1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ը մեր պատմության ողբերգական օրերից մեկն է․ Վահագն Խաչատուրյանի ուղերձը
1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ը մեր պատմության ողբերգական օրերից մեկն է, երբ բնական աղետի զոհ դարձան հազարավոր մեր հայրենակիցներ, հարյուրհազարները մնացին անօթևան, երկրի տնտեսությունը հսկայական վնասներ կրեց:
Անկախության ճանապարհին առաջին քայլերն անող Հայաստանի համար երկրաշարժը ծանր փորձություն էր: Սակայն մեր ժողովուրդը, ուժերի լարումով ու ջանքով, կարողացավ քայլ առ քայլ հաղթահարել բնական աղտի հետևանքները:
Մարդկային կորուստների ցավը մեղմելու և երկրաշարժի հետևանքները վերացնելու գործում, մեր երկիրն ստացավ հայկական սփյուռքի, մեր բարեկամ ժողովուրդների ու պետությունների բարոյական ու նյութական անուրանալի աջակցությունը:
Այսօր մեր զոհված հայրենակիցների հիշատակը պետք է հարգենք նախևառաջ երկրաշարժից տուժած մեր քաղաքներն ու բնակավայրերը շենացնելով, ինչպես նաև պատասխանատվությամբ, քանի որ բնական աղետների վնասները նվազագույնի հասցնելու համար հավասարապես կարևոր են մեր քաղաքացիների, շինարարների, ճարտարապետների ու պետական պաշտոնյաների՝ բարեխիղճ, պատասխանատու և գիտակից որոշումները:

7 декабря 1988 года - один из трагических дней нашей истории: послание Ваагна Хачатуряна
Поддержи А1+!Президент Армении Ваагн Хачатурян направил послание в связи с 35-й годовщиной Спитакского землетрясения. В сообщении говорится:
Сегодня исполнилось 35 лет со дня Спитакского землетрясения.
7 декабря 1988 года - один из трагических дней нашей истории, когда тысячи наших соотечественников стали жертвами стихийного бедствия, сотни тысяч остались без крова, а экономика страны понесла огромные потери.
Землетрясение стало серьёзным испытанием для Армении, делавшей первые шаги на пути к независимости. Однако наш народ ценой усилий смог шаг за шагом преодолеть последствия стихийного бедствия.
Чтобы смягчить боль человеческих потерь и ликвидировать последствия землетрясения нашу страну поддержали и морально и материально армянская диаспора, наши дружественные народы и государства.
Сегодня мы должны чтить память наших погибших соотечественников, прежде всего, путем благоустройства наших городов и населенных пунктов, пострадавших от землетрясения, а также своей ответственностью, поскольку добросовестные, ответственные и сознательные решения наших граждан, строителей, архитекторов и государственных чиновников одинаково важны для минимизации ущерба от стихийных бедствий».