«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան»-ն արձագանքել է հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրի շուրջ Բաքվի համակարգային հիստերիային
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան»-ն համահայկական միություն արձագանքել է Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրի շուրջ համակարգային հիստերիային՝ նշելով, որ իր գոյության մեկ հարյուրամյակի ընթացքում Ադրբեջանը հասցրել է հայտնի դառնալ ոչ միայն էթնիկ զտումների կատարյալ պրակտիկայով, այլև մշակութային ցեղասպանության և այդ հանցանքից ու պատասխանատվությունից հմտորեն հրաժարվելու պատրաստակամությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միության տարածած հայտարարության մեջ նաև ասվում է. «Ադրբեջան պետության ստեղծումից ի վեր հայկական մշակութային ժառանգությունը պատմական Գարդմանի, Շիրվանի և Նախիջևանի տարածքում հայտնվել է գոյաբանական սպանալիքի առջև։ Ցավոք, անցած տասնամյակների ընթացքում մենք ականատես ենք եղել հայկական քրիստոնեական մշակութային ժառանգության ամենաբիրտ մեթոդներով յուրացմանը, խեղմանը կամ ուղղակի ոչնչացմանը, ինչը հետևանք է այն խորը ռասայական և կրոնական խտրական գիտակցության, որը պետական մակարդակով տիրապետում է Ադրբեջանում։
Ադրբեջանը հանցանքի ու պատասխանատվության իր մասնաբաժնից հրաժարվելու նպատակադրությամբ պարբերաբար անհիմն մեղադրանքներ է հնչեցնում Հայաստանի հասցեին։ Մինչդեռ մեծ հարց է ծագում՝ պատրա՞ստ է արդյոք Ադրբեջանը պատասխանել այն հարցին, թե որտեղ են պատմական Գարդմանի, Շիրվանի ու Նախիջևանի ավելի քան կես միլիոն հայերը, ինչ ճակատագրի է արժանացել նրանց գույքը և թե ինչու և ինչպես է հայկական մշակութային ժառանգությունը շարունակաբար խեղվում կամ ոչնչացվում։
1998-2006թթ. ընթացքում ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումների անմիջական մասնակցությամբ ոչնչացվեցին Ջուղայի հայկական գերեզմանատան հազարավոր եզակի խաչքարեր ու տապանաքարեր, որոնք նյութական արվեստի եզակի նմուշներ էին, իսկ գերեզմանատան տարածքը վերածվեց հրաձգարանի։ Եթե Ադրբեջանը չի ընդունում իր հանցանքը, ապա ինչո՞ւ թույլ չի տալիս միջազգային կազմակերպություններին տեղում ուսումնասիրել իրավիճակը։ Պատասխանը չափազանց պարզ է․ երբ անհնար է հերքել իրողությունը, օգնության են գալիս արգելքի ու ստվերման բռնատիրական մեթոդները։
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ-ի Միջազգային արդարադատության դատարանը 2021թ. դեկտեմբերի 7-ի միջանկյալ միջոցների կիրառման վերաբերյալ որոշմամբ պահանջել է Ադրբեջանից ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի և պղծման բոլոր գործողությունները, որոնք կատարվել են հայկական մշակութային ժառանգության հանդեպ, այդ թվում՝ եկեղեցիների և պաշտամունքի այլ վայրերի, հուշարձանների, բնության վայրերի, գերեզմանների և այլ արտեֆակտների: Սակայն, նման որոշումից հետո էլ Ադրբեջանն անարգել շարունակում է իր գործողությունները, որ վառ վկայությունն է Շուշիի Սբ Ղազանչեցոց եկեղեցու «վերակառուցմամբ» պայմանավորած ինքնության խեղաթյուրումը, Շուշիի Կանաչ ժամ՝ Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու նկատմամբ վանդալիզմը, Շուշիի հայկական պատմական գերեզմանատան միջով ճանապարհի անցկացումը, որի հետևանքով դեռևս անհայտ թվով տապանաքարեր են վնասվել կամ ուղղակի ոչնչացվել։
Մեր և աշխարհի համար նման բարբարոս վարքն այլևս նորություն չէ, որովհետև մինչև Շուշիի հայկական գերեզմանատունը պղծելը, ադրբեջանական անհանդուրժողականության ռազմամեքենան արդեն անցել էր Բաքվի Մոնտինոյի հայկական գերեզմանատան վրայով՝ այն գրեթե ամբողջությամբ վերացնելով։ Շարքը կարելի է դեռ երկար շարունակել այնքան ժամանակ քանի դեռ Ադրբեջանը չի հաղթահարել էթնոֆոբ քաղաքականության բարդույթը և հաշվի նստել մարդասիրության ու փոխադարձ հարգանքի համաշխարհային չափանիշների հետ»։

“Гардман-Ширван-Нахиджеван” отреагировал на системную истерию Баку по вопросу сохранения армянского культурного наследия
Всеармянскй союз “Гардман-Ширван-Нахиджеван” отреагировал на системную истерию вокруг вопроса сохранения Азербайджаном армянского культурного наследия, отметив, что за столетие своего существования Азербайджан сумел прославиться не только безупречной практикой этнических чисток, но также и культурного геноцида и подобных преступлений, и готовностью ловко отказаться от ответственности за данные преступления.
Как сообщает Арменпресс, в заявлении Всеармянсого союза “Гардман-Ширван-Нахиджеван” говорится:
“С момента создания государства Азербайджан армянское культурное наследие на территории исторических Гардмана, Ширвана и Нахиджевана оказалось под экзистенциальной угрозой. К сожалению, в течение последних десятилетий мы стали свидетелями присвоения, искажения или прямого уничтожения армянского христианского культурного наследия самыми жестокими методами, что является следствием глубокого расового и религиозного дискриминационного сознания, которое царит в Азербайджане на государственном уровне.
Азербайджан регулярно выдвигает необоснованные обвинения в адрес Армении с целью отрицания своей доли в преступлении и ответственности. Между тем возникает большой вопрос: готов ли Азербайджан ответить на вопрос, где находятся более полумиллиона армян исторических Гардмана, Ширвана и Нахиджевана, какая судьба постигла их имущество и почему и как постоянно искажается или уничтожается армянское культурное наследие?
В 1998-2006 годах при непосредственном участии подразделений азербайджанской армии были уничтожены тысячи уникальных хачкаров и надгробий армянского кладбища в Джуге, представлявшие собой уникальные образцы материального искусства, а территория кладбища была превращена в тир. Если Азербайджан не признает своего преступления, то почему он не позволяет международным организациям изучить ситуацию на месте? Ответ очень простой: когда невозможно отрицать реальность, на помощь приходят диктаторские методы запрета и фальсификаций.
Напомним, что Международный Суд ООН в 2021 году 7 декабря принял решение о применении временных мер, потребовав от Азербайджана принять все необходимые меры для предотвращения и наказания всех актов вандализма и осквернения, совершаемых против армянского культурного наследия, включая церкви и другие места отправления культа, памятники, природные объекты, могилы и другие артефакты.
Однако даже после такого решения Азербайджан беспрепятственно продолжает свои действия, о чем наглядно свидетельствуют искажение идентичности в результате «реконструкции» церкви Сурб Казанчецоц в Шуши, вандализм в отношении церкви «Канач жам» (Святого Иоанна Крестителя), строительство дороги через историческое армянское кладбище Шуши, в результате чего неизвестное количество надгробий было повреждено или просто уничтожено.
Подобное варварское поведение уже не ново для нас и мира, поскольку до осквернения армянского кладбища в Шуши военная машина азербайджанской нетерпимости уже проехала по армянскому кладбищу Монтино в Баку, уничтожив его практически полностью. Перечисление можно продолжать еще долго, до тех пор, пока Азербайджан не преодолеет комплекс этнофобской политики и не примет во внимание мировые стандарты гуманности и взаимного уважения”.