Ալեն Սիմոնյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել ՀՀ-ում Էստոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռինա Կալյուրանդի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 18-ին ընդունել է Հայաստանում Էստոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռինա Կալյուրանդին (նստավայրը՝ Թբիլիսի), ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում:
Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին արդյունավետ աշխատանքի եւ համագործակցության համար` մաղթելով հաջողություններ հետագա աշխատանքային գործունեության մեջ:
«Շնորհակալ ենք հայ-էստոնական հարաբերությունների զարգացման գործում Ձեր անգնահատելի ներդրման, ջանքերի եւ նվիրվածության համար: Դուք մշտապես կարող եք հույս դնել Հայաստանի վրա` որպես երկիր, որը կիսում է Էստոնիայի եւ ԵՄ-ի հետ նույն արժեհամակարգը»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Ռինա Կալյուրանդը նշել է, որ ՀՀ-ում առաքելության 4 տարիների ընթացքում համագործակցությունը գործընկերների հետ եղել է բարձր մակարդակի վրա եւ վերահաստատել Էստոնիայի պատրաստակամությունը՝ աջակցել Հայաստանին ընթացող բարեփոխումների եւ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների սերտացման հարցում:
Զրուցակիցները փաստել են Հայաստան-Էստոնիա երկկողմ հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին` ընդգծելով շարունակական փոխայցերի կարեւորությունը:

Ален Симонян провёл прощальную встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Эстонии в Армении Риной Кальюранд
Поддержи А1+!18 июня председатель Национального собрания Республики Армения Ален Симонян принял чрезвычайного и полномочного посла Эстонии в Армении Рину Кальюранд (резиденция в Тбилиси), завершающую свою дипломатическую миссию в Армении.
Глава парламента поблагодарил посла за плодотворную работу и сотрудничество, пожелав ей успехов в дальнейшей работе.
“Мы благодарим вас за неоценимый вклад, усилия и самоотверженность, вложенные в развитие армяно-эстонских отношений. Вы всегда можете рассчитывать на Армению как на страну, разделяющую одну систему ценностей с Эстонией и ЕС”, - сказал спикер НС.
Рина Кальюранд отметила, что за 4 года миссии в РА сотрудничество с коллегами было на высоком уровне. Она подтвердила готовность Эстонии поддерживать Армению в текущих реформах и в более тесных отношениях с ЕС.
Собеседники подчеркнули высокий уровень двусторонних отношений Армения-Эстония и важность взаимных визитов.