամբ իրականացնել հետևողական քայլեր:

Под председательством премьер-министра обсужден ход реализации Плана действий по Стратегии развития и совершенствования администрирования КГД
Поддержи А1+!Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден ход реализации Плана действий по Стратегии развития и совершенствования администрирования Комитета по государственным доходам.
Были доложены основные показатели деятельности КГД, имеющие общественное значение программы, предстоящие мероприятия. Было отмечено, что в рамках Стратегии запланировано 70 мероприятий. Разработаны и находятся на стадии доработки проекты отдельных стратегий реформирования налогового и таможенного администрирования.
В контексте мероприятий, реализованных в рамках совершенствования систем управления и предоставления цифровых услуг налогоплательщикам, было подчеркнуто, что в результате проведенной работы сокращены сроки исполнения таможенных обязательств, внедрена прозрачная и простая процедура, оптимизированы функции и процессы подразделений КГД, внедрена эффективная модель управления, повышена производительность труда, получен сертификат соответствия международным стандартам информационной безопасности и т.д.
В результате работ по повышению эффективности администрирования, увеличению доходов, сокращению теневой экономики сокращены контакты законопослушных налогоплательщиков с Комитетом государственных доходов, уменьшено количество теневых и недобросовестных участников, введена возможность проведения тематических проверок взимающих государственную пошлину субъектов, снижены возможные риски в процессе учета государственной пошлины и т.д.
Были также затронуты текущие мероприятия, направленные на сокращение затрачиваемых на документооборот ресурсов, контроль рисков при представлении уточненных расчетов после получения средств по линии пособий, снижение вероятности обусловленных человеческим фактором ошибок, более целевое использование трудовых ресурсов и т.д.
По части зафиксированных в 2024 году показателей эффективности были выделены: рост налоговых поступлений на 5,1%, рост возвратов налогоплательщикам на 8,1%, рост приносящих доход рабочих мест на 4,9%, что характеризует динамику экономики и является показателем определенного снижения теневой экономики, а также рост средней заработной платы на 6,5%.
В числе предстоящих шагов было отмечено, что планируется проведение работ по цифровизации таможенной и налоговой сферы, развитию аналитических и контрольных /административных/ инструментов, построению и модернизации логистической и административной инфраструктуры, развитию средств коммуникации.
По итогам доклада состоялось обсуждение и обмен мнениями относительно хода реализации стратегии и результатов проделанной работы.
Премьер-министр подчеркнул важность реализации необходимых мероприятий по генерации электронных кассовых чеков при безналичной торговле, а также оптимизации работы налогоплательщиков и повышению эффективности. Никол Пашинян поручил предпринять последовательные шаги по решению вопросов, связанных с системой маркировки товаров.