410042817_670538831935001_8241854833076723978_n
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանն այսօր Կառավարության «Հումանիտար կենտրոնում» ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց կրթությանը վերաբերող աջակցության ծրագրերի իրականացման ընթացքը:
Ներկայացնելով ուսուցիչների աջակցության ծրագիրը՝ Արաքսիա Սվաջյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ուսուցիչների համար գործարկվել է https://kadrer.emis.am/ հարթակը, որտեղ ներկայացված են ՀՀ հանրակրթական դպրոցներում առկա թափուր տեղերը:
«Բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցները կարող են ընտրել իրենց բնակության վայրում հարմար դպրոց, արտամրցութային կարգով անցնել աշխատանքի և ունենալ 30 տոկոս հավելավճար: Իսկ որոշ մարզերի, մասնավորապես՝ Սյունիքի և Վայոց ձորի բոլոր դպրոցներում, իսկ Գեղարքունիքի և Տավուշի մարզերի որոշ համայնքների ուսհաստատություններում ունենալ ևս 50 հազար դրամ հավելավճար: Այս պահի դրությամբ 200 ուսուցիչ դիմել է գործուղման կարգով աշխատելու համար. նրանցից 12-ը հրաժարվել է, ինչը պայմանավորված է բնակության վայրի փոփոխությամբ: 188 ուսուցիչ արդեն իսկ աշխատում է հանրակրթական դպրոցներում», - տեղեկացրել է նախարարի տեղակալը:
Արաքսիա Սվաջյանի խոսքով՝ առաջիկայում այդ ուսուցիչները Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ կվերապատրաստվեն, որպեսզի պատրաստ լինեն Հանրակրթության պետական նոր չափորոշչով դասավանդելուն: Նախարարի տեղակալի տեղեկացմամբ՝ արդեն կազմվել են խմբերը և ժամանակացույցը, և մինչև դեկտեմբերի վերջ կիրականացվի վերապատրաստման դասընթացը:
Ինչ վերաբերում է Երևանում աշխատանք փնտրող ուսուցիչներին, ապա Արաքսիա Սվաջյանը նշել է, որ նրանք աշխատանքի կարող են անցնել ընդհանուր ընթացակարգով՝ մասնակցելով մրցույթի:
Անդրադառնալով քոլեջներում, ուսումնարաններում և բուհերում կրթությունը շարունակող ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ուսանողների ուսման վարձերի փոխհատուցման ծրագրերին՝ Արաքսիա Սվաջյանը տեղեկացրել է, որ այս պահի տվյալներով նախնական և միջին մասնագիտական ուսհաստատություններում սովորում է 1231, իսկ բուհերում՝ 1844 ուսանող: «Այս ուսանողների ուսման վարձի փոխհատուցումն իրականացվում է կրթաթոշակի տեսքով: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ առաջիկա օրերին Կառավարության կողմից կհաստատվի որոշում, որը թույլ կտա մինչև սեպտեմբերի 19-ը ՀՀ պետական ուսումնական հաստատություններում
սովորող ուսանողների ուսման վարձի փոխհատուցման մեխանիզմներ ևս ներդնել: Այդ ուսանողները երկու հիմնական խմբի են բաժանվում. մի խումբն այն ուսանողներն են, որոնց ուսման վարձը փոխհատուցում էր ԼՂ կառավարությունը, իսկ երկրորդ խմբի ուսանողների ուսման վարձը վճարել են նրանց ընտանիքները, որոնք հայտնվել են ֆինանսական դժվար իրավիճակում: Նոր որոշման ընդունման պարագայում կկարողանանք փոխհատուցել նաև նրանց ուսման վարձը»,- ամփոփել է Արաքսիա Սվաջյանը:

188 учителей, вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, уже работают в школах
Поддержи А1+!Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Араксия Сваджян представила программы поддержки учителей-вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
Согласно решению правительства от 12 октября 2023 года “Об утверждении программы поддержки учителей-вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха” в Информационной системе управления образованием запущена платформа поддержки учителей по ссылке: kadrer.emis.am.
По словам замминистра, на сегодняшний день заявки на работу подали 200 человек, из них 188 учителей направлены в государственные образовательные учреждения. “Учитывая проводимые в настоящее время реформы в сфере образования, до конца месяца при поддержке ВБ мы проведем переподговотвку этих учителей, которая будет направлена на организацию процесса обучения в соответствии с логикой новых стандартов”, - сказала замминистра.
Она напомнила, что учителя, работающие в школах во всех областях республики, получат 30-процентную надбавку, а учителя, работающие в школах Сюника и Вайоц Дзора, общин Чамбарак и Варденис Гегаркуникской области, общин Ноемберян, Иджеван и Берд Тавушской области, получат 50 тысяч драмов в дополнение к 30-процентной надбавке.
Араксия Сваджян также отметила, что в начальных и средних профессиональных учебных заведениях учится 1231 студент, в вузах - 1844 студента. Компенсация за обучение последних осуществляется в виде стипендий. Заместитель министра также подчеркнула, что в ближайшие дни правительство утвердит решение, которое позволит внедрить механизмы компенсации платы за обучение для студентов, обучающихся в учебных заведениях Республики Армения еще до 19 сентября 2023 года. Эти студенты в основном разделены на 2 группы: те студенты, плата за обучение которых возмещалась правительством Нагорного Карабаха, и те студенты, плата за обучение которых осуществлялась родителями, но в настоящее время они испытывают трудности.