ՌԴ դեսպանն ընդունել է Հայաստանի հանդեպ պաշտպանական ոլորտում որոշ պարտավորությունների հետ կապված խնդիրների առկայությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՌազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև կնքված գրեթե բոլոր պայմանագրերն իրագործվել են, սակայն որոշ պայմանագրերի հետ կապված խնդիրներ կան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Մեր երկրների միջև ռազմատեխնիկական համագործակցությունը երկար ավանդույթ ունի և հիմնված է 2013 թվականի հունիսի 25-ին Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման մասին համաձայնագրի վրա: Գրեթե բոլոր կնքված պայմանագրերը կա՛մ արդեն ավարտված են՝ ժամանակին և բարձր որակով, կա՛մ գտնվում են իրականացման վերջնական փուլում», - նշել է Կոպիրկինը։
Նա հավելել է, որ Մոսկվան և Երևանը նաև քննարկում են ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում նոր համաձայնագրերի կնքումը։
Միևնույն ժամանակ, դեսպանն ընդունել է, որ որոշ պայմանագրերի հետ կապված խնդիրներ կան՝ կապված ռուսական կողմի պարտավորությունների կատարման հետ։
«Որոշ առանձին պայմանագրերի առնչությամբ իսկապես կան հարցեր՝ կապված ռուսական ձեռնարկությունների կողմից պաշտպանական ոլորտում պետական պատվերը կատարելու պարտավորությունների հետ, սակայն դրանք աշխատանքային հարցեր են, որոնք լուծվում են Ռուսաստանի և Հայաստանի համապատասխան գերատեսչությունների միջև երկխոսության ընթացքում», - ասել է ՌԴ դեսպանը։
Ավելի վաղ Հայաստանի իշխանությունները հայտնել էին, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը Հայաստանին չի մատակարարել վճարված գումարի դիմաց սպառազինությունը։ Երևանը հույս է հայտնել, որ այդ հարցը ռուսական կողմի հետ կլուծվի գործընկերային մթնոլորտում։

Посол РФ признал наличие проблем, связанных с некоторыми обязательствами в оборонной сфере перед Арменией
Поддержи А1+!Практически все соглашения, подписанные между Россией и Арменией в сфере военно-технического сотрудничества, реализованы, однако с некоторыми соглашениями есть проблемы. Как сообщает «Арменпресс», об этом в интервью ТАСС заявил посол России в Армении Сергей Копыркин.
«Военно-техническое сотрудничество между нашими странами имеет давнюю традицию и основано на договоре от 25 июня 2013 года между Российской Федерацией и Республикой Армения о развитии военно-технического сотрудничества. Практически все заключенные контракты либо уже выполнены, в срок и качественно, либо находятся на заключительной стадии реализации», - отметил Копыркин.
Он добавил, что Москва и Ереван также обсуждают подписание новых соглашений в сфере военно-технического сотрудничества.
В то же время посол признал, что по некоторым контрактам есть проблемы, связанные с выполнением обязательств российской стороны.
«По некоторым отдельным контрактам действительно есть вопросы, связанные с обязательствами российских предприятий по выполнению государственного оборонного заказа, но это рабочие моменты, которые решаются в диалоге профильных ведомств России и Армении», - признал он.
Ранее власти Армении заявили, что не получили от РФ оплаченное оружие. В Ереване выразили надежду, что этот вопрос российской стороной будет решен в партнерской атмосфере.