Հայաստանը երկրորդն է Արևելյան գործընկերության երկրների դատական իշխանության անկախության վարկանիշային աղյուսակում
Արևելյան գործընկերության երկրների 2023 թվականի համար արված ուսումնասիրությունների արդյունքում Հայաստանի դատական իշխանության անկախության ինդեքսը վարկանիշային աղյուսակում գրանցել է աճ՝ 2021 թվականի 0.71-ից հասնելով 0.89-ի։ Արդյունքում Հայաստանը շատ չնչին՝ ընդամենը 0.01 միավորով զիջել է ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող Մոլդովային, որի դատական իշխանության անկախության ինդեքսը գնահատվել է 0.90: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ դատական դեպարտամենտի «Ֆեյսբուք»-ի էջը։
«Այս համատեքստում շատ դրական է գնահատվում այն, որ Հայաստանը դատական համակարգի անկախության առումով առաջատար է հարևան երկրների շարքում:
Նշենք, որ Արևելյան գործընկերությունը (ԱլԳ) համատեղ քաղաքական նախաձեռնություն է, որի նպատակն է խորացնել ու ամրապնդել Եվրոպական միության (ԵՄ), նրա անդամ պետությունների ու վեց արևելյան հարևանների՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի միջև հարաբերությունները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Արևելյան գործընկերության ինդեքսը չափում է վեց երկրների առաջընթացը՝ կայուն ժողովրդավարական զարգացման և եվրոպական ինտեգրման ուղղությամբ: Ցուցանիշը չափում է լավ կառավարման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը, ներառյալ՝ ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների վերաբերյալ հարգանքի ու պաշտպանության մակարդակը, կայուն զարգացումը և Եվրամիության հետ ինտեգրումը:
Նշվում է, որ այս գործիքի նպատակն է բացահայտել ոլորտները, որտեղ բարեփոխումներն առաջընթաց են ապրում կամ հետ են մնում, ինչպես նաև առաջարկություններ են մշակվում, որոնք կուղղորդեն երկրներին բարեփոխումների գործընթացում: Ցուցանիշը կարող է նաև օգնել բացահայտելու այն ոլորտները, որտեղ մտավախություն կա, որ առաջընթացը կդանդաղի կամ նույնիսկ կփոխվի:

Армения занимает второе место в рейтинге независимости судебной власти среди стран Восточного партнерства
По итогам исследований, проведенных в 2023 году в странах Восточного партнерства, индекс независимости судебной власти Армении зарегистрировал рост в рейтинговой таблице с 0,71 в 2021 году до 0,89. В результате Армения уступила всего 0,01 балла занявшей 1-е место Молдове, индекс независимости судебной системы которой оценен в 0,90. Об этом говорится на странице Судебного департамента Армении в Facebook.
“В этом контексте очень позитивно оценивается тот факт, что Армения является лидером среди соседних стран с точки зрения независимости судебной системы.
Отметим, что Восточное партнерство – это совместная политическая инициатива, целью которой является углубление и укрепление отношений между Европейским союзом (ЕС), его государствами-членами и шестью восточными соседями: Арменией, Азербайджаном, Беларусью, Грузией, Молдовой и Украиной”, - говорится в сообщении.
Индекс Восточного партнерства измеряет прогресс шести стран на пути к устойчивому демократическому развитию и европейской интеграции. Индекс измеряет прогресс на пути к хорошему управлению, включая уровень уважения и защиты демократии и прав человека, устойчивого развития и интеграции с Европейским союзом.
Отмечается, что этот инструмент призван выявить области, в которых реформы продвигаются или отстают, а также разработать рекомендации, которые помогут странам пройти процесс реформ. Индекс также может помочь выявить области, в которых есть опасения, что прогресс замедлится или даже повернется вспять.