ԱԳՆ հայտարարությունը Սումգայիթում տեղի ունեցած ջարդերի 37-րդ տարելիցի կապակցությամբ
1988թ. այս օրերին՝ փետրվարի 27-29-ը, Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում իրականացվեց ոճրագործությունների շարք, որը նախանշեց այդ պետության տարածքում պետական անթաքույց հովանավորությամբ և ուղղորդմամբ հայերի դեմ լայնածավալ ջարդերի սկիզբը՝ տասնամյակներ շարունակվող ճնշումներն ու հետապնդումները վերածելով բացահայտ և զանգվածային բռնության։
Սումագայիթում հայկական ծագում ունեցող քաղաքացիների զանգվածային սպանությունները և խոշտանգումները շարունակվեցին Բաքվում, Կիրովաբադում և Մարաղայում՝ նույն օրինաչափություններով և զարհուրելի դաժանությամբ։ Այդ իրադարձությունների հետևանքով հարյուրավոր հայեր սպանվեցին, շուրջ կես միլիոն հայ ենթարկվեց բռնի տեղահանության: Բռնության քաղաքականության շրջափուլերը շարունակվեցին ընդհուպ մինչև 2023 թվականի սեպտեմբեր, երբ ամբողջությամբ էթնիկ զտման ենթարկվեց Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությունը:
Վերհիշելով այս իրադարձությունները՝ մենք ամեն տարի հարգանքի տուրք ենք մատուցում դրանց անմեղ զոհերի հիշատակին: Միաժամանակ հավատում ենք, որ այս իրադարձությունները միայն ոգեկոչման ամսաթվեր չեն, այլ պահեր` արժևորելու թշնամանքի հաղթահարման անհրաժեշտությունն՝ ապագայում դրա դրսևորումների կրկնությունը բացառելու նպատակով:

Заявление МИД по случаю 37-й годовщины резни в Сумгаите
Поддержи А1+!Министерство иностранных дел Республики Армения выступило с заявлением в связи с 37-й годовщиной погромов в Сумгаите.
“В Азербайджане, в городе Сумгаит в эти дни 1988 года, 27-29 февраля, был совершен ряд преступлений, положивших начало широкомасштабным расправам над армянами в этой стране при неприкрытом покровительстве и руководстве правительства, превратив десятилетия угнетения и преследования в открытое и массовое насилие.
Массовые убийства и насилия граждан армянского происхождения в Сумгаите продолжались в Баку, Кировабаде и в Мараге с той же регулярностью и ужасающей жестокостью. В результате этих событий сотни армян были убиты, около полумиллиона армян были насильственно перемещены. Этапы политики насилий продолжались до сентября 2023 года, когда армянское население Нагорного Карабаха полностью подверглось этнической чистке.
Вспоминая эти события, мы каждый год отдаем дань памяти невинным жертвам. В то же время мы считаем, что эти события - не просто даты поминовения, а моменты осознания необходимости преодоления вражды, чтобы исключить ее повторение в будущем”.