Ալեն Սիմոնյանն այցելել է Շիրակի մարզի դպրոցներ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 15-ին այցելել է Շիրակի մարզի դպրոցներ: Խորհրդարանի ղեկավարին ուղեկցել են Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, Շիրակի մարզպետ Մուշեղ Մուրադյանը, մարզպետարանի ներկայացուցիչներ:
Ամիսներ առաջ Շիրակի մարզի վերոնշյալ դպրոցների աշակերտների հետ հանդիպմանը խորհրդարանի ղեկավարը խոստացել էր անպայման հյուրընկալվել իրենց դպրոցներում:
Լանջիկ համայնքի դպրոցում ԱԺ նախագահը ծաղիկներ է խոնարհել հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհաբերած, դպրոցի շրջանավարտ հայորդիների հիշատակին: Ալեն Սիմոնյանը տնօրենի եւ ուսուցչական կազմի ուղեկցությամբ շրջել է դպրոցում, ծանոթացել շենքային պայմաններին: ՀՀ ԱԺ նախագահին ներկայացվել են ուսումնական հաստատության ձեռքբերումներն ու խնդիրները, որից հետո Ալեն Սիմոնյանը մասնակցել է դպրոցականների կազմակերպած միջոցառմանը:
ԱԺ նախագահն այնուհետեւ եղել է Գյումրու համար 19 հիմնական դպրոցում, ծաղիկներ դրել Վազգեն Սարգսյանի հուշարձանին, ապա հայրենիքի պաշտպանության համար նահատակված շրջանավարտների հիշատակին: Խորհրդարանի ղեկավարը շրջել է դպրոցում, եղել նաեւ նախակրթարանում: Ալեն Սիմոնյանը ջերմ զրուցել է ուսուցիչների եւ աշակերտների հետ, որոնք կարեւորել են Հայաստանի օրենսդիր մարմնի ղեկավարի այցն իրենց դպրոց, նշել, որ դա եւս մեկ ապացույցն է այն փաստի, որ կրթական համակարգի խնդիրները մշտապես պետական հոգածության ներքո են:
Ալեն Սիմոնյանը երկու դպրոցներին էլ շուրջ 70 գեղարվեստական գիրք եւ անհրաժեշտ ժամանակակից տեխնիկա է նվիրել: Մանկավարժները համոզմունք են հայտնել, որ գրադարանային ֆոնդի համալրումն անչափ կարեւոր է դպրոցականների կրթադաստիարակչական գործընթացի արդյունավետ կազմակերպման համար:

Ален Симонян посетил школы Ширакской области
Поддержи А1+!Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 15 декабря посетил школы Ширакской области. Спикера парламента сопровождали председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Сисак Габриелян, губернатор Ширакской области Мушег Мурадян, представители администрации области.
Несколько месяцев назад на встрече с учащимися вышеупомянутых школ Ширакской области спикер парламента пообещал посетить их школы.
В школе общины Ланджик спикер НС возложил цветы в память о выпускниках школы, отдавших свою жизнь за Родину. Ален Симонян в сопровождении директора и педагогического состава осмотрел школу и ознакомился с условиями. Председателю НС были представлены достижения и проблемы учебного заведения, после чего Ален Симонян приняла участие в организованном школьниками мероприятии.
После этого спикер НС посетил базовую школу номер 19 города Гюмри, возложил цветы к памятнику Вазгену Саркисяну, а затем к мемориалу выпускникам школы, отдавшим свою жизнь за Родину. Глава парламента осмотрел школу, а также посетил дошкольное образовательное учреждение. Ален Симонян провел беседу с учителями и учениками, которые придали большое значение визиту главы парламента Армении в их школу, отметив, что это еще одно доказательство того, что проблемы системы образования всегда находятся в центре внимания государства.
Ален Симонян подарил обеим школам около 70 художественных книг и необходимую современную технику. Педагоги выразили уверенность, что пополнение библиотечного фонда чрезвычайно важно для эффективной организации образовательного процесса школьников.