Սահմանվում է երկու երկրների գործընկերության ռազմավարական բնույթը․ ԱԳՆ խոսնակի պարզաբանումը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻ պատասխան ԶԼՄ հարցերի՝ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի պարզաբանումը ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության մասին կանոնադրության և հանձնաժողովի վերաբերյալ.
Հունվարի 14-ին Վաշինգտոնում ստորագրվեց Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև Ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթը՝ կանոնադրությունը, և թե’ հայկական, թե’ ամերիկյան կողմից հրապարակվեց համատեղ աշխատանքների արդյունքում մշակված ու վերջնական համաձայնեցված բուն փաստաթղթի ամբողջական նույնական տեքստը։
Կանոնադրությամբ սահմանվում է երկու երկրների գործընկերության ռազմավարական բնույթը և միաժամանակ մեկնարկ է տրվում հանձնաժողովի, որն այն ձևաչափն է, որի շրջանակներում կողմերն աշխատելու են կանոնադրության մեջ ամրագրված նպատակների կյանքի կոչման, կանոնադրության մեջ հիշատակվող ոլորտային ուղղություններով համագործակցության հարցերի քննարկման, համակարգման նպատակով։

Поддержи А1+!В ответ на запросы СМИ, пресс-секретарь министерства иностранных дел Республики Армения Ани Бадалян дала разъяснения относительно Хартии о стратегическом партнерстве Армения-США и соответствующей комиссии.
В разъяснении говорится:
“14 января в Вашингтоне был подписан документ, Хартия о стратегическом партнерстве между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки, и армянская и американская стороны опубликовали полный текст подписанного документа, разработанного и согласованного в результате совместной работы.
Хартией устанавливается стратегический характер партнерства между двумя странами и одновременно запускается комиссия, которая является форматом, в рамках которого стороны будут работать над реализацией изложенных в Хартии целей, обсуждать и координировать вопросы сотрудничества в указанных в ней отраслевых областях”.