Հայտնի է, թե ինչ օրակարգով է Հայաստան ժամանելու Գերմանիայի ԱԳ նախարարը
Հայաստան այցի ընթացքում ԳԴՀ արտգործնախարար Անալենա Բերբոքը կհանդիպի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։
Այս մասին տեղեկանում ենք Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից, որի մեջ նաև նշված է, որ Բերբոքը կայցելի նաև Եվրամիության դիտորդական առաքելություն և Լեռնային Ղարաբաղից փախստականների ընդունման կենտրոն:
«Գերմանիան հանդես է գալիս կայուն խաղաղության, տարածաշրջանի քաղաքական և տնտեսական դիվերսիֆիկացման և Եվրոպայի հետ սերտ ու լավ հարաբերությունների օգտին: Տարածաշրջանում վստահության ձևավորումը և հաշտության հաստատումը շատ կարևոր է: Գլխավոր նպատակը բանակցային, համապարփակ խաղաղ լուծումն է, որպեսզի հայերն ու ադրբեջանցիները կարողանան ապրել խաղաղ և անվտանգ՝ իրենց ազգային սահմաններում: Մենք աջակցում ենք Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ եռակողմ բանակցությունների շուտափույթ վերսկսմանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Известна программа визита министра иностранных дел Германии в Армению
Поддержи А1+!В ходе визита в Армению министр иностранных дел Германии Анналена Бербок встретится с премьер-министром РА Николом Пашиняном и министром иностранных дел РА Араратом Мирзояном.
Об этом узнаём из сообщения посольства Германии в Армении, в котором упоминается, что Бербок также посетит наблюдательную миссию Евросоюза и центр приема беженцев из Нагорного Карабаха.
«Германия выступает за стабильный мир, политическую и экономическую диверсификацию региона и тесные и хорошие отношения с Европой. Укрепление доверия и установление мира в регионе очень важно. Основная цель - это всеобъемлющее мирное разрешение путем переговоров, чтобы армяне и азербайджанцы могли жить мирно и безопасно в пределах своих национальных границ. Поддерживаем скорейшее возобновление трехсторонних переговоров при посредничестве председателя Европейского совета Шарля Мишеля», - говорится в сообщении.